Liza Sherzai - za co kocha Polskę?
Liza Sherzai uciekła do Polski z Afganistanu, kiedy była małą dziewczynką. Jej rodzimy kraj był owładnięty wówczas wojną. Mama zdecydowała, że nie są tam bezpieczne. Zostawiły dosłownie wszystko, ale w Polsce czekała na nich babcia i dziadek Lizy. - Moja mama z Polską była bardzo związana, ze swoją babcia, z rodziną, dla niej to był taki wybór naturalny, płynął z serca - powiedziała Liza.
Afganistan nadal jest krajem niestabilnym, dlatego z perspektywy czasu, ucieczka była dobrym wyborem. Domem dla Lizy i jej mamy stała się Polska, którą pokochała z wielu powodów.
- Wiadomo, że mam taki punkt odniesienia: Afganistan, trochę Francja, trochę Włochy czy Holandia lub Słowacja, kraje, w których mieszkałam, przebywałam, które miałam okazję poznać. Ta Polska to jest oczywiście moja babcia, Bronka, to jest barszcz babci Broni, to są naleśniki z serem, posypane cukrem pudrem - tłumaczyła.
I dodała:
- Ale Polska to też jest wspaniała literatura, kultura, to są ci artyści, którzy mają odwagę, ponieważ pracuję w branży muzycznej, wziąć na warsztat polską poezję, taką, jak Norwid, Leśmian, Baczyński, Asnyk. (...) Jest też ta natura, której nie doceniamy. Dzisiaj za oknem mamy szary, bury listopad, typowa polska pogoda, a jak wyjadę na wakacje, to doceniam słońce.
Dominik Andrzejczuk o Polsce pełnej możliwości
Życie w słonecznej Kalifornii dla wielu osób jest marzeniem, ale to właśnie stamtąd do Polski przyjechał Dominik Andrzejczuk. W Stanach Zjednoczonych zostali jego rodzice oraz rodzeństwo.
- W Polsce jest dużo możliwości, tylko je trudno docenić w tym czasie. Ja używam przykładu, jest takie fajne zdjęcie Szanghaju z lat 90. i później Szanghaj dzisiaj. Jak mieszkałeś w Szanghaju w latach 90., to ciężko jest zobaczyć jak to wszystko wyrośnie. To samo jest w Polsce, teraz wydaje się, że nic się nie dzieje, ale za jakieś 10 lat ta Polska będzie potęgą - powiedział Andrzejczuk.
Mężczyzna pracuje w branży IT i jak mówi, w Polsce jest bardzo wielu informatyków. Mamy wielu wykwalifikowanych, dobrze wykształconych ludzi i to jest naszą siłą.
- Od 2013 do 2019 roku wykształciło się w Polsce 750 tysięcy ludzi w tych branżach IT, inżynieria, matematyka, nauka, więc tutaj jest ta możliwość. Jest dużo ciężej wykształcić ludzi w takich ścisłych przedmiotach niż nauczyć się biznesu, zarządzania, marketingu czy sprzedaży - powiedział Dominik Jędrzejczuk.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Domowy lifting rzęs podbija TikToka. Potrzebujesz tylko trzech produktów. "Już nigdy nie użyję maskary"
- Konturowanie twarzy nigdy nie było tak proste. Ten trik bije rekordy popularności w sieci
- Filmowe usta biją rekordy popularności w sieci. Jak wykonać ten modny makijaż?
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News