Pierwsze w Polsce mrowisko edukacyjne. Jak wygląda mrówcza praca? "Każdy z osobników kolonii ma do spełnienia określoną rolę"

Jak mieszkają mrówki
W Welskim Parku Krajobrazowym powstała wyjątkowa atrakcja - pierwsze w naszym kraju mrowisko edukacyjne. Konstrukcja wiernie odwzorowuje kopiec, jaki wybudowałyby pracowite owady. Dlaczego warto ją zobaczyć? O świecie mrówek opowiadał Marcin Modrzewski, główny specjalista ds. ochrony przyrody.

Mrówki fascynują wiele osób, ponieważ są inteligentne, silne i pracowite. Tworzą społeczności, w których każdy osobnik ma ściśle określoną role.

Mrowisko edukacyjne w Welskim Parku Krajobrazowym

Mówimy, ktoś wykonuje mrówczą pracę... Czy w mrowisku w Welskim Parku Krajobrazowym w miejscowości Jeleń można zaobserwować, jak intensywnie pracują mrówki?

– Oczywiście, wszystkie mrówki trudnią się ciężką pracą z podziałem na obowiązki. Każdy z osobników kolonii ma do spełnienia określoną rolę, bardzo ważną dla całości społeczeństwa mrówczego – wyjaśniał Marcin Modrzewski, główny specjalista ds. ochrony przyrody.

Jak pracują mrówki?

Mrówki są podzielone na kasty.

  • Najważniejsza mrówka to królowa, która znosi jaja. Ona zajmuje się wyłącznie powiększaniem społeczności mrówek.
  • Kolejna kasta to trutnie, które zajmują się dbaniem o jaja złożone przez królową.
  • Ostatnią kastą są robotnice, które dbają o dostarczanie pożywienia i budowę mrowiska.

Na pytanie reporterki Diany Kautz, czy obserwując naturalne mrowisko można odróżnić królową od innych mrówek, ekspert odpowiada, że raczej nie, ponieważ królowa jest ukryta. Można natomiast zobaczyć ją na makiecie w mrowisku edukacyjnym.

W Welskim Parku Krajobrazowym można przyjrzeć się z bliska mrówce rudnicy pokazanej w różnych stadiach rozwoju - od jaj, poprzez larwy, aż do dorosłe osobniki. W przekroju mrowiska widać bardzo dobrze, jak wyglądają podziemne korytarze. Umieszczone w nich modele mrówek reprezentują wszystkie kasty.

Ciekawostki o mrówkach

  • Mrówki są pracowite, ale też bardzo dużo śpią. Podczas zimowej hibernacji mogą przespać nawet cztery miesiące, a podczas pracy robotnice przysypiają nawet ponad 250 razy na dobę na około minutę.
  • W mrowiskach zdarzają się cmentarze – mrówki tworzą oddzielne komory, w których składają martwe osobniki.
  • Jak porozumiewają się mrówki? Podstawą ich komunikacji są feromony i dotyk.
  • Mrówki są bardzo silne mimo niewielkich rozmiarów. Mogą podnieść rzecz, która jest nawet 50 razy cięższa od nich.

Dlaczego warto wybrać się do Welskiego Parku Krajobrazowego?

Dodatkową atrakcją jest udostępniona do zwiedzania stacja meteorologiczna. Można dowiedzieć się, jak działają narzędzia do pomiaru wiatru, ciśnienia atmosferycznego, nasłonecznienia, pokrywy śnieżnej i opadów deszczu.

Mrowisko edukacyjne i stacja meteorologiczna to powody, dla których Welski Park Krajobrazowy jest idealnym miejscem na rodzinną wycieczkę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Czy zwierzęta w Polsce mają prawa? "Przepisy mamy dobre, ale wykonawstwo jest tragiczne"

Surowe mięso dla psa. Korzyści i przeciwwskazania

Najstarszy Park Etnograficzny w Polsce. W tym miejscu przeżyć można prawdziwą podróż w czasie

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Reporter: Diana Kautz

podziel się:

Pozostałe wiadomości