Styl życia

Niezwykła historia pałacu w Łomnicy. Jakie atrakcje czekają na gości?

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Sylwia Repeła
Niezwykła gospodyni w pałacu w Łomnicy

Elisabeth von Kuster ponad 30 lat temu wraz z mężem zakupiła pałac w Łomnicy. Nie bez powodu. Miejsce to należało przed wojną do przodków partnera. Obecnie kobieta urządziła w jednym z budynków muzeum, by nowe pokolenia mogły poznać historię jej rodziny i jego mieszkańców. Co możemy zobaczyć na miejscu?

Pałac w Łomnicy

Dokładnie 30 lat temu Elisabeth von Kuster wraz z mężem zobaczyła ogłoszenie, w którym na sprzedaż wystawiony został pałac w Łomnicy. Dawniej zamieszkiwali w nim przodkowie rodziny von Kusterów, mniejszej rangi szlachta o XVII-wiecznym rodowodzie. Ruiny rodzinnej posiadłości skradły serca małżonków. Para zdecydowała się zakupić budynek i małymi korkami go wyremontować.

- To było dokładnie 30 lat temu. W Berlinie pojawiła się informacja, że pałac w Łomnicy jest na sprzedaż- powiedziała Elisabeth von Kuster, właścicielka pałacu.

Muzeum w Łomnicy

W jednym z budynków należących do pałacu Elizabeth urządziła muzeum, by nowe pokolenia mogły poznać historię jej rodziny i jego mieszkańców. Na dwóch kondygnacjach pałacu i pod sklepieniami piwnicy znajduje się 18 pomieszczeń tematycznie wyposażonych w historyczne meble, dzieła sztuki i przedmioty codziennego użytku z różnych epok. Na miejscu zobaczyć można m.in. salon herbaciany z XIX wieku, pokój dziecięcy z XX wieku. Co ciekawe, w pałacu przez 30 lat istniała także szkoła podstawowa. W pokoju nauki nadal stoją ławki ze stołami, tablica i charakterystyczne biurko.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Sylwia Repeła

Pozostałe wiadomości