Trójbój siłowy to sport, którego historia sięga lat 50. ubiegłego wieku, gdy pierwszy raz odbyły się mistrzostwa świata w tej dyscyplinie. Choć jest ona popularną konkurencją sportową, to wciąż nie jest zaliczana do sportów olimpijskich.
Na czym polega trójbój siłowy?
Podstawą trójboju siłowego jest podnoszenie ciężarów. Zawodnicy uprawiający tę dyscyplinę muszą spełniać określone wymagania, z których najważniejsza jest doskonała tężyzna fizyczna. W skład trójboju wchodzą takie ćwiczenia, jak: martwy ciąg, przysiad ze sztangą oraz wyciskanie sztangi na specjalnej ławce do trójboju siłowego. Zawodnik ma możliwość trzykrotnego podejścia do każdego ćwiczenia, aby móc osiągnąć jak najlepsze noty. Ich suma daje ostateczny wynik, na podstawie którego odbywa się klasyfikacja.
W tej dyscyplinie podobnie jak w pozostałych sportach siłowych obowiązuje podział na kategorie wagowe. Zawodnicy są przyporządkowani do poszczególnych kategorii, w ramach których ze sobą rywalizują. Poza wynikiem wewnętrznym obowiązuje również przelicznik Wilksa, dzięki któremu można wytypować jednego mistrza spośród zwycięzców wszystkich kategorii wagowych.
W ramach trójboju siłowego istnieje również jego klasyczna odmiana, czyli RAW. Różni się tym, że wykonywana jest bez koszulek do wyciskania, kaftanów oraz spodenek. Dopuszczalny jest jedynie pas do trójboju siłowego oraz taśmy ochraniające stawy kolanowe i nadgarstki. Pas wzmacnia lędźwiową część kręgosłupa oraz usztywnia całą środkową część tułowia. Nie bez znaczenia jest również używanie bandaży, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo podczas wykonywania ciężkich przysiadów. Mają one właściwości redukujące siły ciągnące w kierunku dolnej części mięśni czworogłowych oraz przyczepów mięśni na rzepce. Bandaże stosowane w trójboju siłowym mogą także zwiększyć ciężar nawet o 10%.
Jak wygląda trening w trójboju siłowym?
Ćwiczenia obowiązujące w tej dyscyplinie sportu wymagają od zawodników dobrego przygotowania. Plan treningowy trójboju siłowego powinien uwzględniać rozruszanie wszystkich partii ciała i zawierać złożone ćwiczenia wielostawowe – niezwykle istotne, gdyż mają silne oddziaływanie na cały organizm. Sportowcy siłowi dobrze wiedzą, że istotną rolę odgrywa również umiejętność oddychania przeponą. Kolejną kwestią jest poprawna technika wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Ma to wpływ nie tylko na lepsze wyniki końcowe, ale również zabezpiecza przed kontuzjami. Jak w każdym sporcie, bardzo duże znaczenie ma także częstotliwość treningów. Pomaga to w szybkim opanowaniu technik oraz stopniowym dokładaniu ciężarów.
Trening trójboju siłowego należy rozpocząć od porządnej rozgrzewki podzielonej na kilka etapów. Na początek zawodnik musi zadbać o podniesienie temperatury ciała, np. poprzez bieganie. Następnie trzeba pobudzić ośrodkowy układ nerwowy. Mogą w tym pomóc wskoki na skrzynię lub dynamiczny skipping. Kolejną czynnością powinna być aktywacja ważniejszych grup mięśniowych (pośladkowy, prosty i poprzeczny brzucha, dolna część mięśnia czworobocznego, mięsień równoległoboczny, nadgrzbietowy oraz podgrzbietowy). Po wykonaniu tych ćwiczeń można przejść do dynamicznego rozciągania. Ostatnim etapem są właściwe sesje rozgrzewkowe, które należy wykonywać, zaczynając od podnoszenia pustego gryfu, a kończąc na ciężarze docelowym.
Trening dla początkujących w trójboju siłowym powinien być nieco łagodniejszy, wykonywany 3 razy w tygodniu. Zaleca się, aby zaczynać od podnoszenia lżejszych ciężarów, stopniowo dokładając po około 2,5 kg na ćwiczenie. W przypadku kobiet może to być 1,5 kg, zwłaszcza jeśli chodzi o ćwiczenia na górne partie ciała.
Rekordy świata i Polski w trójboju siłowym
Trójbój siłowy jest popularną dyscypliną sportu również w naszym kraju. Jeśli chodzi o najlepszą dotychczasową notę, to rekord Polski w trójboju siłowym osiągnął Jarosław Olech z łącznym wynikiem 910 kg. Pierwsze Mistrzostwa Polski w kulturystycznym trójboju siłowym odbyły się w 1977 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Wtedy po raz pierwszy wyłoniono Mistrzów Polski w trójboju siłowym, dla poszczególnych kategorii wagowych: Andrzej Staszyński (waga lekka), Stanisław Kowalski (waga średnia), Antoni Cecot (waga półciężka), Włodzimierz Szczepański (waga lekkociężka), Bolesław Sotomski (waga ciężka). Choć trójbój siłowy jest bardzo wymagającym sportem, to również coraz więcej kobiet chętnie go uprawia. Nadal jednak jest kojarzony głównie jako męska dyscyplina, która nie tylko buduje ciało i sylwetkę, ale również charakter. Rekord świata w trójboju siłowym należy do Karla Yanga Christiansena z Norwegii, który osiągnął łączny wynik 1230 kg. Do tej pory jest to najbardziej utytułowany mistrz świata w trójboju siłowym.
Zobacz także:
- Ma 150 cm wzrostu i waży 51 kg. Mistrzyni Europy w trójboju siłowym podniosła Marcina Prokopa
- Trzykrotna mistrzyni Europy w podnoszeniu ciężarów musiała zakończyć karierę. "Był moment, w którym pękłam"
- Sebastian Niedziela mistrzem świata w wyciskaniu sztangi. Na klatkę piersiową przyjął ponad pół tony
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: stevecoleimages/Getty Images