Styl życia

Czy Polacy potrafią zarządzać pieniędzmi? "Finanse rozumiane są jako nauka matematyki"

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Marta Wrońska
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?

W grudniu Polacy wydają znacznie więcej niż zazwyczaj. Są też tacy, którzy biorą tzw. "chwilówki" i nie zastanawiają się, jak je spłacą. W Dzień Dobry TVN poruszyliśmy temat zarządzania pieniędzmi. Na jakim etapie edukacji warto się go nauczyć? O tym mówił Damian Kupczyk, pedagog i terapeuta rozwojowy.

Jak nauczyć się zarządzania pieniędzmi?

Polacy przyznają, że w szkole niewiele nauczyli się na temat finansów. Zdecydowanie więcej wiedzy zdobyli bazując na własnych doświadczeniach.

- Kiedy wchodzimy w to życie, powinniśmy mieć już wiedzę i umiejętności, aby móc je wykorzystać właśnie w swojej dorosłości - powiedział Damian Kupczyk, pedagog, terapeuta rozwojowy. - Jeżeli popatrzymy na podstawę programową edukacji przedszkolnej czy wczesnoszkolnej czy w ogóle podstawówki, to finanse rozumiane są tam jako nauka matematyki. Dzieci wiedzą, że jest złotówka i uczą się dodawać, ile to jest jedna złotówka plus jedna złotówka. Natomiast nie uczą się, czym ta złotówka jest, skąd się bierze. Taką wiedzę zyskujemy dopiero na etapie szkoły średniej, kiedy pojawia się przedmiot podstawy przedsiębiorczości - wskazywał gość Dzień Dobry TVN..

Finanse są uważane za element, który dotyczy dorosłych, a chodzi o to, żeby myśleć przyszłościowo. Dzieci powinny wiedzieć, że same kiedyś będą musiały zmierzyć się z tym tematem.

Zobacz wideo: Jak Polacy zarządzają swoimi finansami?

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wygląda nauka przedsiębiorczości w USA?

W Stanach Zjednoczonych edukacja dzieci i młodzieży wygląda nieco inaczej. Przez cały okres nauki młodzi ludzie mają do wyboru wiele przedmiotów uczących ich przedsiębiorczości.

- W Stanach już na poziomie gimnazjum można wybrać sobie wiele przedmiotów fakultatywnych, w tym wiele biznesowych, które uczą, co to są pieniądze, jak ich używać, co to jest ekonomia, jak w ogóle być w świecie ekonomicznym. Ekonomia jest przedmiotem obowiązkowym, na chemii robi się realne eksperymenty i dyskutuje się, jak przełożyć je na życie czy na biznes, który później będzie zarabiać pieniądze - podkreśliła Zosia Kierner, która studiuje w Berkley w Kalifornii.

Istnieją także różne kluby biznesowe, które uczą zarabiania pieniędzy i prowadzenia własnego biznesu. Tam nikogo nie dziwi, że Mark Zuckerberg założył w wieku 19 lat Facebooka, bo w Stanach jest cała machina nauki przedsiębiorczości.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Marta Wrońska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości