Polskie piosenki charytatywne
W Polsce wyróżnić możemy kilka utworów, które połączyły ludzi w tragedii. Choć okoliczności ich powstania nie były pozytywne, muzyka ta dawała wiarę w lepsze jutro. Pierwszym singlem, o którym warto wspomnieć, jest "Moja i twoja nadzieja" zespołu Hey.
- Co ciekawe, piosenka powstała w 1992 roku i miała być hymnem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na uroczystości otwarcia wydarzenia piosenka została przez Hey wykonana. Utwór nie został jednak hymnem WOŚP, natomiast kilka lat później, kiedy w 1997 roku była wielka powódź w Polsce, ta piosenka nagle przeżywała swoją reaktywację – powiedziała Gabi Drzewiecka.
Piosenka przeżywa dzisiaj drugie życie, bo Jakub Józef Orliński postanowił nagrać jej nową wersję. Kolejnym ważnym utworem było "Pokonamy falę" z 2004 roku, który nawiązywał do tsunami w południowo-wschodniej Azji.
- To była trochę taka polska odpowiedź na te wszystkie zagraniczne Live Aidy. Topowi, czołowi polscy artyści, znani i kochani wystąpili w teledysku. Przede wszystkim zaśpiewali. Jacek Cygan napisał tekst, Romuald Lipko skomponował. Skład mistrzowski – wspominała Gabi.
Zagraniczne utwory podnoszące na duchu
Kolejną piosenką, którą warto omówić i którą zna cały świat, jest "Do They Know It's Christmas" Bob Geldof.
- Piękna historia, bo zebrali ponad chyba 14 milionów dolarów. Jedna z najbardziej znanych piosenek charytatywnych. Chodziło o zbieranie pieniędzy na rzecz Etiopii, w której panował głód. Bob zobaczył dokument w BBC, który go poruszył i na podstawie tego, co zobaczył, postanowił właśnie stworzyć taki band. Udało mu się w 24 godziny wszystkich wielkich artystów usadzić w jednym miejscu. Oni to naprawdę stworzyli i nagrali w 24 godziny. Ale nie obyło się bez kontrowersji. Etiopia jest krajem, która ma taką jedną z najstarszych społeczności chrześcijańskich, więc tytuł był oburzający, to było takie dość obraźliwe.
Jak przyznała dziennikarka, intencje były jednak dobre i udało się zebrać znaczną sumę na pomoc.
- Wiadomo, że w miarę upływu czasu ta świadomość inkluzywna robiła się coraz większa, więc myślę, że wtedy nikt nie myślał o tym w ten sposób, tylko naprawdę chcieli pomóc. Efektem czego było te 14 milionów dolarów – dodała.
Kolejną piosenką jest Earth Song Michaela Jacksona. To piosenka, która miała uświadomić, co my jako ludzie robimy z planetą Ziemią.
- Natomiast to, co jest warte podkreślenia, że fundacja, którą Michael Jackson założył, naprawdę realnie niosła pomoc. Tam było dużo pieniędzy zebranych na potrzebujących – powiedziała Gabi.
Dziennikarka wspomniała także o wydarzeniu Live Aid. Były to dwa równoległe koncerty rockowe, zorganizowane 13 lipca 1985 roku przez Boba Geldofa oraz Midge'a Ure'a w celu zebrania funduszy dla głodujących w Etiopii.
- To było niepowtarzalne. Koncerty równocześnie odbywały się i na Wembley w Londynie i na stadionie JFK. Wspaniali artyści, że coś takiego udało się w ogóle stworzyć i połączyć tych ludzi. Przeszło do historii, wiadomo, będziemy o tym mówić jeszcze przez lata - podsumowała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kolacja z chwastów u Małgorzaty Ostrowskiej. "Mam w sobie żyłkę survivalowca"
- Krzysztof Skórzyński miał tajemnicę przed Ewą Drzyzgą. "Powinnam ci zrobić awanturę!"
- Pop, rock, elektronika i jazz. Wszystko to znajdziecie wśród polskich premier płytowych października
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News