Jak zwalczyć pleśń w mieszkaniu? Jakie są domowe sposoby?

Pleśń w mieszkaniu na ścianie
Fot. Ekspansio / Getty Images
Bardzo często w czasie remontu może czekać nas bardzo nieprzyjemna niespodzianka. Po usunięciu tapety czy boazerii naszym oczom może ukazać się grzyb lub pleśń. Przed przystąpieniem do prac remontowych koniecznie trzeba skutecznie usunąć je ze ścian mieszkania.

Pierwszym znakiem, który świadczyć może o tym, że rozwija się u nas pleśń, jest charakterystyczny zapach stęchlizny. Jeżeli w tym momencie nie przystąpimy do poszukiwania źródła tego zjawiska, to po pewnym czasie farba czy tapeta zaczną odchodzić od ściany, a elementy podłogi zaczną się wybrzuszać i uginać. Okazuje się, że do usunięcia pleśni ze ścian nie trzeba wzywać fachowców, a pleśń można usunąć domowymi sposobami.

Pleśń w mieszkaniu - o czym trzeba pamiętać przy jej usuwaniu?

W momencie, kiedy domyślamy się, że pleśń zaatakowała nasze ściany, trzeba przystąpić do szybkiego działania. Po odsłonięciu ściany zaatakowanej przez pleśń naszym oczom ukazują się charakterystyczne czarne plamy czy narośla. W takim przypadku trzeba wiedzieć, jak usunąć pleśń z mieszkania.

Grzyby pleśniowe, bo tak też określa się pleśń, najczęściej pojawiają się w narożnikach pokojów, skąd mogą jednak przenieść się na wyższe partie ścian czy nawet na sufit. Co bardzo ważne – pleśń w mieszkaniu znakomicie rozwija się w miejscach zacienionych, osłoniętych. Dlatego jeżeli stwierdzimy występowanie pleśni w jednym miejscu, warto dokładnie sprawdzić resztę ścian czy nawet zajrzeć pod listwy przypodłogowe. Może się okazać, że tam właśnie znajduje się kumulacja pleśni. Jest to o tyle ważne, że dopiero usunięcie grzyba pleśniowego ze wszystkich powierzchni zapewnia jego pełną likwidację.

Pleśń w mieszkaniu może udać się zlikwidować już po jednorazowym zabiegu. Niestety bardzo często może nawracać. Wszystko dlatego, że w danym pomieszczeniu może mieć znakomite warunki do rozwoju. Profilaktyka pleśni polega na neutralizacji tych dobrych warunków dla jej rozwoju. Jako że pojawia się ona głównie w miejscach niewietrzonych i zawilgoconych, trzeba zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia i usunąć nadmiar wilgoci, co może stanowić już nieco większy problem. Pleśń może pojawiać się w związku z nieszczelnością dachu i okien i dopiero usunięcie tego problemu może pomóc w całkowitym zwalczeniu pleśni w mieszkaniu.

Środki chemiczne do usuwania pleśni w mieszkaniu

Podstawowym środkiem, który trzeba zakupić, aby móc usunąć pleśń ze ściany, jest środek pleśniobójczy i grzybobójczy. W sprzedaży dostępnych jest wiele preparatów. Po dokładnym sprawdzeniu instrukcji, co jest bardzo ważne przy użyciu środków chemicznych, możemy przystąpić do usuwaniu pleśni ze ściany. Należy pamiętać, że są to substancje żrące. Konieczne jest zabezpieczenie skóry i oczu. Pierwszym krokiem, bez względu na to, jaki środek zakupiliśmy, będzie usunięcie pleśni ze ściany przy użyciu wody z mydłem oraz szczotki o twardym włosiu. Kiedy ściana zostanie oczyszczona, wtedy środek pleśnio- i grzybobójczy trzeba rozprowadzić po obszarze o około pół metra większym niż ten, na którym wystąpiła pleśń.

Substancją chemiczną skutecznie neutralizującą i uniemożliwiającą ponowne pojawienie się grzyba pleśniowego będzie specjalna farba ze środkiem grzybobójczym. W sprzedaży dostępnych jest bardzo dużo tego rodzaju produktów. Najczęściej farby o cechach grzybobójczych mają w swoim składzie jony srebra. To one właśnie uniemożliwiają rozwój pleśni. Poza tym możemy zdecydować się na farby silikatowe, które mają mocny odczyn zasadowy, który praktycznie uniemożliwia rozwój grzyba.

Jak tradycyjnymi środkami usunąć pleśń w mieszkaniu?

Żeby usunąć pleśń w mieszkaniu, można też zastosować inne środki, które nie są bezpośrednio przeznaczone do usuwania pleśni, ale są również skuteczne. Może to być wybielacz, w którego składzie jest chlor albo ocet. Niezbędne do skutecznego usunięcia pleśni ze ścian będą też szorstka gąbka czy szczotka posiadająca sztywne włosie. Przy używaniu wszelkiego rodzaju środków chemicznych zachować trzeba wyjątkowa ostrożność. Kiedy stosujemy chlor lub inne żrące środki, wtedy najlepiej szorować ścianę gąbką. Należy pamiętać o rękawicach chroniących dłonie. Przy użyciu szczotki może zdarzyć się sytuacja, w której drobinki tego środka mogą dostać się do oczu lub ust, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Usuwanie pleśni przy użyciu chloru rozpocząć trzeba od jego rozcieńczenia. Do czterech litrów wody wlewa się pół szklanki wybielacza oraz jedną trzecią szklanki proszku do pieczenia. Ścianę myć trzeba tak długo, aż grzyb zupełnie z niej zniknie. Kiedy uda nam się osiągnąć zadowalający efekt, ścianę trzeba przemyć jeszcze raz, używając do tego ciepłej wody.

Tradycyjnym środkiem do usuwania pleśni ze ścian, a także zdecydowanie bezpieczniejszym, jest ocet. By go użyć, trzeba wlać nieco octu do butelki ze spryskiwaczem i pokryć całe miejsce występowania pleśni. Po odczekaniu kilkunastu minut wystarczy zetrzeć ze ściany pleśń zneutralizowaną przez ocet. Procedurę tę trzeba czasem powtórzyć kilkukrotnie, ale efekt prac powinien być zadowalający. Ocet ma co prawda bardzo ostry zapach, który jednak bardzo szybko się ulatnia.

Grzyby i pleśnie na ścianach wytwarzają nieprzyjemny zapach w domu. Ponadto wywierają niekorzystny wpływ na zdrowie. Grzyby mogą powodować infekcje, uczulania i działać toksycznie na organizm.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości