Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi na myśl w związku z psami, to zwierzę bawiące się lub gryzące dużą kość. Nie bez powodu, ponieważ to najczęściej kupowany przysmak dla czworonogów, niezależnie od ich rasy i wieku. Największą popularnością cieszą się kości wołowe dla psa. Czy słusznie? Dowiedz się, jaki wpływ na zdrowie zwierzaka ma systematyczne gryzienie kości.
Kość to dla większości psów nie tylko smaczna przekąska, ale także sposób na rozładowanie energii. W rzeczywistości ma również wpływ na zdrowie zwierzęcia, dlatego wyboru takiego gryzaka należy dokonywać ostrożnie i z rozsądkiem. Kość z kawałkiem mięsa jest dla zwierzęcia miłym urozmaiceniem mokrej i suchej karmy, którą je na co dzień, a dodatkowo chroni właścicieli przed pogryzionymi meblami lub butami zostawionymi w przedpokoju. Czy kości wołowe dla psa są odpowiednim posiłkiem? Jakie inne kości możesz dawać swojemu pupilowi, a jakich lepiej unikać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Pamiętaj, że tylko dzięki racjonalnemu podejściu nie wyrządzisz czworonogowi krzywdy.
Czy kość wołowa dla psa to dobre rozwiązanie?
Kość wołowa dla psa to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz sprawić swojemu pupilowi przyjemność. To zarówno posiłek, jak i sposób na urozmaicenie długich wieczorów spędzanych w domu, szczególnie jeśli pies jest bardzo żywiołowy i rozpiera go energia. Ze względu na strukturę kości taka przekąska powinna wystarczyć psu na kilka godzin, o ile tylko nie będzie ich zjadał w całości, a jedynie obgryzał z resztek mięsa.
Długotrwały proces gryzienia, ssania oraz odrywania mięsa i ścięgien, które przyczepione są do kości, pomaga wzmocnić szczękę czworonoga. Dodatkowo dzięki regularnemu podawaniu psu przekąsek w postaci kości dbasz również o jego zęby , z których usuwany jest kamień nazębny.
Jakie kości może jeść pies?
Jak się okazuje, nie wszystkie rodzaje kości są dla psa całkowicie bezpieczne. Oprócz kości wołowych twój pupil może jeść również kości cielęce – te mogą być zjadane w całości, ponieważ po przegryzieniu nie dzielą się na małe i ostre kawałki, które mogłyby doprowadzić do zadławienia. Kości wołowe warto podawać psu raczej na zasadzie przekąski i wyłącznie do podgryzania. Nie są tak miękkie jak kości cielęce, dlatego przy łapczywym przełykaniu kolejnych kawałków może dojść do skaleczenia jamy ustnej.
Pod żadnym pozorem nie wolno karmić psa kośćmi z kurczaka, które rozpadają się na drobne i ostre części. Jeśli zostały ci jakieś resztki z obiadu, możesz spróbować nakarmić czworonoga oddzielonymi chrząstkami, ale nigdy nie podawaj mu samych delikatnych kości. Ich fragmenty mogą nie tylko uszkodzić przełyk, ale również przebić jelito psa. Z tych samych względów nie powinno się podawać psom kości z indyka.
Nie zaleca się karmienia psów także kośćmi wieprzowymi, które dla większości ras są po prostu ciężkostrawne. Choć są sycące, mogą powodować problemy trawienne, ociężałość i złe samopoczucie zwierzęcia.
Czy każdy pies może jeść kości wołowe i cielęce?
Jeśli twój pupil jest zupełnie zdrowy i nie istnieją żadne przeciwwskazania do spożywania mięsa (w tym specyficznego rodzaju mięsa znajdującego się na kościach), możesz dawać mu kości wołowe i cielęce w regularnych odstępach czasu. Natomiast psy, które mają nadwagę, nie powinny dostawać kości wołowych zbyt często. Zazwyczaj są to zwierzęta, które entuzjastycznie reagują na każdy rodzaj pokarmu i mają skłonność do podjadania, mimo że wcale nie są głodne.
Kość wołowa może być dla szczeniaka zbyt duża i trudna do rozgryzienia, dlatego warto zwrócić uwagę również na wiek psa. Bardzo młode zwierzęta mogą się skaleczyć, jeśli nie będą wiedziały, w jaki sposób zjeść mięso.
Jaka kość wołowa dla psa jest najlepsza?
Najlepsza kość wołowa to taka, której pies nie będzie w stanie połknąć w całości, co mogłoby doprowadzić do przykrych konsekwencji w postaci zadławienia, a w najgorszym wypadku nawet do śmierci.
Warto też pamiętać, że kości wołowe nie powinny leżeć w domu zbyt długo. Maksymalnie po dwóch dniach warto zabrać resztki i po prostu wyrzucić, a w kolejnym tygodniu przygotować dla psa nową przekąskę.
Czy pies może jeść kości wołowe na surowo?
Podawanie psu kości po obróbce cieplnej może negatywnie wpływać na procesy trawienne i cały układ pokarmowy zwierzęcia. Zawsze wybieraj kości surowe, a jeśli nie masz takiej możliwości – kup gryzak w sklepie zoologicznym. To bezpieczne rozwiązanie, które spełnia swoją podstawową funkcję (ścieranie kamienia nazębnego), a dodatkowo dostarcza psu niezbędnych witamin i minerałów.
Zobacz wideo: Bezpieczne plażowanie z psem
Zobacz także:
Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Czy każdy pies może nim zostać?
Ekskluzywna Psia Wioska. "Nie zgadzamy się na to, żeby pies był w boksie czy na betonie"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF