Styl życia

Jak przygotować dom na bezpieczne dziecięce wspinaczki? "Nie zakazujmy, taka aktywność procentuje w przyszłości"

Styl życia

Maluchy przejawiają zagadkową potrzebę ciągłego wspinania się po meblach oraz różnych powierzchniach i drabinkach. Wiążą się z tym często zabawne historie, ale bywa też niebezpiecznie. Jak zatem uniknąć ryzyka? Nasi eksperci - Katarzyna i Robert Rybak - pokazali, jak zorganizować domową przestrzeń, by nasze pociechy mogły to robić bez obaw.

Dlaczego dzieci uwielbiają się wspinać?

Wspinanie się jest dla dzieci naturalnym etapem w nauce motoryki. To umiejętność potrzebna w ramach rozwoju ruchowego i panowania nad równowagą. Najmłodsi lubią się wspinać też z innych pobudek - pozwala im to zaspokoić ciekawość świata.

Dzieci od najmłodszych lat chcą się wspinać. Potrzebują tego rodzaju bodźców. Taka aktywność fizyczna bardzo fajnie procentuje w przyszłości.

- wyjaśnia Robert Rybak w Dzień Dobry TVN.

Nie powinniśmy zakazywać maluchom wspinania. Nie można ich hamować. Według Katarzyny Robak lepiej jest obserwować, wspierać najmłodszych - i dbając o ich bezpieczeństwo, dawać im szansę swobodnie się rozwijać.

Bądźmy obok i asekurujmy. Nie ciągnijmy za rączki, bo możemy dzieciom coś złamać. Asekuracja - za tułów lub bioderka

- tłumaczy ekspertka.

Bezpieczna przestrzeń w domu do wspinania

Nasi eksperci dali nam wiele praktycznych wskazówek odnośnie tego, jak przygotować dom na dziecięce wspinaczki. Warto, byśmy zaopatrzyli się w potrzebne gadżety. Co ciekawe, sprawdzi się nawet zwykła drabinka gimnastyczna.

Co zatem wykorzystać do zbudowania kącika wspinaczkowego? Przydadzą się na przykład kamyki do wkręcenia na ścianę, liny do powieszenia na przymocowanym do ściany lub sufitu haku, drewniana drabinka. Z powodzeniem można też wykorzystać to, co już jest dostępne w domu - wielkie poduchy zapewnią miękkie lądowanie.

Jak przygotować dom na dziecięce wspinaczki? Szczegóły eksperckich porad znajdziesz w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Będzie mały Prokop? Dziennikarz odniósł się do plotek o ciąży żony

Leniwi rodzice służą radą. "To nie koniec świata, jeśli zamówisz pizzę na obiad"

Z Tybetu do Polski. Sonam urodziła się w namiocie, dziś studiuje medycynę: "Byłam silnym dzieckiem"

Autor: Ola Lipecka

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości