Styl życia

Płacz, złość, bezsilność i stany depresyjne? To może być PMS

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Jak PMS wpływa na kobiecą psychikę?

"Wymyślasz", "przesadzasz", "weźmiesz tabletkę i przejdzie" – ile razy słyszałyście te słowa? Tymczasem PMS to nie fanaberia ani powód do żartów. To dolegliwość, z którą każdego miesiąca walczy wiele kobiet.  Jak zdiagnozować zespół napięcia przedmiesiączkowego i odróżnić go od innych chorób? O tym opowiedziała nam Katarzyna Skórzewska, ginekolog, endokrynolog.

PMS – jak sobie z nim radzić?

Niedawno Iga Świątek przyznała na konferencji prasowej, że w czasie meczu z Marią Sakkari nie czuła się dobrze z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego: „Nie chcę wymyślać wymówek czy szukać innych wytłumaczeń. Ciężko o tym mówić, bo wiem, że w sporcie nie zdarza się to często. Ale PMS naprawdę uderzył mnie tego dnia. Mówię to każdej młodej dziewczynie, która nie wie, co się dzieje. Nie martw się, to normalne” – wspomniała.

Kibice docenili szczere wyznanie Igi Świątek. Jak przyznali, najwyższy czas odczarować tematy tabu i głośno mówić o kobiecych problemach.

Czym jest zatem tajemniczy PMS? To zespół napięcia przedmiesiączkowego, który towarzyszy kobietom od kilku do kilkunastu dni przed miesiączką i zwykle ustępują po rozpoczęciu miesiączki.

To są takie objawy, które występują w związku z drugą fazą cyklu miesiączkowego. Towarzyszą większości kobiet, w ciągu dojrzałego życia, od pierwszej miesiączki do menopauzy. 40 procent kobiet ma wyraźne objawy, a 8 procent bardzo silne. Sprawa jest poważna, bo to przeszkadza w codziennej egzystencji.

Wśród objawów przedmiesiączkowych wyróżnia się także skrót PMDD, co to jest? - To są przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne. To jest bardziej dokuczliwy rodzaj zaburzeń. Wiąże się ze stanami depresyjnymi. Często wymaga leczenia lekami przeciwdepresyjnymi - dodała specjalistka.

Jak rozpoznać zespół?

Choć w społeczeństwie pokutuje stereotypowe przekonanie, że nie jest to choroba a jedynie kobieca fanaberia, to nie prawda. PMS został uznany i sklasyfikowany przez WHO jako choroba, która może charakteryzować się bardzo szeroką gamą objawów zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej.

Stan chorobowy rozpoznaje się w związku z typowymi objawami, które są bardzo nasilone. Objawy są różne, mogą to być objawy psychiczne: wybuchowość, płaczliwość, nerwowość, drażliwość, albo stany depresyjne, ale też objawy somatyczne: wzdęcia, uczucie pełności w brzuchu, bolesność piersi – powiedziała.

Co więcej, u każdej z kobiet objawy będą się różniły. Dlaczego? Jak przyznała specjalistka, wpływ może mieć na to metabolit progesteronu, który mamy w różnych stężeniach.

Ile dni może trwać i jak sobie z nim radzić? Występuje po owulacji i w zależności od tego jak bardzo wrażliwa jest kobieta na działanie progesteronu, może to trwać od 3, 7 dni do nawet 2 tygodni. Jeżeli mamy dokuczliwe PMS to stosujemy leczenie farmakologiczne - antykoncepcję dwuskładnikową. Można wspomagać się suplementami - podsumowała ginekolog, endokrynolog.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Pozostałe wiadomości