Newsy

"Ukazują ludzi w krzywdzący sposób". Nie będą publikować popularnych książek dla dzieci

Książki, dzieci

Nicola Katie/Getty Images

Newsy

"Ukazują ludzi w krzywdzący sposób". Nie będą publikować popularnych książek dla dzieci

Książki, dzieci

Nicola Katie/Getty Images

Sześć tytułów dr. Seussa, autora jednego z najpopularniejszych książek dla dzieci w USA, nie zostanie opublikowanych. Wydawnictwo tłumaczy to tym, że zawierają one ilustracje, które mają rasistowski i "nieczuły" wydźwięk.

Wstrzymano publikację książek Dr. Seussa

- Te książki ukazują ludzi w krzywdzący i zły sposób - stwierdziło w oświadczeniu Dr. Seuss Enterprises, organizacja zajmująca się dbaniem o spuściznę zmarłego w 1991 r. autora ponad 60 książek.

W efekcie wstrzymana zostanie sprzedaż książek pt. "And to Think That I Saw It on Mulberry Street", "If I Ran the Zoo", "McElligot’s Pool", "On Beyond Zebra!", "Scrambled Eggs Super!", i "The Cat’s Quizzer". Organizacja przekonuje, że decyzję podjęła po miesiącach dyskusji z panelem ekspertów i specjalistów od edukacji.

- Wstrzymanie sprzedaży tych książek jest tylko częścią naszego zobowiązania i szerszego planu, by zapewnić że katalog Dr. Seuss Enterprises reprezentuje i wspiera wszystkie społeczności i rodziny - napisano w komunikacie.

Dr. Seuss - kim jest?

Dr. Seuss, a właściwie Theodor Seuss Geisel to jeden z najbardziej znanych autorów dziecięcych, którego książki słynące z zabawnych gier słownych i wymyślnych rysunków znane są przez niemal wszystkich Amerykanów. Na całym świecie sprzedano ponad 600 mln egzemplarzy jego książek w ponad 20 językach, w tym po polsku. Jego najpopularniejsze dzieło to "Kot Prot" (ang. "The Cat in the Hat").

Część z jego dzieł doczekało w ostatnich dekadach hollywodzkich ekranizacji, w tym "Grinch", "Lorax" i "Horton słyszy Ktosia".

Choć w wielu jego książkach wyraźnie obecne są motywy antynacjonalistyczne i antyrasistowskie, w ostatnich latach krytycy zaczęli zwracać uwagę na karykaturalny sposób, w jaki przedstawieni są mniejszości etniczne, np. czarnoskórzy, czy Azjaci.

- Jak podaje "Washington Post", w 2019 roku podczas badania przeprowadzonego przez naukowców Katie Ishizuka i Ramona Stephensa przeanalizowano 50 książek dla dzieci i ponad 2200 postaci stworzonych przez dziesięciolecia przez Dr. Seussa. Odkryto, że "spośród 2 240 (zidentyfikowanych) postaci, jest czterdzieści pięć o innej rasie, co daje 2 procent całkowitej liczby postaci". Spośród tych 45 postaci, 43 wykazywały cechy zachowania lub wygląd, które są zgodne z krzywdzącymi i stereotypowymi wzorcami - stwierdzono.

>>> Zobacz także:

Ekranizacja "365 dni" ma szansę na 7 Złotych Malin. To pierwszy polski film w historii gali

4-latek pozostawiony bez opieki. Policja: "Matka tłumaczyła, że znajdowała się w innej części parku"

Czteromiesięczna dziewczynka zmarła w szpitalu. "Sepsa piorunująca"

Zobacz także: Napisały książkę dla tych, którzy chcą być kochani:

Źródło: PAP/TVN24.pl |
Co sądzisz o tym artykule?
70
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0