Bartłomiej Jurecki sfotografował najstarszych mieszkańców Podhala. "Żałuję, że ten pomysł nie wpadł mi do głowy trochę wcześniej"

Ostatni tacy Górale
Źródło: Dzień Dobry TVN
Bartłomiej Jurecki podjął się realizacji wyjątkowego projektu. Utalentowany fotograf z Podhala uwiecznił na zdjęciach wizerunki ostatnich mieszkańców górskich rejonów, którzy swym nieprzeciętnym urokiem tworzą legendę południowej Polski. W Dzień Dobry TVN opowiedział kulisach pracy nad książką "Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali".

Podhalańscy górale w obiektywie Bartłomieja Jureckiego

Bartłomiej Jurecki postanowił uwiecznić na wyjątkowych portretach najstarszych podhalańskich górali, zwracających uwagę charakterystyczną fizjonomią. Fotoreporter przyznał, że pomysł ten zrodził się w jego głowie zupełnie spontanicznie. Oryginalna inicjatywa wymagała od niego nie lada wysiłku, ponieważ szczególny typ urody mieszkańców górskich terenów nie jest już zbyt często spotykany.

Szukałem osób z wyraźnymi rysami twarzy, z długim zarostem, brodą i wąsami, z długimi włosami. Takich, które zostały wyrzeźbione przez ten teren, podhalański klimat i halny wiatr

- opisał swoje działania fotograf, któremu udało się stworzyć imponujący zbiór artystycznych zdjęć. Znalazły one swoje miejsce w książce zatytułowanej "Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali".

Obok ponad 120 portretów góralek i górali, w wydawnictwie znaleźć można także opowieści z życia osób, które zdecydowały się stanąć przed obiektywem Bartłomieja Jureckiego. To wyjątkowe historie mieszkańców podhalańskich terenów, opisujące ciekawe, ale nierzadko także i trudne doświadczenia.

- Boję się, że za 20 lat już nie będziemy tak wyglądać, bo żyjemy w innych czasach. Nie mamy już tak silnego przywiązania do natury, jakie towarzyszyło naszym przodkom - ocenił autor książki.

Bartłomiej Jurecki - autor książki o podhalańskich góralach

Nieprzeciętne portrety autorstwa Bartłomieja Jureckiego są wymownym obrazem upływu czasu, a jednocześnie oryginalną wizytówką podhalańskiego folkloru. Książka "Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali" jest najlepszym dowodem na to, że mieszkańcy polskich gór wyróżniają się nie tylko wyglądem, ale także godną naśladowania siłą charakteru.

- Wiedziałem, że takie osoby jeszcze są u nas na Podhalu, w Spiszu, Orawie i Pieninach. Postanowiłem, że stworzę z nich grupę, którą zamknę w tym projekcie i to się udało. Wiem, że troszkę się spóźniłem. Żałuję, że ten pomysł nie wpadł mi do głowy trochę wcześniej, bo wielu moich bohaterów już z nami nie ma. Podobnie jest w tej książce, moi bohaterowie odchodzą. I to jest przykre - przyznał utalentowany fotograf.

W książce, która miała swoją oficjalną premierę 27 października br., nie brakuje portretów znanych i cenionych przedstawicieli Podhala. Zdaniem autora, to nie tylko zbiór wyjątkowych fotografii, ale także cenna wskazówka dla młodych ludzi, którzy potrzebują w życiu swoistego drogowskazu. Realizacja projektu nie była łatwa, choćby ze względu na upartą naturę niektórych bohaterów. Ostatecznie udało się jednak stworzyć album, będący odzwierciedleniem niepowtarzalnego uroku mieszkańców wybranych rejonów południowej Polski.

Podhalańscy górale okiem Bartka Jureckiego. Zobacz wideo:

Podhalańscy górale okiem Bartka Jureckiego

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Autor: Magdalena Brzezińska

Reporter: Izolda Sanetra

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kamiński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości