Styl życia

Licealista z Hrubieszowa został najlepszym młodym tłumaczem w Polsce. Jaki ma sposób na naukę języka angielskiego?

Styl życia

Stanisław Adamowicz, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. księdza Stanisława Staszica w Hrubieszowie, wygrał konkurs translatorski organizowany przez Komisję Europejską dla uczniów szkół średnich. Tym samym dołączył do grona 27 najlepszych młodych tłumaczy z całej Unii Europejskiej. Jak udało mu się opanować do perfekcji język angielski?

Stanisław Adamowicz - najlepszy młody tłumacz

W konkursie translatorycznym "Juvenes Translatores" organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Tłumaczeń Pisemnych przy Komisji Europejskiej wzięli udział uczniowie z 705 szkół państw członkowskich. Najlepszym młodym tłumaczem okazał się Stanisław Adamowicz.

- To wielki sukces. Bardzo się z niego cieszę. Jeszcze nie doszło to do mnie do końca, że jestem tutaj dzisiaj, że tyle udało mi się osiągnąć - mówił licealista w Dzień Dobry TVN.

Juvenes Translatores - zasady

Uczestnicy mogą wybrać dowolne języki Unii Europejskiej. Stanisław tłumaczył z języka angielskiego na język polski. Podczas trwania konkursu mógł wspomagać się papierowym słownikiem, ale musiał wykazać się zarówno znajomością języka, jak i kreatywnością.

- W regulaminie zaznaczone było, że punktowana jest oryginalność rozwiązań . Liczy się więc nie tylko j. angielski, ale także umiejętność ładnego przetłumaczenia. Dodanie swojej inwencji – wyjaśnił.

Jak opanować język angielski do perfekcji?

W naszym studiu licealista zaprezentował swoje umiejętności lingwistyczne i wyjaśnił, jak udało mu się opanować język angielski.

- To praca od najmłodszych lat: przedszkole, szkoła podstawowa . W Hrubieszowie trafiłem na najlepszych nauczycieli. Język angielski jest dosłownie wszędzie. To nie chodzi o to, by przyjść na lekcję, odbębnić i pójść. To jest kwestia zainteresowania, przeczytania czegoś. Nawet, jak się obejrzało jakiś ciekawy film, to warto obejrzeć kilka scen jeszcze raz - po angielsku - podkreślił.

Stanisław ma nadzieję, że w przyszłości będzie tłumaczem, jeśli nie zawodowym, to chociaż hobbystycznie chciałby się tym od czasu do czasu zajmować.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Izabela Marcisz następczynią Justyny Kowalczyk. Kilka lat temu chciała porzucić jazdę na nartach

Współczesna wędrówka ludów, czyli Polacy się przeprowadzają. "Zreflektowaliśmy się, że jest nam ciasno"

Margaret Tyler ma 15 tys. pamiątek związanych z rodziną królewską. "Mówią, żebym kolekcję z Sussexami wyrzuciła na śmietnik"

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości