Mama gwiazdy TVN przeszła na islam. "Mąż nie widział mnie przed ślubem bez chustki"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Magda Nabiałczyk
Polska muzułmanka o Ramadanie
Polska muzułmanka o RamadanieDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Agnieszka Amatullah Wasilewska jest jedną z Polek, które zdecydowały się przejść na islam. Tę decyzję podjęła już 14 lat temu. Jak wygląda jej codzienność? Czy w naszym kraju dobrze żyje się wyznawcom islamu?

Polka muzułmanka o ramadanie

22 marca rozpoczyna się ramadan, czyli najważniejsze święto islamu, czas zadumy i pobożności, który upamiętnia objawienie pierwszych wersetów Koranu prorokowi Mahometowi. Jak obchodzą go Polacy wyznający tę religię? Jedną z osób, która zdecydowała się przejść na islam, jest Agnieszka Amatullah Wasilewska.

- Islam przekonał mnie tym, że Bóg jest w jednej osobie, modlę się do niego bezpośrednio, bez żadnych pośredników, odpowiadam sama przed nim za swoje czyny - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN. Jej mąż Jakub Filip Wasilewski również jest muzułmaninem.

- Znak czasu, poznaliśmy się w internecie. Na pierwszym spotkaniu coś zaiskrzyło, na kolejnym upewniliśmy się, że to jest ten wybór - opowiadał. Już na trzeciej randce para wzięła ślub. - W islamie nie ma możliwości poznania się lepiej, dotyku. Mąż nie widział mnie przed ślubem bez chustki - zaznaczyła kobieta. Ich małżeństwo trwa już 12 lat.

Święto ramadanu

Agnieszka została muzułmanką 14 lat temu, była po rozwodzie i wychowywała samotnie syna i córkę. Jak wraz z mężem obchodzą święto ramadanu? - Ten okres charakteryzuje się zmianą trybu życia, bo poświęca się go kontemplacji, modlitwie. Nie spożywamy posiłków, napojów w okresie od wschodu słońca aż do zachodu - opowiadał Jakub.

- Nie jest to okres dla nas, to nasz dar jako wiara i oddanie się Bogu, [...] modlitwa pięć razy dziennie to nie jest dla mnie problem - podsumowal.

Kobiety, które przeszły na islam

Ekspertka ds. bliskowschodnich Magdalena El-Ghamari tłumaczyła w studiu Dzień Dobry TVN, że społeczność muzułmańska charakteryzuje się dużą różnorodnością, jeśli chodzi o stosunek do swojego wyznania.

- W zależności gdzie pojedziemy, zobaczymy bardzo różnie ubrane kobiety. Pojedziemy do Turcji, Bośni, Albani zobaczymy wręcz rozebrane kobiety, które są muzułmankami - zaznaczyła. - Iran jest wyjątkiem, to jest kwestia polityczna, a nie kwestia uznaniowa - dodała.

Czy w Polsce dobrze żyje się wyznawcom islamu? Zdaniem Magdaleny El-Ghamari zależy to od tego, jaka aktualnie jest sytuacja, klimat polityczny. - Wydaje mi się, że Polska jest mimo wszystko bardzo atrakcyjnym i spokojnym krajem dla samych muzułmanów, [...] szczególnie Arabowie kochają polskie jedzenie - tłumaczyła.

- Zupełnie co innego, jak mieszka się w akademiku, jest się np. samotną kobietą muzułmanką, to wtedy faktycznie bez tej otwartości, poznania to wszystko wymaga czasu - podsumowała.

Jak wygląda codzienność muzułmanów w Polsce?
Jak wygląda codzienność muzułmanów w Polsce? Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Magda Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący: