Styl życia

Legendarne atelier fotografii. "Obiektyw pamięta słynne zdjęcie Karola Wojtyły z 39. roku"

Styl życia

Autor:
Patrycja
Sibilska
Reporter:
Izolda Sanetra
Legendarna pracownia fotograficzna

Paweł Bielec był autorem jednego z najważniejszych rozdziałów w historii krakowskiej fotografii, która zaczyna się w ostatnich latach XIX wieku i trwa do dziś. Legendarne atelier mieści się przy ulicy Karmelickiej. Zdjęcia retuszowane są tu na kliszy, a rezultat tego zabiegu jest lepszy niż współczesne filtry. Czy analogowa fotografia przetrwa w świecie, gdzie "każdy może być fotografem"?

Patrząc na stare fotografie, niejednokrotnie zachwycamy się filmowa urodą naszych pradziadków. Jak się okazuje nieskazitelna cera i idealne rysy twarzy to efekt analogowej fotografii z ręcznie wykonywanym na kliszy retuszem. Czyli ponad 120-letni Photoshop.

Kultura i sztuka

Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Miejsce, gdzie czas zatrzymał się na zdjęciu

Fotograficzne tradycje w rodzinie zapoczątkował Wincenty Paweł Michnowski, przyszły teść Pawła Bielca, który otworzył swój pierwszy zakład fotograficzny w Brodnicy na przełomie XIX i XX wieku.

- Jestem czwartym pokoleniem w rodzinie fotografików kontynuujących w sumie już 120 letnią tradycję - mówi Katarzyna Bielec.

W 1939. roku pradziadek pani Katarzyny przeprowadził się do Krakowa, jego najmłodsza córka Maria zatrudniła się w pracowni Pawła Bielca. Wspólna pasja połączyła młodych. Maria i Paweł wzięli ślub i od tego czasu zakład prowadzili już razem.

- Mama robiła piękne portrety kobiet i te zdjęcia są ładnie malowane olejem, tak że zastępowały kolorową fotografię, której wtedy jeszcze w Polsce za bardzo nie było. Ojciec zupełnie inaczej oświetlał fotografowane osoby niż ta śmietanka tych mistrzów tu krakowskich - z dumą opowiada córka Pawła Bielca, Barbara Bielec.

Archiwum skatalogowanych klisz wspomnień

W pracowni zgromadzono również pokaźne archiwum skatalogowanych klisz. Liczy ono ponad milion negatywów fotografii wykonywanych w atelier od maja 1938 roku. Dokumentują one wiele ważnych wydarzeń historycznych, w tym m.in. sypanie Kopca Niepodległości czy pożegnanie Marszałka Piłsudskiego w Krypcie na Wawelu.

Jednym z najsłynniejszych zdjęć autorstwa Pawła Bielca jest fotografia 19-letniego Karola Wojtyły wykonana w 1938 roku.

- Obiektyw pamięta słynne zdjęcie Karola Wojtyły z 39. roku. Jak został biskupem, kardynałem, to już tato wieszał to zdjęcie w gablotce. Przez cały stan wojenny to było opluwane albo były kwiatki pod tym zdjęciem - wspomina Barbara Bielec.

W dobie fotografii cyfrowej coraz mniej klientów docenia analogowe zdjęcia i tylko od nas zależy, czy to niezwykłe miejsce przetrwa kolejne dziesięciolecia.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Reporter: Izolda Sanetra

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości