O tym należy pamiętać po ślubie. 7 spraw, którymi warto się zająć tuż po uroczystości

Młoda para po ślubie
Młoda para po ślubie
Źródło: AleksandarNakic/Getty Images
"Nasz związek wkroczył na kolejny etap - pobieramy się!" - to częste hasło, które pojawia się przy okazji najpierw zaręczyn, a następnie samej ceremonii i przyjęcia. Przygotowania do tego wyjątkowego dnia trwają często wiele miesięcy, ale myli się ten, kto twierdzi, że kończą się wraz z opuszczeniem sali weselnej. O co powinni się zatroszczyć świeżo upieczeni nowożeńcy po ślubie?

Podziękujcie bliskim

Prawdopodobnie zatroszczyliście się o to już przed ceremonią. Drobne upominki jak cukierki, magnesy, czy doniczki z sukulentami, tak jak tradycyjny w wielu rejonach kraju "gościniec", czyli ciasto i butelka alkoholu to już właściwie stały element polskich wesel. Po uroczystości powinniście jednak odwiedzić lub przynajmniej zadzwonić do rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich, którzy pomogli wam przygotować uroczystość - podziękujcie za przybycie, wsparcie i prezenty, zapytajcie jak się bawili, powspominajcie najpiękniejsze momenty - to z pewnością umocni Waszą relację i będzie dobrym początkiem waszej nowej drogi życia.

Wybierzcie zdjęcia i roześlijcie je do gości weselnych

Coraz więcej fotografów i operatorów udostępnia parom młodym albumy w wersji elektronicznej - podzielcie się wspomnieniami z tego wyjątkowego wydarzenia z tymi, którzy towarzyszyli wam, kiedy składaliście najważniejszą przysięgę w życiu. Z pewnością docenią gest, a zdjęcia trafią do archiwum. Co więcej, to też moment na wybór fotografii, które umieścicie w waszym albumie ślubnym. Jeśli nie stworzycie go od razu, to szansa na to, że kiedykolwiek powstanie będzie się zmniejszać z każdym kolejnym dniem. Nie odkładajcie więc tego na później.

Wystawcie referencje usługodawcom

Z pewnością wybierając fotografa, florystkę czy cukiernię przeglądaliście opinie w sieci lub kierowaliście się rekomendacjami znajomych. Podzielcie się więc doświadczeniami ze współpracy z usługodawcami z innymi parami młodymi, które są na etapie poszukiwania zaufanych fachowców. Co ważne, nie chodzi tylko o pozytywne referencje i pochwały, ale także, a może nawet przede wszystkim, zastrzeżenia - jeśli jakaś współpraca pozostawiła wiele do życzenia - powiadomcie o tym innych. Takie informacje (szczególnie te negatywne) można przekazać za pośrednictwem portali społecznościowych.

Zadbajcie o ślubne stylizacje

Zarówno garnitur, czy smoking, jak i suknia ślubna powinny trafić do pralni krótko po uroczystości. W przypadku kreacji panny młodej ważne jest, by miejsce, w którym będzie czyszczona miało doświadczenie w dbaniu o tego typu ubrania. Delikatny materiał, aplikacje z kamyczków, koronek i tkanin zdobionych brokatem są wymagające i, niestety, nie znoszą błędów, dlatego tak ważne jest oddanie ich pod opiekę specjalistom.

Wymieńcie dokumenty

To zdecydowanie zadanie, z którym nie warto zwlekać. Dowód osobisty z panieńskim (lub kawalerskim) nazwiskiem ważny jest 4 miesiące od daty ślubu - warto wymienić go jak najszybciej, żeby później to zadanie nie umknęło wam w natłoku codziennych zadań. Wniosek o wymianę dokumentu należy złożyć w ciągu 14 dni od daty ślubu w dowolnym urzędzie gminy lub poprzez platformę ePUAP.

Warto pamiętać, że do wymiany są także pozostałe dokumenty: paszport, prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu. O wymianę należy zawnioskować nie później, niż 30 dni od daty sporządzenia aktu zawarcia małżeństwa. Do wymiany paszportu i prawa jazdy potrzebne będzie, oprócz wniosku, aktualne kolorowe zdjęcie 35x45 mm, dotychczasowy dokument oraz skrócony odpis aktu zawarcia małżeństwa. 

Zmianę nazwiska należy także zgłosić do banku i ZUSu - ustawodawca przewidział na to 7 dni. Jeżeli jednak jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, wystarczy informacja do naszego pracodawcy. 

Rozpakujcie kartki i prezenty ślubne

Choć obecnie najpopularniejszym prezentem ślubnym jest gotówka, warto przejrzeć wszystkie otrzymane koperty - wielu gości oprócz banknotów decyduje się ofiarować młodym np. voucher do spa, bilety do teatru, czy karnet na wspólne lekcje gotowania. Jeśli od razu nie sprawdzicie, co kryje się w upominkach od waszych gości, możecie przegapić termin, a wtedy prezent przepadnie. Nie dopuśćcie do tego.

Pozbądźcie się ślubnych dekoracji i niechcianych prezentów

Jeśli zostały wam po ślubie dekoracje, czy upominki, z którymi nie macie co zrobić, warto zawczasu się ich pozbyć, ponieważ inaczej zalegną w garażu czy piwnicy na długie lata. Przejrzyjcie co zostało w waszej "kolekcji", zróbcie zdjęcia i wystawcie na grupach ślubnych - dzięki temu nie tylko wesprzecie ideę "zero waste", bo kupione przez was przedmioty posłużą kolejnym parom, ale także macie szansę odzyskać część środków.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Ach, co to był za ślub

Ach, co to był za ślub
Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: AleksandarNakic/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Horoskop dzienny na poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop dzienny na poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop na niedzielę, 14 kwietnia 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na niedzielę, 14 kwietnia 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na poniedziałek.

Horoskop na poniedziałek.

Nie żyje żona cenionego reżysera. Matka zamknęła syna za karę w bagażniku, popularny aktor przeszedł wielką metamorfozę. O czym jeszcze informowały media w sobotę, 13 kwietnia?

Nie żyje żona cenionego reżysera. Matka zamknęła syna za karę w bagażniku, popularny aktor przeszedł wielką metamorfozę. O czym jeszcze informowały media w sobotę, 13 kwietnia?

Chciał "przepalić" motorower po zimie. Pijany zabrał na przejażdżkę dziecko

Chciał "przepalić" motorower po zimie. Pijany zabrał na przejażdżkę dziecko

Sekretne życie bocianów. Dlaczego dochodzi do rozwodów? "Zdarzają się tragiczne przypadki"

Sekretne życie bocianów. Dlaczego dochodzi do rozwodów? "Zdarzają się tragiczne przypadki"

Contra-dating. Czy nowy trend w randkowaniu ułatwi znalezienie idealnego partnera?

Contra-dating. Czy nowy trend w randkowaniu ułatwi znalezienie idealnego partnera?

Nie żyje najstarsza polska instagramerka. 92-letnią Anię w sieci śledziło 105 tysięcy osób

Nie żyje najstarsza polska instagramerka. 92-letnią Anię w sieci śledziło 105 tysięcy osób

Auto osobowe uderzyło w drzewo. Na miejscu zginęła młoda kobieta

Auto osobowe uderzyło w drzewo. Na miejscu zginęła młoda kobieta