Piotr Ikonowicz – społecznik z krwi kości kandydatem na RPO. "Nie ma w tym żadnego elementu wyrzeczenia"

Bronią najbiedniejszych
Piotr Ikonowicz i jego żona Agata Nosal-Ikonowicz poświęcili swoje życie, żeby ratować innych przed wyrzuceniem na bruk, eksmisją i złem tego świata. Prawnik i działacz społeczny zaangażowany w pomoc najbiedniejszym i bezdomnym będzie kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich. O swojej działalności państwo Ikonowiczowie opowiedzieli w Dzień Dobry TVN

Pomoc potrzebującym

Agata i Piotr Ikonowiczowie od lat pomagają potrzebującym. Znani są z tego, że płacą rachunki za osoby, które nie są do tego zdolne. Nasz gość podkreślił jednak, że nie jest to żadne poświęcenie, lecz wielkie szczęście, a uczucie to zna każdy, kto w życiu dawał coś innym ludziom.

- Nie ma w tym żadnego elementu wyrzeczenia, poszliśmy tą drogą, która jest najfajniejsza. Mam nadzieję, że docenione zostaną te sprawy, które na co dzień zostają zamiatane pod dywan. To są na przykład osoby, które z powodu stałej niezdolności do pracy muszą żyć za 645 złotych miesięcznie – powiedział Piotr Ikonowicz.

Jakie narzędzia zyska, jeśli zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

- Przede wszystkim jest dostęp do tych wszystkich skarg obywateli, dzięki czemu wiadomo, co jeszcze się dzieje. My jesteśmy wyspecjalizowani w mieszkalnictwie, w pomocy społecznej, natomiast tam napływają przede wszystkim skargi więźniów i różnych innych ludzi, którzy nie są dobrze traktowani. Rzecznik ma prawo pisać prośby, czy sugestie do różnych ministerstw, co należałoby zmienić - wyjaśniała Agata Nosal-Ikonowicz.

Problemy społeczne w Polsce

Piotr Ikonowicz zdradził w naszym programie, że wraz z żoną zawsze próbują zaprzyjaźnić się z potrzebującymi, a nie się nad nimi pochylać. Jak przyznał, nie jest od nich wyższy, stąd wszystkich traktuje na równi. W Polsce zauważa jednak problem wielkiej dyskryminacji, która objawia się m.in. w traktowaniu ludzi o gorszym statusie materialnym.

- W Polsce mamy bardzo silną dyskryminację ze względu na status materialny. Ludzie ubożsi, gorzej odziani, z niższym kapitałem kulturowym gorzej traktowani są w urzędach, w sądach, wszędzie. Jeżeli mówimy o tym, że ludzie są równi, to ten przedsiębiorca też jest równy i też zasługuje na obronę - podsumował kandydat na RPO.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Ministerstwo Zdrowia określiło, w jakich odstępach będą podawane dawki szczepionki przeciw COVID-19

Ministerstwo Finansów zamierza uregulować internetowe zbiórki. Łatwiej będzie zbierać pieniądze na nowy biznes niż na leczenie

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Ministerstwo Zdrowia: "Mamy przed sobą jeszcze kilka dni"

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!