Kobiety podbijają góry i przechodzą do historii. Kim są polskie taterniczki?

Taterniczki – kobiety na szczycie
Mają odwagę mierzyć się nie tylko z górami, ale i z męskim światem. Ich historię w książce "Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie" opowiada Agata Komosa-Styczeń. W publikacji znajdziemy sylwetki kilku pokoleń taterniczek. Ich dokonania są fascynujące, nie tylko ze względu na sportowe osiągnięcia. Także z powodu trudności, jakie musiały pokonać oddając się swojej pasji w świecie zarezerwowanym dla mężczyzn.

Kim były pierwsze taterniczki?

Taterniczki to kobiety i dziewczyny, które szły w górę niezależnie od wszystkiego. Twarde charaktery i pilne kursantki, subtelne sportsmenki i muskularne wspinaczki. Dostosowują się do zmaskulinizowanego sportu i walczą o kobiecy styl uprawiania tej dyscypliny.

- To zazwyczaj były kobiety z dobrych, elitarnych rodzin . Przyjeżdżały z rodzicami do Zakopanego, żeby wypocząć. Ponadto zamarzyły, by wejść dalej, w góry. Tak zrodziła się ich pasja. Pierwsza opisana taterniczka jest z XVI wieku. (...) Pierwsze kobiety, które chodziły w Tatry, chodziły w powłóczystych sukniach. Dzisiejsze japonki na Giewoncie to pikuś - mówiła w Dzień Dobry TVN Agata Komosa-Styczeń.

- Jedną z wybitniejszych taterniczek, która się obecnie wspina, jest Gosia Jurewicz z Gdańska. Więc to nie jest tylko tak, że to przynależność terenowa - dodała autorka książki "Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie.

Taterniczki w "męskim" świecie

Dla Aleksandry Taistry wspinaczka to cały wachlarz emocji. Poza tym to dobra okazja, by pokazać, że kobiety wcale nie są słabsze od mężczyzn.

- Jakiś czas temu pojawiła się domena, że dziewczyny nie będą tak silne jak mężczyźni, ale ten mit szybko został obalony przez moje koleżanki ze wspinania sportowego. To jest coś pięknego, ponieważ obecnie dziewczyny pokonują trudne drogi i wspinają się na wysokim poziomie - powiedziała wspinaczka sportowa.

- Nie ukrywajmy, mężczyźni są silniejsi, ale te bariery przez kobiety zostały mocno przesunięte i w dzisiejszym wspinaniu wygląda to zupełnie inaczej - podkreśliła nasza rozmówczyni.

"Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie"

Autorka książki przytoczyła historię jednej z taterniczek, która zajmuje szczególne miejsce nie tylko w publikacji, ale także w jej sercu.

- Bardzo dużą moją sympatię ma Marzena Sktonicówna, która była jedną z sióstr Skotnicówien, które przebojem weszły w XX w. na szlaki tatrzańskie. Zginęły niestety tragicznie - prawdopodobnie przez wadliwy sprzęt. Marzena była nieprawdopodobnie odważną kobietą, która urodziła się kilka wieków za wcześnie. Tezy, które wtedy głosiła, dotyczące równości kobiet i ich możliwości w osiąganiu tego, co chcą, jeszcze dzisiaj brzmią odważnie. Ma szczególne miejsce w moim sercu - mówiła Agata Komosa-Styczeń.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

podziel się:

Pozostałe wiadomości

W pożarze domu stracili cały swój dobytek, liczyli na pomoc gminy. "Trzy tygodnie znieczulicy"

W pożarze domu stracili cały swój dobytek, liczyli na pomoc gminy. "Trzy tygodnie znieczulicy"

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Janina Ochojska pokonała raka, Kasia Kowalska obchodzi 30-lecie, Marcin Prokop z niezwykłą wizytą. Te newsy mogłeś przegapić

Janina Ochojska pokonała raka, Kasia Kowalska obchodzi 30-lecie, Marcin Prokop z niezwykłą wizytą. Te newsy mogłeś przegapić

Niezwykłe zachowanie dziecka podczas chrztu. "Świetnie, że ktoś to uwiecznił na pamiątkę"

Niezwykłe zachowanie dziecka podczas chrztu. "Świetnie, że ktoś to uwiecznił na pamiątkę"

Nie żyje znany polski śpiewak operowy. Zmarł niespodziewanie

Nie żyje znany polski śpiewak operowy. Zmarł niespodziewanie

"Moc przeznaczenia" w Metropolitan Opera. Co wyróżnia spektakl?

"Moc przeznaczenia" w Metropolitan Opera. Co wyróżnia spektakl?

Rusza Tydzień Zdrowia Kobiet. Ministerstwo zachęca do badań profilaktycznych

Rusza Tydzień Zdrowia Kobiet. Ministerstwo zachęca do badań profilaktycznych

Polskie cheerleaderki podbijają świat. "Każdego roku zdobywamy miejsce na podium"

Polskie cheerleaderki podbijają świat. "Każdego roku zdobywamy miejsce na podium"

Fryderyki przyznawane są od 30 lat. "Tutaj artyści byli najważniejsi"

Fryderyki przyznawane są od 30 lat. "Tutaj artyści byli najważniejsi"

60 kg mięsa, 170 kg ziemniaków. Szymon Czerwiński sprawdził, jak wygląda praca w szkolnej stołówce

60 kg mięsa, 170 kg ziemniaków. Szymon Czerwiński sprawdził, jak wygląda praca w szkolnej stołówce