Styl życia

Pleśń a grzyb - jaka jest między nimi różnica? Przyczyny powstawania oraz skuteczne zwalczanie

Styl życia

Aktualizacja:
Douglas Sacha/ Getty Images

Grzyb i pleśń powstające na ścianach pomieszczeń mają wpływ nie tylko na walory estetyczne pomieszczenia, ale również na zdrowie mieszkańców. To częsty problem, z którym należy walczyć. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, jakie są podstawowe różnice między pleśnią i grzybem.

Pleśń i grzyb pojawiają się głównie w starych mieszkaniach. Nie brakuje jednak przypadków, kiedy problem dotyka również nowych domów, na co wpływ ma m.in. nieprawidłowe użytkowanie mieszkania lub stale podwyższona wilgotność powietrza. Prawidłowe rozpoznanie problemu pomoże wybrać najlepszy sposób skutecznej walki z nim. Sprawdź, jaka jest różnica między pleśnią, czyli grzybem pleśniowym, a grzybem domowym i w jaki sposób można się ich pozbyć.

Pleśń a grzyb - na czym polega różnica?

Pleśń pojawiająca się na ścianie lub suficie pokrywa jedynie ich górną warstwę. Utrzymuje się na powierzchni i nie wnika wewnątrz materiału (nie uszkadza go), bez względu na to, czy powstała na tapecie, czy na materiałach, np. na drewnie. Najczęściej tworzy drobne plamy w różnych kolorach (czarne, zielone, rude, żółte), które tworzą większe skupiska. Grzyb natomiast niszczy materiały budowlane i potrafi wniknąć w drewno, a nawet beton. Ma także specyficzny wygląd – zarodniki szybko się rozrastają, tworząc przy tym duże narośle.

Grzyb i pleśń: przyczyny pojawienia się

Zarówno grzyb, jak i pleśń, najczęściej pojawia się w związku z podwyższoną wilgotnością powietrza, która utrzymuje się w domu przez dłuższy czas i osiada na ścianach oraz sufitach. Tworzy to idealne warunki do rozwoju niechcianych "gości", takich jak pleśń czy grzyby, które szybko się pojawiają, a w dodatku z dnia na dzień zajmują kolejne fragmenty pomieszczeń. Dość częstą przyczyną pojawienia się w domu pleśni i grzybów jest zła wentylacja pomieszczeń, zwłaszcza łazienek, które są najbardziej narażone na wystąpienie tego problemu. Warto o tym pamiętać i raz na jakiś czas dokładnie wietrzyć całe mieszkanie.

Pleśń i grzyb - dlaczego trzeba się ich pozbyć?

Pleśń nie tylko wygląda nieestetycznie, lecz także ma bezpośredni wpływ na samopoczucie i zdrowie osób, które korzystają z pokoi, w których się znajduje. W pomieszczeniach z grzybem i pleśnią wydzielają się szkodliwe dla organizmu toksyny, które początkowo mogą powodować nadmierne zmęczenie lub częste bóle głowy. Wszystkiemu towarzyszy oczywiście brzydki zapach. W zależności od stopnia rozrastania się grzyba czy pleśni kolejnymi niepokojącymi objawami mogą być: rozdrażnienie, bezsenność oraz dekoncentracja. Nalot może wywoływać alergie, problemy z układem oddechowym, podrażnienia błon śluzowych, bóle mięśni czy stawów. W domach, w których mieszkają alergicy, zarodniki grzyba są szczególnie niebezpieczne - mogą bowiem nasilać objawy uczulenia. Po dostrzeżeniu pierwszych oznak pleśni lub grzyba w domu należy natychmiast zwalczyć problem. Zignorowanie nalotu może z czasem doprowadzić nawet do poważnych nieprawidłowości w układzie nerwowym. W krytycznych przypadkach dochodzi do drętwienia poszczególnych kończyn lub problemów z nerkami i kręgosłupem.

Jak pozbyć się pleśni?

Dla pozbycia się pleśni z mieszkania najważniejsze jest prawidłowe zlokalizowanie i określenie powodu wystąpienia nalotu. Grzyb pleśniowy można skutecznie usunąć tylko wtedy, gdy zostanie wyeliminowana przyczyna pojawienia się pleśni w domu. W innym przypadku z czasem nastąpi nawrót problemu. Usuwanie pleśni ze ścian i sufitów polega na mechanicznym zeskrobywaniu pleśni wraz z grzybnią, a następnie zastosowaniu środków chemicznych. Dopiero po skutecznym zwalczeniu pleśni można przystąpić do prac remontowych.

Grzyb - jak go zwalczyć?

Usuwanie grzyba ze ścian czy sufitu jest znacznie bardziej czasochłonne niż walka z pleśnią. Wynika to z faktu, że grzyb nie tylko pokrywa powierzchnię tapety czy farby, lecz także przenika do wnętrza ściany. Odgrzybianie polega zatem na usuwaniu całych zainfekowanych części budynku. Często konieczne jest pozbycie się wszystkich warstw, aż do gołego muru. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że grzyb został usunięty w całości i na żadnej powierzchni nie zostały nawet najmniejsze jego fragmenty, które w sprzyjających warunkach mogłyby szybko się odrodzić i ponownie zaatakować. Kolejnym krokiem jest dokładne wyszorowanie oraz umycie zainfekowanych ścian, a następnie naniesienie na nie preparatu grzybobójczego, zgodnie z zaleceniami producenta. Po skutecznym usunięciu grzyba można podjąć się prac wykończeniowych oraz ponownego malowania lub tapetowania.

Uwaga! TVN: Kupili domy, w których nie mogą mieszkać. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości