Porady

Postnup - rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej par

Porady

Autor:
Dagmara
Olszewska
Para, która rozmawia o problemach
PhotoAlto/Frederic Cirou/GettyImagesPostnup a małżeństwo

Postnup to umowa poślubna, którą zawierają małżonkowie, by chronić swoje majątki w przypadku rozwodu. Pojęcie to nie jest jednak synonimem intercyzy. Czy postnup może zabezpieczyć aktywa osób żyjących w związkach partnerskich? Wyjaśniamy. 

Co to jest postnup? 

Postnup jest dokumentem, który w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Jak podaje portal thelawsuperstore.co.uk jest to rodzaj umowy, którą można zawrzeć dopiero po ślubie. Zasady opisane w dokumencie mają wyznaczać, jak zarządzać majątkiem rodzinnym w przypadku rozwodu. W wielu krajach np. w Wielkiej Brytanii czy Walii postnup nie jest dokumentem prawnie wiążącym. Mimo to sądy często podtrzymują zawarte w nim ugody, o ile spełnione są określone warunki. 

Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Dzień Dobry TVN

"Inspirujące kobiety"

Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Inspirujące Kobiety Olga LegoszDzień Dobry TVN Online
wideo 2/5

W Polsce najpopularniejszym dokumentem chroniącym majątek obu małżonków jest intercyza. Choć samo to określenie wielu osobom kojarzy się negatywnie, często jest świetnym zabezpieczeniem dla obu partnerów. Warto bowiem pamiętać, że w przypadku rozwodu dzięki niej możemy uniknąć konieczności spłaty długów współmałżonka.

Postnup a związki partnerskie

W Polsce prawnie niemożliwe jest sformalizowanie związku partnerskiego. Podpisanie dokumentu rozdzielności majątkowej może być potrzebne osobom, które kiedyś swoje aktywa i pasywa formalnie połączyły, czyli przez zawarcie małżeństwa. Zapytaliśmy doktor prawa Magdalenę Durlik-Olszewską, co według niej jest najlepszym zabezpieczeniem dla małżeństw.

- Uważam, że intercyza jest zdecydowanie korzystniejszą umową majątkową. Przede wszystkim dlatego, że nie jest ograniczona żadnymi limitami czasowymi. W teorii umowę postnup spisujemy w dowolnym momencie po zawarciu małżeństwa. Z kolei intercyzę możemy spisać również przed ślubem. Innym niewątpliwym plusem intercyzy jest sama jej forma sporządzenia. Ten dokument może zostać zawarty jedynie w formie aktu notarialnego. Dla małżonków jest to najbezpieczniejsza forma zawarcia umowy - wyjaśnia prawniczka.

Zobacz także:

Autor:Dagmara Olszewska

thelawsuperstore.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: PhotoAlto/Frederic Cirou/GettyImages

Pozostałe wiadomości