Podziękujcie bliskim
Prawdopodobnie zatroszczyliście się o to już przed ceremonią. Drobne upominki jak cukierki, magnesy, czy doniczki z sukulentami, tak jak tradycyjny w wielu rejonach kraju "gościniec", czyli ciasto i butelka alkoholu to już właściwie stały element polskich wesel. Po uroczystości powinniście jednak odwiedzić lub przynajmniej zadzwonić do rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich, którzy pomogli wam przygotować uroczystość - podziękujcie za przybycie, wsparcie i prezenty, zapytajcie jak się bawili, powspominajcie najpiękniejsze momenty - to z pewnością umocni Waszą relację i będzie dobrym początkiem waszej nowej drogi życia.
Wybierzcie zdjęcia i roześlijcie je do gości weselnych
Coraz więcej fotografów i operatorów udostępnia parom młodym albumy w wersji elektronicznej - podzielcie się wspomnieniami z tego wyjątkowego wydarzenia z tymi, którzy towarzyszyli wam, kiedy składaliście najważniejszą przysięgę w życiu. Z pewnością docenią gest, a zdjęcia trafią do archiwum. Co więcej, to też moment na wybór fotografii, które umieścicie w waszym albumie ślubnym. Jeśli nie stworzycie go od razu, to szansa na to, że kiedykolwiek powstanie będzie się zmniejszać z każdym kolejnym dniem. Nie odkładajcie więc tego na później.
Wystawcie referencje usługodawcom
Z pewnością wybierając fotografa, florystkę czy cukiernię przeglądaliście opinie w sieci lub kierowaliście się rekomendacjami znajomych. Podzielcie się więc doświadczeniami ze współpracy z usługodawcami z innymi parami młodymi, które są na etapie poszukiwania zaufanych fachowców. Co ważne, nie chodzi tylko o pozytywne referencje i pochwały, ale także, a może nawet przede wszystkim, zastrzeżenia - jeśli jakaś współpraca pozostawiła wiele do życzenia - powiadomcie o tym innych. Takie informacje (szczególnie te negatywne) można przekazać za pośrednictwem portali społecznościowych.
Zadbajcie o ślubne stylizacje
Zarówno garnitur, czy smoking, jak i suknia ślubna powinny trafić do pralni krótko po uroczystości. W przypadku kreacji panny młodej ważne jest, by miejsce, w którym będzie czyszczona miało doświadczenie w dbaniu o tego typu ubrania. Delikatny materiał, aplikacje z kamyczków, koronek i tkanin zdobionych brokatem są wymagające i, niestety, nie znoszą błędów, dlatego tak ważne jest oddanie ich pod opiekę specjalistom.
Wymieńcie dokumenty
To zdecydowanie zadanie, z którym nie warto zwlekać. Dowód osobisty z panieńskim (lub kawalerskim) nazwiskiem ważny jest 4 miesiące od daty ślubu - warto wymienić go jak najszybciej, żeby później to zadanie nie umknęło wam w natłoku codziennych zadań. Wniosek o wymianę dokumentu należy złożyć w ciągu 14 dni od daty ślubu w dowolnym urzędzie gminy lub poprzez platformę ePUAP.
Warto pamiętać, że do wymiany są także pozostałe dokumenty: paszport, prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu. O wymianę należy zawnioskować nie później, niż 30 dni od daty sporządzenia aktu zawarcia małżeństwa. Do wymiany paszportu i prawa jazdy potrzebne będzie, oprócz wniosku, aktualne kolorowe zdjęcie 35x45 mm, dotychczasowy dokument oraz skrócony odpis aktu zawarcia małżeństwa.
Zmianę nazwiska należy także zgłosić do banku i ZUSu - ustawodawca przewidział na to 7 dni. Jeżeli jednak jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, wystarczy informacja do naszego pracodawcy.
Rozpakujcie kartki i prezenty ślubne
Choć obecnie najpopularniejszym prezentem ślubnym jest gotówka, warto przejrzeć wszystkie otrzymane koperty - wielu gości oprócz banknotów decyduje się ofiarować młodym np. voucher do spa, bilety do teatru, czy karnet na wspólne lekcje gotowania. Jeśli od razu nie sprawdzicie, co kryje się w upominkach od waszych gości, możecie przegapić termin, a wtedy prezent przepadnie. Nie dopuśćcie do tego.
Pozbądźcie się ślubnych dekoracji i niechcianych prezentów
Jeśli zostały wam po ślubie dekoracje, czy upominki, z którymi nie macie co zrobić, warto zawczasu się ich pozbyć, ponieważ inaczej zalegną w garażu czy piwnicy na długie lata. Przejrzyjcie co zostało w waszej "kolekcji", zróbcie zdjęcia i wystawcie na grupach ślubnych - dzięki temu nie tylko wesprzecie ideę "zero waste", bo kupione przez was przedmioty posłużą kolejnym parom, ale także macie szansę odzyskać część środków.
Zobacz także:
- Wojciech Błach z żoną nagrywają wideo pamiętnik o ciąży. "Chcieliśmy zadać pytania, a nie się mądrzyć"
- Zbigniew Zamachowski o rozstaniu z pierwszą żoną: "Nie miałem wówczas poczucia, że wytrwamy do emerytury"
- Halina Mlynkowa o późnym macierzyństwie i powrocie do pracy. "Nie przewidziałam tego, że będę zmęczona"
Zobacz wideo: Ach, co to był za ślub
Autor: Katarzyna Lackowska
Źródło zdjęcia głównego: AleksandarNakic/Getty Images