Hobby

Jakie nici wybrać do szydełkowania? Przędza naturalna, akcesoria do szydełkowania

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
AlanOrganLRPS/Getty ImagesNici

Zaczynasz szydełkować, ale nie wiesz, jakie nici wybrać? Najlepsze są pochodzenia naturalnego. Len i bawełna są przewiewne, delikatne i łatwo dostępne. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze nici do szydełkowania.

Chciałabyś zacząć szydełkować, ale przeraża Cię ilość informacji: wybór przędzy, wybór szydełka, wzory, zasady i technika szydełkowania. Zacznij od wyboru nici. Jakość otrzymanych małych dzieł sztuki zależy nie tylko od czasu, jaki poświęcimy czy techniki, ale i rodzaju nici. Najlepsza i najtrwalsza jest przędza. Na wybór nici ma wpływ to do czego będzie użyty wyrób. Zmienna jest również ich cena, grubość i kolor.

Przędza - co to jest?

Przędzą nazywamy kilka połączonych (skręconych) ze sobą nitek. Skład przędzy zależy od pochodzenia nici, mogą ją tworzyć nici pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, syntetyczne bądź może być ona mieszanką wszystkich pochodnych. Grubość przędzy zależy od proporcji splecionych nici. Najlepsza dla początkujących jest ta o średniej grubości i wadze.

Włókna pochodzenia zwierzęcego

Jedne z najdroższych włókien to wełna i jedwab. I tak pod szyldem wełny kryje się tradycyjna wełna owcza, angora (produkowana z sierści królika angorskiego), moher, kaszmir (produkowane z sierści kóz wysokogórskich), alpaka (produkowana z sierści alpak). Najdroższa, ale też najszlachetniejsza jest wełna alpaki. Do najbardziej miękkich, wręcz puchatych i jedwabistych w dotyku, należy wełna angora.

Włókna pochodzenia roślinnego, czyli wiskoza, bambus, len i bawełna to włókna bardzo popularne, delikatne i przewiewne. Len wykorzystywany jest do materiałów przeznaczonych na letnie i wiosenne pory roku. Występują samodzielnie, ale ze względu na swoją sztywną strukturę, łączone są z innymi włóknami, najczęściej syntetycznymi.

Włókna syntetyczne to nylon, akryl, poliamid i poliester. Stosunkowo tanie w produkcji. Dlatego z powodzeniem coraz częściej wiernie zastępują bawełnę. Dodawane są do włókien naturalnych w celu nadania im elastyczności i wydłużenia życia tkaniny.

Len i bawełna - najpopularniejsze nici do szydełkowania

Len i bawełna to najczęściej wybierane do szydełkowania nici. Przede wszystkim ze względu na łatwą dostępność, naturalne pochodzenie i niską cenę w stosunku do chociażby wełny - nici pochodzenia zwierzęcego. Poza tym są lekkie, przyjemne, a w połączeniu z syntetycznymi włóknami, trwałe i odporne.

Len - właściwości i charakterystyka nici

Używany od tysięcy lat w przemyśle odzieżowym i w medycynie. Jego szerokie właściwości doceniali już egipscy faraonowie. Nici lnu traktowane są jako materiał ekskluzywny. Len poprawia samopoczucie, znosi zmęczenie i ułatwia sen . Chroni skórę przed promieniowaniem UV, lniane ubrania warto nosić więc szczególnie latem. Ponadto wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dlatego polecana jest do plecenia kołder, prześcieradeł i bielizny - w bliskim kontakcie ze skórą chroni ją i poniekąd leczy. Ubrania lniane polecane są osobom z chorobami skóry i alergikom. Lniane nici wykazują właściwości higroskopijne - szybko wchłaniają, a następnie odparowują wilgoć. Tkaniny dziergane z lnu przepuszczają powietrze i dobrze trzymają ciepło. Nici lniane są kilkakrotnie trwalsze od bawełny, a nawet wełny.

Bawełna - najpopularniejsze nici

Kiedy rośnie, przypomina delikatne puszyste białe piłeczki, w rzeczywistości jest bardzo trwała i od tysięcy lat pozyskiwana do produkcji odzieży czy materiałów higienicznych. Jej właściwości doceniane są niemalże w każdej dziedzinie przemysłu. Nici bawełny charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością. Chłonne, miękkie w dotyku i przewiewne , dlatego sprawdzą się nie tylko jako szydełkowe dekoracje wnętrz, ale też ubrania. Bawełna sama w sobie nie jest elastyczna , dlatego tworząc bluzki lub sweterki, warto dodać do nich nici syntetyczne, które nadadzą robótkom elastyczności.

Warto wspomnieć, iż nici bawełniane są podatne na farbowanie. Dlatego mamy do wyboru szeroki wachlarz kolorystyczny. Można też samemu zafarbować wykonane dzieło przy pomocy specjalnych farb do tkanin. Nici bawełniane nie lubią słońca. Szybko poddają się promieniowaniu UV, tracąc intensywność koloru. Robótki wykonane z nici bawełnianych są za to łatwe w pielęgnacji. Dobrze się piorą, poddając się niemalże każdej temperaturze.

Zobacz także:

Zobacz wideo: 12-letni król szydełkowania

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: AlanOrganLRPS / Getty Images

Pozostałe wiadomości