Styl życia

Jak narysować auto? Naucz się z nami podstaw rysunku

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Dziewczynka rysująca na kartce papieru. Rysunek. Podstawy rysunku.

Samochód to dość prosta rzecz do narysowania. W naszym artykule pokażemy, jak narysować auto w łatwy sposób. Poradnik okaże się z pewnością przydatny dla miłośników rysunku w każdym wieku.

Bardzo wiele osób sądzi, że do rysowania trzeba mieć wielki talent. Nie jest to prawdą, bo bardzo wiele zależy od wyuczenia i codziennych ćwiczeń rysunku. Dziś pokażemy Wam, jak narysować auto, ale zanim przejdziemy do części praktycznej – odrobina teorii na temat nauki rysowania. 

Ćwiczenie czyni mistrza

Tak więc, by nauczyć się rysować, trzeba po prostu zacząć rysować. Warto codziennie poświęcić na tę czynność kilka godzin. Z początku nasze prace na pewno nie będą idealne i możemy odczuwać frustrację, jednak warto się nie poddawać. Z każdym kolejnym rysunkiem będziemy stawać się lepszymi.

Czy warto zainwestować w lektury lub kurs? Jeśli nie chcemy kupować książki, z pewnością wiele cennych informacji znajdziemy w Internecie. Sieć obfituje w liczne tutoriale, wpisy na blogach czy filmiki na YouTube, dzięki którym będziemy mogli uczyć się coraz więcej na temat rysowania.

Jeśli jednak wolimy poznać nieco teorii, książka to dobry pomysł. Dzięki takim pozycjom nauczymy się, czym jest perspektywa, światłocień czy kompozycja. W książkach tego typu często możemy dowiedzieć się, jak stworzyć konkretny przedmiot lub element, np. jak narysować auto krok po kroku – które dziś pokażemy. Warto jednak pamiętać, że książka zawsze pisana jest z pozycji konkretnej osoby, autor przedstawia w niej swój własny styl, który nie każdemu będzie odpowiadał.

Kursy wszelkiego typu są o tyle lepsze od książek, że uczymy się za sprawą praktyki pod okiem doświadczonego rysownika. Taka osoba jest w stanie na bieżąco wskazywać nam niedociągnięcia, dawać wskazówki. Dobrze jest znaleźć kurs, który prowadzi osoba z bogatym doświadczeniem. Należy jednak pamiętać, aby szukać swojego stylu i nie kopiować, ani nie inspirować się osobą uczącą – podobnie jak w przypadku książki.

Ćwiczenie czyni mistrza – to już wiadomo. Dobrze jest trenować rysowanie, np. podczas wykonywania innych czynności, jak choćby rozmowy przez telefon. Mowa tu o metodzie zwanej "doodling" – rysujemy różnego rodzaju (często abstrakcyjne) przedmioty, kiedy robimy coś innego. Nie chodzi tu o ćwiczenie techniki, ale czerpanie radości z samego procesu rysowania.

Jak narysować auto na kartce?

Przyszedł teraz czas na nasze ćwiczenie, w którym pokażemy, jak narysować auto w prosty sposób, a konkretnie jak narysować auto sportowe. Przygotowujemy sobie zdjęcie upatrzonego przez nas samochodu, które stanowić będzie inspirację dla nas. Oprócz tego konieczne jest zaopatrzenie się w dobrej jakości, miękki ołówek i gumkę do ścierania.

Bierzemy kartkę papieru w kratkę – kratka powinna składać się z dużych kwadratów. Zdjęcie również powinno zostać podzielone na takie same kwadraty, jak na naszej kartce. Kratka na kartce może być identyczna jak ta na zdjęciu, a może się też różnić wielkością, dzięki czemu będziemy mogli zmienić skalę rysunku.

Następnie przechodzimy do rysowania. Kładziemy przed sobą oba nośniki – zdjęcie oraz kratkowaną kartkę papieru. Znajdujemy miejsca, gdzie przecinają się charakterystyczne punkty samochodu razem z liniami siatki, a znalezione punkty zaznaczamy na naszym szkicu. Na szczęście szkic ołówkiem jest niezobowiązujący i w każdej chwili możemy nanieść na niego poprawki, coś zmienić lub wyrównać.

Kiedy mamy gotowy szkic, możemy przejść do wypełniania i cieniowania samochodu. Na tym etapie powinniśmy już zachować precyzję. Wypełniony szkic nie jest już tak łatwo poprawić, jak same jego ramy.

Teraz wiemy już, jak narysować auto. Sposób z wykorzystaniem kratki jest bardzo pomocnym i sprytnym rozwiązaniem – zwłaszcza dla początkujących adeptów rysunku. Za jego pomocą możemy wykonać także szkice do martwej natury, krajobrazów lub portretów.

Jak widać, rysowanie nie jest, wbrew pozorom, trudną czynnością. Każdy, kto dysponuje czasem, cierpliwością i konsekwencją w działaniu, jest w stanie nauczyć się rysować. Warto skorzystać z pomocy narzędzi, jak w wypadku powyższej kartki z kratką. Warto także się dokształcać, czytać książki poświęcone rysunkowi, chodzić na kursy czy oglądać tutoriale.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak wykonać prosty rysunek - złote rady Henryka Sawki

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/Getty Images

Pozostałe wiadomości