Krystyna Abramczyk-Puzio, znana jako "Ciężarówka", po pięćdziesiątce rozpoczęła swoją przygodę z podnoszeniem ciężarów i szybko zaczęła odnosić sukcesy w trójboju siłowym. Dziś jest wielokrotną mistrzynią Polski i świata, rekordzistką w przysiadzie, martwym ciągu oraz wyciskaniu na ławeczce. Sport stał się jej wielką pasją, ale również pomógł w jednym z najtrudniejszych momentów w życiu. Zobacz poruszający reportaż Piotra Wojtasika dla Dzień Dobry TVN.
Krystyna Abramczyk-Puzio - mistrzyni trójboju siłowego
9 lat temu Krystyna Abramczyk-Puzio przyszła z synem na siłownię. Nie sądziła, że to może odmienić jej życie.
- Tak sobie siedziała w kąciku. Powiedziałem: "Może pani by tam się pobujała?", jak to się mówi. Krysia tak zaczęła, pojechaliśmy na pierwsze mistrzostwa świata, obcykała Niemkę na zawodach i zdobyła medal. Nabrała wiatru no i grzejemy - powiedział Zbigniew Koper, trener Krysi.
Abramczyk-Puzio ma na swoim koncie liczne medale i rekordy. Zdobywane przez nią tytuły i osiągane wyniki są szczególnie imponujące, ponieważ w swojej kategorii wiekowej praktycznie nie ma konkurencji. Oprócz sportowych sukcesów pełni funkcję instruktorki i sędzi w trójboju siłowym.
- Jest sympatyczna, ciepła, po prostu niesamowita. Jak ona jest, to od razu człowiekowi chce się uśmiechać. Ma taką pełną, pozytywną energię, którą zaraża ludzi - podkreślił Hovhannes Yazichyan, kilkunastokrotny mistrz świata i Europy oraz organizator zawodów.
Dojrzała kobieta podnosi ciężary
Przed każdymi zawodami i po każdej wygranej Krysia odwiedza cmentarz. Kiedy zaczynała przygodę ze sportem, jej mama jeszcze żyła.
- Zaakceptowała to i tak właściwie tylko miesiąc była jeszcze z nami, a potem odeszła. Był to straszny ból, pustka i panika, co ja teraz zrobię. Ale były te treningi, więc już wtedy zaczęłam mocniej trenować. Jak mnie tak wszystko bolało, kiedy wychodziłam z treningu, że nie miałam siły położyć rąk na kierownicy, to było dobrze. Zaraz się nakręciły pierwsze zawody, które w ogóle odciągnęły moje myśli od rozpaczy. Trzeba było się przygotować i wystartować - wspominała Abramczyk-Puzio.
Krysia wytrwale ćwiczy, doskonali swoje umiejętności i nie zamierza się zatrzymać.
- Jestem z siebie zadowolona, jestem sprawna. Bardzo zmienił mi się charakter. Jestem zupełnie innym człowiekiem. Kiedyś znajomy dzwonił do mnie, jak zaczęłam już startować i powiedział: "Nie można cię złapać, nie masz kiedy porozmawiać. Kiedy ty masz jakiś czas dla siebie?". To jest właśnie ten mój czas i on jest tylko mój. Pierwszy raz w życiu robię rzeczywiście coś dla siebie i jestem w tym egoistką - podkreśliła mistrzyni trójboju siłowego.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak aktywizować dziadków i rodziców? Fizjoterapeuta: "Błędnie przyjęliśmy, że starość to tylko słabość"
- Trójbój siłowy wymaga od zawodników dużej tężyzny fizycznej. Na czym dokładnie polega ten sport?
- Rwanie sztangi – prawidłowa technika i zalety treningu ze sztangą
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN