Styl życia

Poważne zmiany w L4. Ile dni w roku będziemy mogli chorować?

Styl życia

Autor:
Oskar
Netkowski
Zmiany w zasiłkach od stycznia 2022 roku

Wraz z początkiem 2022 roku wprowadzone zostaną zmiany, związane z zasiłkiem chorobowym. Najważniejsza z nich wiąże się z okresem, w którym nam przysługuje. Szerzej temat rozwinął w naszym studiu radca prawny Przemysław Ligęzowski.

L4 - ile przysługuje nam dni?

Jak tłumaczył nasz ekspert, maksymalny okres pobierania zasiłku obecnie wynosi 182 dni. Dla każdej choroby limit jest oddzielny. Teoretycznie istnieje możliwość przebywania na zwolnieniu przez cały rok, ponieważ ktoś może chorować na kilka niezależnych chorób. - Dotychczas czas zasiłku wynosił 182 dni w roku, na każdą chorobę oddzielnie. Jeżeli przerwa była jeden dzień między chorobami, to cały rok można było przebywać na zwolnieniu. Nowelizacja przewiduje, że nie wliczamy oddzielnie, tylko wszystkie choroby wrzucamy do jednego limitu. Maksymalnie możemy chorować w ciągu roku 182 dni - mówił Przemysław Ligęzowski.

- Rewolucyjna zmiana dotyczy zwolnienia z pracy. Kiedy jesteśmy zatrudnieni, ale zachorujemy i w trakcie choroby ustanie stosunek pracy, to nie mamy 182 dni przebywania na zasiłku, tylko o połowę krócej - dodał.

Wyjątkiem jest tutaj świadczenie rehabilitacje, o które wystąpić można również po wykorzystaniu wspomnianego okresu, jeśli choroba się przedłuża.

Ciąża a zasiłek chorobowy

Nowe przepisy zabezpieczają kobiety w ciąży w razie śmierci pracodawcy. Dotychczas traciły one w powyższej sytuacji prawo do zasiłku. Po zmianach pieniądze będą otrzymywać od momentu urodzenia dziecka. - Kobieta w ciąży, jeśli pracodawca umierał, traciła prawo do zasiłku. Nowelizacja przewiduje, że jeśli kobieta urodzi dziecko, to na zasadach podobnych jak likwidacje spółek itd. - uzyska prawo do zasiłku - wyjaśniał nasz ekspert.

Wyższy zasiłek za okres pobytu w szpitalu 

Osoba, która przebywała w szpitalu, dostawała mniejsze świadczenie od tej, która chorobę przebywała w domu. Teraz wszystko ma się zmienić.

- Dotychczas osoba przebywająca w szpitalu uzyskiwała 70 proc. świadczenia, a nie 80 proc. jak w innych sytuacjach. Teraz będzie wyrównane do 80 proc. świadczenia - powiedział Ligęzowski.

Zapłata zaległej składki 

Nowe przepisy umożliwiają nabycie prawa do zasiłku osobom, które spłacą zaległe składki w terminie 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia. Osoby niezdolne do pracy i mające zaległości w wysokości wyższej, niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia (w 2022 r. będzie to 30,10 zł ) uzyskają prawo do zasiłku w momencie, gdy spłacą zadłużenie. - Dotychczas było tak, że jeśli nie płaciliśmy składki zdrowotnej, to nie mogliśmy uzyskiwać zasiłku. W tym momencie, jeśli spóźniamy się bądź nie płacimy składek, to i tak uzyskujemy świadczenie. Osoby, które się spóźniają dosyć długo, do 6 miesięcy od świadczenia zdrowotnego, nie uzyskując świadczenia, po wpłacie także mają szansę na uzyskanie zasiłku - komentował radca prawny.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości