Włóczki do robótek ręcznych - jakie są rodzaje?

Kolorowe włóczki do robienia na drutach
©Daniela White Images/ Getty Images
Źródło: Moment RF

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z szydełkowaniem lub pracą na drutach, wybierz odpowiednie włóczki do robótek ręcznych. Dowiedz się jakie są ich rodzaje i o czym musisz pamiętać, robiąc zakupy.

Włóczki do robótek ręcznych to podstawa szydełkowania oraz wykonywania czapek czy szalików na drutach. To właśnie do włóczek dobiera się druty lub rodzaj szydełka. Poznaj ich rodzaje.

Włóczki do robótek ręcznych - jakie są rodzaje?

Włóczki do robótek ręcznych dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Najpopularniejsze włóczki do robienia na drutach są oczywiście zrobione z wełny. Można także wymienić: włóczki alpakowe, jedwabne, bawełniane oraz z dodatkiem kaszmiru lub angory. W zależności od metody robótek ręcznych oraz tego, co chcemy wykonać, trzeba wybrać odpowiedni materiał i grubość włóczki. Rodzaje włóczki dzieli się także ze względu na skład - można tu wyróżnić włóczki naturalne i syntetyczne. Z etykiety konkretnego produktu wyczytamy jego rodzaj. Do włókien syntetycznych zaliczamy akryl, polyarkyl, polyamid, polyester i nylon. Włókna naturalne to oczywiście wełna, merino, kaszmir, alpaka, angora oraz moher (materiał ten będzie zimą naturalnie ogrzewał ciało). Odrobinę cieńsze są włókna takie jak: bawełna, bambo, jedwab, wiskoza lub len.

Włóczki z dodatkiem kaszmiru lub angory to bardziej luksusowy wybór i o wiele droższy od pozostałych. Materiał jest bardzo cienki i delikatny, dlatego korzystają z niego osoby zaawansowane w robótkach ręcznych. Włóczki alpakowe są także delikatne, ale jednocześnie ciepłe. Popularny jest także jedwab - luksusowy materiał, jednak częściej spotykany niż kaszmir czy angora. Włóczki tego typu przeznaczone są dla osób doświadczonych. Bawełnę z kolei najczęściej stosuje się podczas tworzenia ubrań, szczególnie dla dzieci, ponieważ wyroby są bezpieczne i miękkie.

Dla alergików poleca się stosowanie włóczek syntetycznych, dzięki czemu skóra nie będzie negatywnie reagowała.

Zobacz film: Świąteczne sweterki - hit czy kit?. Źródło: Dzień Dobry TVN

Wełna do robienia na drutach

Jeśli chodzi o włóczki wełniane , są one najpopularniejsze na polskim rynku. Można dostać zarówno wełny bardzo dobre jakościowo, jak i trochę mniej. Na samym początku należy zastanowić się, co będziemy tworzyć - im grubsza wełna, tym prościej będzie wykonać odzież czy dodatek na drutach, a im cieńsza, tym trudniej, a i jej wydajność będzie większa. Dla drutów do numeru 4 lepsza będzie cieńsza wełna, a dla tych o numerze 5 i wyższym - grubsza. Przy produkcie zawsze powinna być podana informacja, jakie druty wybrać do danego rodzaju włóczki. Pomaga to zdecydować, czy ten produkt nam odpowiada. Kiedy wybieramy włóczkę wełnianą, trzeba zwrócić uwagę na elastyczność materiału, rozciągliwość oraz jej wydajność . Najlepiej dotknąć włóczkę i samemu zdecydować, czy taki materiał się nadaje na to, co chcemy z nich wykonać. Gdy już nabierzesz doświadczenia, będziesz wiedzieć, która z nich nadaje się najlepiej.

Gruba wełna do robienia na drutach sprawdzi się do odzieży, takiej jak: sweter, szalik, czapka czy innych ciepłych ubrań na zimę. Do tego można zastosować rodzaj: merino, kaszmir, moher lub alpaka. Wełna na druty rodzaju merino sprawdzi się także do chust i apaszek. Zawsze warto wykonać próbkę włóczki , która powinna być opisana na opakowaniu materiału. W ten sposób zobaczysz, czy dany rodzaj na pewno nadaje się do wykonania sukienki lub odzieży dla dziecka, czy może lepiej wybrać inną włóczkę.

Rodzaje wełny do robienia na drutach zależą nie tylko od składu, ale także koloru. Istnieje wiele odcieni włóczek wełnianych - modne są takie, które nie mają jednolitego koloru na całości nitki, a tylko delikatnie przechodzą z jednego odcienia w drugi. Efekt jest doskonały szczególnie na szalikach czy czapkach.

Wełna do szydełkowania - jaką wybrać?

Tak samo, jak w przypadku robótek ręcznych na drutach, materiał wybrany do szydełkowania zależy od końcowego efektu, jaki chcemy uzyskać.

Podczas wyboru należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

· wybierając włóczkę, zwróć uwagę, czy materiał jest miękki (naturalny) czy sztuczny (np. wełna z domieszką akrylu) i zdecyduj, który z nich się bardziej nadaje do tego, co chcesz zrobić,

· dobieraj zawsze włóczkę do rodzaju szydełka,

· zdecyduj o kolorze włóczki (czy ma to być jeden kolor czy kilka?),

· zdecyduj, czy włóczka ma być delikatna czy grubsza, ciepła i trwała.

Jaką włóczkę wybrać do konkretnych projektów?

Jeśli chcesz wykonać letnie ubrania, takie jak sukienki, bluzki lub odzież dla dzieci, wybierz bawełnę, len lub wiskozę. Do grubszej odzieży, tak jak wspominaliśmy wcześniej, przyda się 100% wełna lub wełna z domieszkami. Do ozdób do domu możesz wykorzystać poliester, a do bieżników czy obrusów bawełnę.

Oprócz odpowiednio dobranej włóczki, można także wybrać akcesoria do robienia na drutach. Podstawą są oczywiście guziki oraz druty. Na rynku dostępne są także bazy do tworzenia np. torebek lub koszy. Możesz zaopatrzyć się w liczniki rzędów drutów, stopery do żyłek, gotowe szablony do drutów lub przyrządy do tworzenia pomponów. Wszystko zależy od projektu, jaki chcesz zrealizować.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości