Księżna Kate otrzymała unikatową biżuterię ze Śląska

Śląskie wyroby jubilerskie z węglem
Biżuteria ze śląska
Źródło: materiały Dzień Dobry TVN
Dzień Dobry TVN podczas swojej świątecznej trasy dotarło do Rybnika. To właśnie tam, na rynku, na mieszkańców czekało wiele atrakcji. Piotr Wojtasik rozmawiał z rzemieślniczkami, które specjalizują się w wytwarzaniu śląskiej biżuterii.

Śląska biżuteria

Świąteczne Miasteczko Dzień Dobry TVN 18 grudnia zawitało do Rybnika. Piotr Wojtasik miał okazję porozmawiać o wyjątkowej, ręcznie robionej biżuterii. Jak się okazało, komplet takich ozdób ma w swojej kolekcji sama brytyjska księżna Kate. Właścicielka marki wytłumaczyła skąd pomysł na połączenie Śląska z jubilerstwem. 

Świąteczne miasteczko DDTVN - biżuteria
Źródło: Dzień Dobry TVN

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

PRZERYWNIK_REY_NET
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Daria Ładocha z córkami
Daria Ładocha z córkami
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny

- Węgiel na Śląsku jest wszędzie. Kamienia czarnego w jubilerstwie, złotnictwie używa się bardzo mało. To właśnie węgiel jest naszą lokalną wizytówką, więc dlaczego nie przekuć tego w coś ozdobnego? Jest sposób na to, by taka biżuteria nie brudziła. W większości modeli jest w pełni zachowana struktura węgla, więc każdy element jest unikatowy. To daje poczucie wyjątkowości - powiedziała pani Katarzyna.

Lokalna biżuteria ze Śląska 

Pani Barbara zajmuje się wytwarzaniem śląskiej biżuterii industrialnej. Pomysł został zaczerpnięty z Industriady, czyli święta szlaków zabytków techniki. Tematyką była natura i technika, dzięki temu powstały wyroby jubilerskie łączące koła zębate, kwiaty i węgiel. Kolczyki, naszyjniki, bransoletki, każdy element może być spersonalizowany, a elementy zatopione w biżuterii - dobrane według własnych upodobań i pomysłów. 

Mieszkańcy Śląska wykazali się wielką kreatywnością w tworzeniu biżuterii nawiązującej do dóbr lokalnych. Fakt, że ich podarek został przyjęty przez brytyjską księżną Kate świadczy o tym, iż we wszystkim, co nas otacza, jest ogromny potencjał. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości