Kobiety z Ukrainy pracują w Polsce przy remontach. "Zdziwienie jest"

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Magda Nabiałczyk
Tatiana i jej generalne remonty
Tatiana i jej generalne remonty Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Tatiana Nowikowa przyjechała do Polski z mężem i synami. Małżeństwo kobiety nie przetrwało emigracyjnych problemów. W Polsce musiała od nowa zbudować nie tylko pozycję zawodową, ale także życie osobiste. Dzisiaj kobieta daje pracę innym Ukrainkom. Razem zajmują się remontami.

Życie w Polsce

Tatiana Nowikowa jest projektantką wnętrz i właścicielką kobiecej firmy remontowej. W Polsce musiała zacząć wszystko od nowa i przyznaje, że początki były ciężkie. Dzisiaj życie osobiste tworzy razem ze swoim partnerem Piotrem Rapą.

- Podziwiam Tanię, bo ona zostawiła tam wszystko po to, żeby jej syn miał lepiej - powiedział mężczyzna w rozmowie z reporterką Dzień Dobry TVN.

Syn Tatiany cierpi na autyzm. - Bardzo ciężko było mu w szkole. Nie akceptowali go przede wszystkim nauczyciele - powiedziała kobieta. Nie chciała tracić czasu na tłumaczenie, szkoda jej było dziecka, które najbardziej w tej całej sytuacji cierpiało. W Polsce chłopak chodzi do szkoły specjalnej. - To nie jest syndrom Aspergera, tylko autyzm i umiarkowany stopień rozmowy - dodała.

Kobieca firma remontowa

Tatiana ze swoim partnerem wspólnie tworzą różne pomysły na remonty. Kiedy wybuchła wojna pomagali z transportem uchodźców, wśród których było wiele kobiet. - W Ukrainie kobieta na budowie to jest norma. Ciężkie prace fizyczne wykonują faceci, ale układanie gładzi, malowanie, położenie tapet - bardzo często robią właśnie kobiety - zaznaczyła Tatiana.

Kiedy para tworzyła firmę, pracowników uczyła we własnym mieszkaniu, przez co miała ciągły remont. -Zdziwienie jest. Czasami chodzą i tak patrzą, czy to będzie dobrze, czy dostaną dobrze zrobiony remont - powiedziała Tatiana.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Magda Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości