Najlepsza polska studentka z Tanzanii o życiu w Polsce. "Palicie strasznie dużo papierosów"

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Źródło: Siegfried Layda / Getty Images
Karen Kyabega otrzymała nagrodę "Interstudent 2021". To wyróżnienie przyznawane najlepszym zagranicznym studentom kształcącym się w Polsce. Właśnie kończy naukę na poziomie licencjackim i chce kontynuować naukę w Warszawie.

Najlepsza zagraniczna studentka

Karen Kyabega przyjechała do Polski w 2018 r. Podjęła studia na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na Uniwersytecie Warszawskim i od rozpoczęcia nauki jest jedną z najaktywniejszych studentek działających wokół Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu UW. Skupia się na aktywności antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej, angażuje się w wolontariat wielokulturowy, propaguje dziedzictwo swojego kraju oraz prowadzi warsztaty z komunikacji międzykulturowej. Jak wyznała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", do Polski zaprowadziła ją ciekawość.

Co wpływa na rozwój dziecka?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?

- Pochodzę z rodziny, dla której wykształcenie jest bardzo ważne - podkreśliła. - Miałam plan, by wyjechać na studia za granicę. Większość moich rówieśników marzy o Anglii, USA albo Chinach. Ja chciałam wybrać miejsce, o którym wiem niewiele. W pewnym momencie do mojego miasta, Dar-es-Salaam, przyjechała delegacja z jednej z prywatnych uczelni w Warszawie. Poczytałam o Polsce i pomyślałam, że jest bardzo ciekawa. Do tego ceny nie są za wysokie.

Uniwersytet Warszawski zachwycił ją infrastrukturą. - Gdy dowiedziałam się o istnieniu UW, uznałam, że to dużo lepszy wybór niż uczelnia prywatna - przyznała. - A gdy zobaczyłam BUW, pomyślałam: "mają genialną bibliotekę, chcę, by była też moja". Choć trudności formalnych na UW jest dużo więcej niż w prywatnych uczelniach - dodała.

Obcokrajowiec w Warszawie

Miasto stołeczne od lat przyciąga kosmopolitycznym charakterem, a jego mieszkańcy tworzą niezwykłą atmosferę tętniącej życiem metropolii. Okazuje się, że na drugiej półkuli spotkała swoich rodaków.

- Gdy przyjechałam tu w 2018 roku, czułam się oczywiście obco. Inny klimat, inaczej wyglądający ludzie... - wspomniała. - Nie spodziewałam się też, że Warszawa jest tak multikulturowa i bez problemu będę mogła kultywować swoją afrykańskość. Chodzić na różne wydarzenia, spotykać się z moimi rodakami.

W rozmowie z Aleksander Sławińskim z "Gazety Wyborczej" zdradziła również, co najbardziej ją zaskoczyło.

- Palicie strasznie dużo papierosów. Nawet starsi ludzie - zauważyła. - Nie przeszkadza mi to, ale u mnie w domu to byłoby trudne do pomyślenia. Inna kwestia, że Polacy są z początku dość zamknięci i nieufni, choć bardzo szybko się otwierają. To akurat cecha, którą najbardziej lubię w tym kraju. Ludzie są naprawdę ciekawi ciebie, gdy przełamiesz pierwsze lody, to szybko można nawiązać bliską relację - podsumowała.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło: warszawa.wyborcza.pl

Źródło zdjęcia głównego: Siegfried Layda / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości