Styl życia

Jak pachniały perfumy sprzed 3200 lat? Naukowcy odtworzyli starożytny zapach

Styl życia

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
niezalezna.pl
perfumy w zabytkowych fiolkach

Pierwszą znaną z imienia kobietą, która zajmowała się wytwarzaniem perfum była Tapputi z Mezopotamii. Żyła około 3200 lat temu, a jej formułę niedawno odtworzyli naukowcy. Jak pachniały perfumy sprzed tysięcy lat?

Perfumy sprzed 3200 lat - jak pachniały?

Naukowcy współpracujący z Akademią Zapachu oraz Stowarzyszeniem Kultury Zapachu (działające przy Uniwersytecie w Bernie w Szwajcarii) pracowali nad metodami wytwarzania perfum przez Tapputi. W kolejnym kroku postarano się odtworzyć jej pracę. Tabliczki z recepturą znaleziono podczas wykopalisk w południowej Turcji. Są one datowane na około 1200 rok przed naszą erą. Dzięki nim możliwe było poznanie pierwszej kobiety perfumiarki. Prawdopodobnie była również nadzorcą pałacu.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Według przetłumaczonych informacji, naukowcy dowiedzieli się nie tylko, jakie zapachy wytwarzała kobieta, ale również jak pracowała. A robiła to podczas pełni księżyca, zwracała przy tym uwagę na ustawienie gwiazd na niebie. Nie tylko mieszała zapachy z wodą i rozpuszczalnikami, ale również destylowała i filtrowała wielokrotnie. W ten sposób powstawały przyjemnie pachnące perfumy.

- Na tabliczkach byliśmy w stanie znaleźć odpowiedzi na pytania, takie jak, w jaki sposób był produkowany zapach i jak przebiegał proces destylacji. Każdy kolejny znak klinowy dostarczał nam nowych emocji… Kiedy wreszcie po laboratorium rozniósł się zapach, poczuliśmy się jak podróżnicy w czasie - powiedziała Bihter Türkan Ergül, ekspertka starożytnych zapachów w wywiadzie dla Daily News.

Tapputu-Belatekalli - czym pachniały parfumy sprzed 3 tysięcy lat

Tapputu-Belatekalli była wytwórczynią perfum, która wzmiankowana była w tekstach klinowych, które odnalezione zostały na wykopaliskach dziedzińca świątyni boga Aszura w asyryjskim mieście Aszur. Bywa ona określana pierwszą chemiczką w historii. Według starożytnych źródeł do swoich perfum używała między innymi z olejków, tataraku, mirry, cyprysa, chrzanu, a także przypraw i różnych kwiatów. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: niezalezna.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ballun/Getty Images

Pozostałe wiadomości