Styl życia

Najlepsze farby do decoupage. Na które warto się zdecydować?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kolorowe farby poustawiane na stole

Farby do decoupage to jeden z najważniejszych elementów wykorzystywanych w tej metodzie zdobniczej. W artykule prezentujemy rodzaje farb oraz sposób ich wykorzystania w zależności od malowanej powierzchni.

Decoupage to wdzięczna metoda ozdabiania mebli, ceramiki, przedmiotów metalowych czy drewnianych. Wymaga niewielkiego wkładu finansowego, a zapewnia rewelacyjny efekt. Oprócz kleju, papierowych serwetek, lakieru czy papieru ściernego, nieodzowne przy tej technice są farby. Prezentujemy, które z nich są zdecydowanie najlepsze!

Jakie farby do decoupage wybrać?

Jeśli chodzi o decoupage, istnieją dwa rodzaje produktów, którymi ozdabiamy nasz przedmiot: te przeznaczone bezpośrednio do wykorzystywania w tej metodzie oraz takie, które nie są dedykowane dla decoupage, ale spokojnie możemy ich użyć do ozdobienia wybranego przez nas przedmiotu. Podobnie jest z farbami do decoupage. Nie są one na szczęście bardzo kosztowne, choć najwięcej środków należy przeznaczyć na kolory najjaśniejsze, gdyż ich zużywa się najwięcej (np. kolor biały, piaskowy, ecru, beżowy).

Najczęściej w metodzie decoupage korzysta się z farb akrylowych. Jakie są ich zalety? Przede wszystkim farby te schną niezwykle szybko, ich zapach nie jest drażniący (niemal niewyczuwalny lub całkowicie pozbawiony woni), na rynku spotkać można naprawdę wiele odcieni farb tego typu, można je bez problemu mieszać, uzyskując kolejne, interesujące nas barwy, są ponadto łatwo zmywalne, można je rozcieńczać, dzięki temu, że mieszają się z wodą, są dostępne niemal wszędzie (markety budowlane, sklepy papiernicze, sklepy dla plastyków, a także sklepy z materiałami decoupage).

Farby do decoupage akrylowe można zakupić w buteleczkach, tubkach, puszkach albo nawet w wiadrach. Ponadto farby akrylowe można podzielić na dwie grupy:

  1. 1Farby akrylowe do użytku artystycznego – można je spotkać w mniejszych opakowaniach. Zazwyczaj są do kupienia w sklepach skupionych wokół decoupage oraz w sklepach dla plastyków. Mają bardzo wiele kolorów, są kryjące (zazwyczaj wystarczy jedna warstwa) i bardzo gęste. Niestety są bardzo drogie.
  2. 2Farby akrylowe, które można zakupić w sklepach budowlanych – występują w puszkach lub wiadrach. Tradycyjnie stosuje się je do malowania ścian, więc bardzo prawdopodobne, że wielu z nas ma tego typu farby w domu. Do wyboru są gotowe kolory lub pigmenty. Największą zaletą tych farb jest cena w stosunku do farb do użytku artystycznego, a także ich wydajność. Wadą natomiast bardzo słabe krycie, przez co musimy się przygotować, że będziemy musieli nakładać kilka warstw farby na nasz przedmiot.

Dlatego dobrze jest znaleźć złoty środek, np. kupić podstawową, jasną farbę akrylową w markecie budowlanym, a pozostałe kolory dokupić w sklepie specjalistycznym. Dzięki temu niskim kosztem możemy osiągnąć wymarzony przez nas kolor.

Innym typem farby akrylowej jest farba lateksowa. Będzie idealna jako podkład, ponieważ jest niezwykle gęsta i daje efekt gładkości z uwagi na wykorzystanie w niej żywic. Niestety jest bardzo droga.

Jakie farby do decoupage można jeszcze znaleźć na rynku? Warto wspomnieć o farbach olejnych. Są o wiele mniej popularne aniżeli wyżej wspomniane, farby akrylowe. Zazwyczaj również farby olejne stosuje się w decoupage do wykańczania, malowania detali. Ich największą wadą jest to, że bardzo wolno wysychają, a dodatkowo niełatwo można je zmyć. Dobrze sprawdzą się w przypadku wypełnienia popękanych elementów lub gdy chcemy uzyskać efekt postarzenia np. drewnianego mebla.

Farby kredowe do decoupage

Farby kredowe sprawdzą się bardzo dobrze, kiedy marzą nam się meble stylizowane na stare, np. w stylu prowansalskim czy shabby chic. Możemy uzyskać za ich sprawą wrażenie postarzenia mebli – przetarcia, cieniowania. Dzięki nim uzyskamy ponadto efekt idealnego zmatowienia, wręcz surowości. Zaletą jest również to, że przed ich użyciem nie trzeba szlifować powierzchni mebla. Farby kredowe są bardzo gęste, mają idealną przyczepność, nie wymagają żadnych podkładów. Wymagają niestety dodatkowego zabezpieczenia woskiem lub lakierem. Jednak największą wadą jest ich wysoka cena, zwłaszcza w porównaniu do powszechnie dostępnych farb akrylowych.

Farby do decoupage kredowe dzielą się na kilka rodzajów:

  • mineralne (na bazie krzemionki),
  • kazeinowe (na bazie kazeiny z mleka),
  • akrylowe/winylowe (ich bazą jest żywica),
  • klejowe (ich bazą jest klej kostny lub skórny),
  • emulsje olejowe (baza: mieszanka oleju lnianego i wody).

Każdy z wyżej wymienionych rodzajów farb kredowych decoupage jest inny, ma odmienne właściwości chemiczne, przyczepność i trwałość. Każdy z nich ma również swoich zwolenników, jak i przeciwników – najlepiej więc samemu wykonać testy, jeśli interesuje nas stylizacja mebli metodą decoupage w duchu vintage.

Zobacz wideo: Jak zrobić własnoręcznie ozdobne mydełko?

Jak zrobić własnoręcznie ozdobne mydełko?
Jak zrobić własnoręcznie ozdobne mydełko?Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Andra Boda / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości