Gorące tematy

Grzyb zamienia mrówki w zombie. "Horrory się dzieją w ściółce leśnej". Zobacz zdjęcie

Mrówki

Getty Images/Adisak Mitrprayoon

Gorące tematy

Grzyb zamienia mrówki w zombie. "Horrory się dzieją w ściółce leśnej". Zobacz zdjęcie

Mrówki

Getty Images/Adisak Mitrprayoon

Grzyb infekuje swoją ofiarę i rozwija się w jej ciele. Po śmierci wyrasta z jej głowy. Brzmi przerażająco? Taką historią jak z horroru podzieliły się Lasy Państwowe. Na dowód opublikowały fotografię okazu, który zamienia mrówki w zombi.  

Grzyb atakuje mrówki

Grzyb infekuje i rozwija się w ciele ofiary, zaś po jej śmierci wyrasta i uwalnia zarodniki. Lasy Państwowe opublikowały na Twitterze niecodzienną historię. Na dołączonym zdjęciu widoczny jest Ophiocordyceps ditmarii - pasożyt, który zamienił mrówkę w dość przerażający obiekt.  

Kojarzycie grzyba, który zamienia mrówki w zombie?

 - czytamy pod postem. 

Zarodniki grzyba za swój cel biorą mrówki. Rozrastając się, grzyb zmienia sposób ich reagowania na feromony. Zainfekowane wchodzą następnie na drzewo, wbijają się w liść żuwaczką i obumierają.

Na tym nie koniec. Obecny w ciele mrówki grzyb przerasta jej rozmiar, dlatego wypuszcza z tyłu jej głowy szypułkę, która następnie pęka i rozsiewa zarodniki. Te z kolei, niesione wiatrem, infekują kolejne mrówki.


Zamienia mrówki w zombi

Jeden z internautów napisał, że okaz ten wygląda "trochę jest maczużnik". 

Bo to jest "maczużnik" - przynajmniej wg polskiej nomenklatury. Polski rodzaj "maczużnik" to Cordyceps - do którego w przeszłości zaliczano też wspomnianego w tweecie O. ditmarii. W wyniku badań molekularnych wyodrębniono nową rodzinę i w jej obrębie nowy rodzaj - Ophiocordyceps 

- odpowiedziały Lasy Państwowe. 

Ophiocordyceps ditmarii  to stosunkowo rzadki grzyb. Internauci byli ciekawi, gdzie można się na niego natknąć. Lasy Państwowe przyznały, że trzeba mieć dużo szczęścia, by go spotkać. 

Niewielki, nie występujący na konkretnym podłożu jak grzyby mikoryzowe, saprotroficzne czy pasożytnicze związane z roślinami - a gdzie osa usiądzie ciężko przewidzieć

-  napisano w komentarzu.   

Ależ tam u was horrory się dzieją w ściółce leśnej

- stwierdził jeden z komentujących.  

Paznokcie z żywymi mrówkami i larwami w środku. Moskiewscy manicurzyści zapewniają, że owadom nie dzieje się krzywda. Zobacz wideo:

x-news 

Zobacz też:

Sen o zombie - jak go interpretować?

Horror - dlaczego lubimy się bać?

Makijaż na Halloween. Jak zmienić się w zombie?

Co sądzisz o tym artykule?
46
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0