Styl życia

Wybitny patolog sądowy zdradza kulisy swojej pracy. "Raz na pięć lat ktoś budzi się w kostnicy"

Styl życia

Autor:
Oskar
Netkowski
Reporter:
Anna Senkara
Dr Richard Shepherd – wybitny patolog sądowy o swojej pracy
Dr Richard Shepherd – wybitny patolog sądowy o swojej pracyDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Dr Richard Shepherd to wybitny brytyjski patolog sądowy, który pracował przy najgłośniejszych dochodzeniach na świecie. W swojej karierze badał tysiące zgonów, do których doszło w niewyjaśnionych okolicznościach. W Polsce furorę robi jego książka pt. "Siedem wieków śmierci".

Czym zajmuje się patolog sądowy?

Patolog sądowy to lekarz, który specjalizuje się badaniu przyczyn chorób i zgonów. Jednym z najwybitniejszych w swojej dziedzinie, jest dr Richard Shepherd, który pracował przy wielu głośnych sprawach. Nowa książka eksperta pt. "Siedem wieków śmierci" to przepiękna, poruszająca, a przede wszystkim kojąca opowieść o życiu i śmierci. W rozmowie z Anną Senkarą opowiedział o kulisach swojej nietypowej pracy.

- Łącznie w życiu przeprowadziłem ponad 23 tysiące autopsji. Tu nie chodzi o martwe ciało, tylko o to, że żyli, a teraz nie. Muszę wyjaśnić, jak do tego doszło. Jak duży był nóż itd. To wszystko przydaje się przy sprawach sądowych - powiedział Shepherd.

Nasz rozmówca brał udział m.in. w autopsji ciała księżnej Diany, o której śmierci krążyły w mediach legendy. - Kiedy problemy zaczęły się nawarstwiać, poproszono mnie do udziału, jako eksperta. Wiedzieliśmy, że mamy ostatnią szansę, by rozprawić się z teoriami spiskowymi. Kiedy umiera ktoś znany, natura ludzka podpowiada nam, że ci ludzie mieli niesamowite życie i to niemożliwe, że umarli zwykłą śmiercią, że tam musiało wydarzyć się coś niezwykłego. (...) Faktem jednak jest, że gdyby Diana zapięła pasy, przeżyłaby - tłumaczył patolog sądowy.

Jak pracuje patolog sądowy?

Dr Richard Shepherd wyjaśnił też na czym polega praca patologa sądowego. - Na samym początku słucham policjanta, który mówi, co i gdzie dokładnie znaleźli. Później zakładamy białe kombinezony i rękawiczki. Nie mam tam garnituru od Armaniego, nie podjeżdżam też sportową furą. Ale kiedy pojawiam się przy ciele, najpierw je ignoruję i patrzę na wszystko dookoła. Muszę dowiedzieć się, w jaki sposób to ciało pasuje do przestrzeni - wyjawił ekspert.

- Rozglądasz się i widzisz np. ślady krwi na suficie, albo krwawe odciski stóp, a może jakieś przedmioty są przewrócone. Resztę badań robimy w kostnicy. Każde ciało opowiada mi historię. Mniej więcej raz na pięć lat ktoś się budzi w kostnicy. Zazwyczaj to osoby, które zaznały dużego zimna, mają hipotermię albo są pod wpływem narkotyków - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Reporter: Anna Senkara

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości