Styl życia

Jak odnowić buty? Poznaj praktyczne sposoby

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Rady jak odnowić buty
Rady jak odnowić buty

Odnawianie butów to nie jest prosty zabieg. Trzeba wiedzieć jakich produktów oraz szczotek użyć do konkretnych materiałów. Nie każdy but można prać w pralce, a niektóre warto nawet czyścić na sucho.

Jak wyczyścić buty?

W sklepach dostępnych jest wiele produktów, których można użyć do czyszczenia butów. Jest też kilka domowych sposobów na czyszczenie. Opowiedział o nich Mateusz Leszczyński w rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl, Darią Pacańską.

- Jeśli dbamy o nasze buty, to soda oczyszczona bardzo pomaga w wyczyszczeniu białej siatki. Natomiast jeśli znajduję buty mocno zniszczone to ta soda oczyszczona już wymięka - podkreślił Leszczyński. - Z takich domowych to jeszcze spirytus, raz próbowałem, wymieszałem z wodą żeby służył mi do dezynfekcji butów. No i takie proste, jak mydło w kostce - dodał.

Wiele osób szuka także sposobów na dezynfekcję butów. Czy da się je tak odświeżyć żeby pozbyć się bakterii, a także przykrego zapachu?

- Jest pełno sposobów, które są droższe albo tańsze, np. jednym z takich skuteczniejszych jest ozonowanie. W tym przypadku jak ktoś nie ma takiej maszyny, to trzeba ją kupić i wiadomo, zrobić to w bezpiecznych warunkach - wyjaśnił.

Sprawdzi się także spirytus, a na przykry zapach soda, a nawet herbata czy kawa.

Czyszczenie na mokro czy na sucho?

Mateusz Leszczyński wielokrotnie pokazywał jak czyści buty na sucho. Używa do tego szczotek z odpowiednim włosiem, a także pianek czy innych preparatów.

- Wszystko zależy od buta. Niektóre buty można wrzucić do pralki, tylko w odpowiednim trybie, bo jak ktoś wrzuca na godzinę i 1300 obrotów i potem jeszcze wysuszanie to te buty na koniec wyjdą zgięte - wyjaśnił. - Odradzałbym prać w pralce skórzane buty podobnie jak zamszowe, to już będzie koniec dla tych butów - dodał.

do zamszowych butów najlepiej użyć szczotki i specjalnej pianki, która nie zostawi plam. Warto unikać wody przy kolorowych butach, bo mogą się odbarwić.

Warto także korzystać z prawideł. Szczególnie w przypadku skórzanych butów.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

Pozostałe wiadomości