Żywa małpka jako prezent na komunię
Zwierzę to nie rzecz, a żywa istota. Nie można się nią znudzić i wyrzucić. Choć wydaje się to oczywiste, to sytuacje, gdy jakiś zwierzak zostaje gdzieś porzucony lub w najlepszym wypadku oddany do schroniska, jest wiele. Jeszcze do niedawna taki los najczęściej spotykał psy czy koty. Teraz może to czekać małpki. Dlaczego? Coraz więcej dzieci chce otrzymać w ramach prezentu na komunię właśnie tego zwierzaka. Modę na kapucynkę, marmozetę czy pigmejkę zapoczątkował TikTok. Choć na filmikach, które można zobaczyć na platformie, opieka nie wydaje się zbyt skomplikowana, to prawda jest zupełnie inna.
Pierwsza Komunia
Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Jakub Chełmiński postanowił sprawdzić, czy spełnienie takiej zachcianki dziecka jest w Polsce w ogóle możliwe. Okazało się, że w Internecie aż roi się od tego rodzaju ofert. W zależności od gatunku za zwierzaka trzeba zapłacić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mimo że ceny wydają się zaporowe, to chętnych nie brakuje.
Jak wygląda opieka nad małpą?
Dziennikarzowi udało się nawiązać kontakt z hodowcą małpek. Mężczyzna wyznał, że klienci bardzo często nie mają pojęcia, jak wymagającym zwierzęciem jest małpa. Hodowla wymaga odpowiedniego przygotowania i zaangażowania. Niezwykle ważne jest, aby stworzyć zwierzęciu warunki zbliżone do naturalnego środowiska.
– W rzeczywistości życie z małpą jest bardzo trudne. Potrzebne są specjalistyczne lampy, nawilżacze, oczyszczacze powietrza. Do tego przynajmniej dwa razy w roku badania profilaktyczne u weterynarza. To sprawia, że nie jest tanio - tłumaczył rozmówca "Gazety Wyborczej"
Zwierzaki te są bardzo inteligentne i przyjazne. Jednak potrzebują czasu, żeby przyzwyczaić się do nowych warunków. Co więcej, wytresowanie małpki wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli któryś etap zostanie pominięty lub przeprowadzony nieumiejętnie, to mogą pojawić się problemy. Trzeba też pamiętać, że małpy są zwierzętami, które szukają swojego miejsca w grupie. Mogą się buntować i sprawdzać, na ile mogą sobie pozwolić. Jeśli coś pójdzie nie tak, zwierzę może nie tylko zdominować właściciela, ale stać się agresywne.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Swój skradziony motor znalazł wśród ogłoszeń w sieci. Policja nakazała zostawić go u pasera
- Trauma, przemoc i handel ludźmi. Kłopoty Ukrainek nie kończą się wraz z ucieczką z kraju
- Miejscowość przecięta na pół przez pociągi. "Jak będzie nieszczęście, to dopiero będzie reakcja"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: radiozet.pl/wyborcza.pl
Źródło zdjęcia głównego: ASphotowed/Manoj Shah/Getty Images