Nowy trend wśród nowożeńców. Kim jest prawnik ślubny?

Para, która wzięła ślub
Młoda para
Źródło: JovanaT/Getty Images
Wśród przyszłych nowożeńców rozpoczęła się moda na nową usługę związaną z nadchodzącym, wyjątkowym dniem. Prawna ochrona ślubna. Na czym polega i czy stać na nią wyłącznie najbogatszych? Prawniczka, dr Magdalena Durlik-Olszewska wyjaśnia, w jakich sytuacjach pomoc specjalisty może okazać się niezbędna.

Kim jest prawnik ślubny?

Dagmara Olszewska, dziendobry.tvn.pl: Kiedy pojawiły się zapytania dotyczące prawników ślubnych?

dr Magdalena Durlik-Olszewska, prawniczka: Ten temat pojawiał się w rozmowach od zawsze, jednak dopiero niedawno został zdefiniowany jako usługa. Często słyszymy od znajomych, że w trakcie planowania ślubu trafili na nieterminowych wykonawców, ktoś nie dopilnował rzetelności, podano inny rodzaj przystawek na weselu, niż wcześniej uzgodniono. Takich historii jest wiele i niestety notorycznie się powtarzają. To spowodowało, że część prawników zaczęła specjalizować się również w prawnych aspektach związanych ze ślubem i weselem.

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się klienci?

Często zdarza się, że właściciele domów weselnych zmieniają na chwilę przed ślubem bardzo istotne warunki umowy. Dochodzi do podmiany sal na mniejsze, modyfikowane są godziny podawania posiłków, usuwa się zamówione dania z menu. Klientki mają często problemy z sukniami ślubnymi, bo nie są dostarczone na czas, albo uszyte są inaczej niż w projekcie. Niezgodne z umową bywają wystąpienia muzyków i Dj'ów, którzy grają inny, niż ustalony repertuar. Popularne wśród nowożeńców są tematyczne przyjęcia, więc niezgodny z umową może być także ubiór pracowników sali weselnej czy zespołu. Często złą praktyką jest też to, że właściciele sal weselnych nie wykonują dekoracji zgodnie z ustaleniami. Zostawiają je po poprzednich przyjęciach.

Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak często zdarza się, że wykonawcy oszukują przyszłych nowożeńców?

Niestety zjawisko nie jest rzadkie, a młode pary zaaferowane uroczystością wiele rzeczy pomijają, akceptują. Właściciele sal weselnych w ostatnim momencie np. informują, że w tym samym momencie będą organizowane dwie uroczystości. To wpływa na standard obsługi, miejsca parkingowe dla gości i wiele innych, istotnych czynników. Prawna ochrona ślubna zapewni odpowiednie postępowanie i respektowanie odpowiedzialności w takiej sytuacji. 

W czym może pomóc prawnik ślubny?

Jak respektować swoje prawa, gdy wykonawca nie wywiąże się z umowy?

Przede wszystkim musi być spisana właściwa umowa. W żadnym wypadku nie sprawdzą się dokumenty pobrane z Internetu. Powinniśmy też ostrożnie podchodzić do umów, które są napisane przez wykonawców lub ich prawników, bo są konstruowane niesymetrycznie. Oznacza to, że dokument chroni wyłącznie jedną stronę - przedsiębiorcę. Osobisty doradca w zakresie prawnej obsługi ślubu może zweryfikować taką umowę, nanieść poprawki lub sporządzić nową.

Czy zdarzyło się, że klienci musieli wykorzystać Pani wiedzę do dochodzenia swoich praw?

Zgłosiła się do mnie klientka, która kupiła suknię ślubną w dużym i znanym salonie. Choć pojawiały się problemy w komunikacji, ostatecznie termin oddania kreacji się zgadzał. Niestety, uszyto zły rodzaj rękawów, a ze względu na czas, niemożliwe było wykonanie poprawek przed ceremonią. Klientka w umowie miała zapisaną karę umowną za niewywiązanie się z założeń. Salon był zobowiązany ją zapłacić. Wysokość takich kar zawsze jest ustalana indywidualnie. W przypadku opóźnień często nalicza się ją procentowo, odpowiednio do wartości sukni. Jeśli produkt jednak jest niezgodny z opisem, kara często jest równa wysokości zamówienia.

Co może stać się podstawą do roszczeń odnośnie umowy?

Tak naprawdę podstawą do roszczeń może być wszystko, o czym stanowią zapisy w umowie. Znam osoby, które prosiły o uwzględnienie w zapisie wytycznych odnośnie użytych warzyw w posiłkach. W dokumentacji między stronami należy więc zawrzeć wszystko, co jest ważne dla konkretnej pary.

Czy działania w zakresie prawnej obsługi ślubów mogą być nadużywane przez nowożeńców?

W działaniach prawnych nie zależy nam na tym, by zaszkodzić komukolwiek. Przede wszystkim chcemy uświadomić każdemu swoje prawa i obowiązki. Zadaniem prawnej obsługi ślubnej jest dopilnowanie, by nikt działał na szkodę nowożeńców.

W którym momencie planowania małżeństwa najlepiej zatrudnić prawnika ślubnego?

Prawną opiekę ślubną warto rozważyć już w momencie pojawienia się idei ceremonii. Tak naprawdę jednak najważniejsze jest to, by zdążyć przed podpisaniem umowy z pierwszym wykonawcą. Oczywiście pomoc "po fakcie" też jest możliwa, ale wymaga więcej czasu, nerwów i dokumentacji. Niedawno trafiła do mnie klientka, która zaczęła rozmowy z narzeczonym na temat ślubu. Zależało jej jednak, żeby niezależnie od małżeńskich losów jej rodzinny dom pozostał wyłącznie jej własnością. Każde sytuacje, które budzą wątpliwości, a dotyczą majątku, niedopełnienia obowiązków przez wykonawcę, można skonsultować ze swoim indywidualnym doradcą prawnym.

Jak wygląda pomoc prawna, gdy wesele i ślub zostają odwołane w wyniku pandemii? 

Największy problem pojawia się wtedy, gdy strony nie określą w umowie postępowania w przypadku obostrzeń covidowych. Każda może rozumieć ten problem inaczej i bez jasnych wytycznych sprawa często kończy się w sądzie. Dlatego proceder należy określić już na etapie planowania, biorąc pod uwagę interes przedsiębiorcy i pary młodej. Jako prawnik zajmujący się doradztwem ślubnym uważam, że to ryzyko powinno ciążyć na przedsiębiorcy. Według prawa para młoda posiada status konsumenta, więc nie powinna ponosić konsekwencji spowodowanych obostrzeniami. Przedsiębiorca jako podmiot profesjonalny, powinien mieć szerszy zakres wiedzy, władzy i jednocześnie - obowiązków. 

Czy prezenty ślubne zawsze są współwłasnością małżonków? 

Sytuacja nie jest jednoznaczna. Prezenty często są anonimowe, dlatego pod tym względem trudno jest rozdzielać własność, nawet gdy wcześniej podpisaliśmy intercyzę. W przypadku prezentów o większej wartości, takich jak auto, czy nieruchomość należy sprawdzić prawną formę przekazania. Jeśli rodzice panny młodej przekazali w prezencie ślubnym auto, i formalnie jest to darowizna na rzecz córki, to ten samochód należy tylko do niej. 

Ile kosztuje prawnik ślubny?

Ile kosztuje ślubna opieka prawna?

Konsultacja prawna, czyli wyjaśnienie szczegółów związanych z podjęciem współpracy, zakresu działań i pomocy to koszt ok. 300 zł. Wykupienie pakietu ochrony, czyli weryfikacji lub sporządzenia umów, ochrona pary przed niewłaściwym wykonaniem opłaconej usługi to cena w przedziale między 800 a 1500 zł. 

Czy ślubna opieka prawna jest tylko dla bogatych?

Uważam, że ślubna opieka prawna jest dla każdego, kto planuje ceremonię, niezależnie od budżetu, jakim dysponuje. Takie zabezpieczenie stanowi niewielki procent kosztów całego wesela. Lepiej zabezpieczyć się wcześniej, niż później żałować i być niezadowolonym ze swojej ceremonii. Uważam, że każdy, kto planuje ślub, powinien zastanowić się nad taką opieką, bo często niewiedza kosztuje dużo więcej.

Czy Polacy często korzystają z intercyzy?

Coraz większa liczba małżeństw decyduje się na intercyzę. Zwiększa się też świadomość kobiet, które chcą zabezpieczyć swój majątek. Chcą zachować niezależność i zabezpieczyć to, co osiągnęły. Intercyza nie chroni tylko dóbr materialnych w przypadku rozwodu. Zawsze zachęcam klientów do przeanalizowania ich sytuacji życiowej i wybrania najlepszego rozwiązania.

Czy ślubna opieka prawna to chwilowy trend, wywołany epidemią koronawirusa?

Uważam, że ślubna opieka prawna, to nie jest chwilowy trend. Klienci, z którymi mam przyjemność pracować, wiedzą, jakie zagrożenia na nich czekają.  Myślę, że wykwalifikowany specjalista, prawnik to konieczność przy organizacji ślubu i wesela. Komfort psychiczny w tym wyjątkowym dniu jest niezwykle ważny, a dzięki takiej opiece jesteśmy w stanie go zagwarantować.

Zobacz także:

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: JovanaT/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nastolatek z Zabrza został szachowym mistrzem świata

Nastolatek z Zabrza został szachowym mistrzem świata

Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
Materiał promocyjny

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
Materiał promocyjny

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
Materiał promocyjny

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
Materiał promocyjny

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
Materiał promocyjny

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
Materiał promocyjny

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?
Materiał promocyjny

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"