Parenting

Origami dla dzieci. Jak pobudzić kreatywność Twojego dziecka?

Parenting

Autor:
Adrian
Adamczyk
Dzieci wycinające kolorowy papier

Japońska sztuka składania papieru cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie, arówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Origami uczy się na zajęciach w szkole, powstają również różnego rodzaju stowarzyszenia skupiające miłośników tej sztuki. Pokażemy Wam ciekawe przykłady origami dla dzieci.

Mimo że sztuka ta wydaje się niełatwa (wymaga znajomości zasad geometrii i perspektywy) z powodzeniem najmłodsi także mogą sięgnąć po origami. Dla dzieci jest to kreatywna przygoda.

Origami dla dzieci

Origami, czyli japońska sztuka składania papieru, nie pochodzi z Japonii, a z Chin (sztuka ta powstała na początku VIII wieku). Jednakże rozwinęła się w Japonii i tym samym stało się jednym z najważniejszych elementów kultury tego kraju. Za główny szczyt popularności origami na całym świecie uznaje się wiek XX, gdyż dzięki Akirze Yoshizawie i Lillian Oppenheimer Zachód usłyszał o tej wspaniałej sztuce. Origami ma entuzjastów w każdym kraju – powstają organizacje, stowarzyszenia zrzeszające miłośników origami. Kilka z nich mieści się nawet w Polsce. Sztuce tej poświęcone są nawet muzea. Oprócz tego technikę origami wykorzystuje się w zaawansowanych badaniach i procesach, między innymi w medycynie, technologii oraz inżynierii.

Warto zauważyć, że na najmłodszych origami ma wyjątkowy wpływ. Uczy kreatywności, uważności, wyciszenia. W dobie intensywności bodźców z zewnątrz, zajęcia, które będą w stanie wpłynąć na malucha kojąco, jak origami dla dzieci, są niezwykle pożądane. Pokaujemy proste origami dla dzieci, z którym poradzi sobie każdy maluch.

Origami dla dzieci krok po kroku

Najczęstszymi motywami origami dla dzieci są: kwiaty, w tym tulipany czy żonkile, a także zwierzątka. Origami dla dzieci to bogactwo przykładów i pomysłowe rozwiązania. Oto przykład łatwego origami dla dzieci krok po kroku.

Warto zacząć od prostego motywu, jakim jest muchomorek. To wyjątkowo łatwe origami dla dzieci. Wystarczy zastosować zaledwie kilka ruchów i zagięć papieru, aby naszym oczom ukazał się uroczy grzybek.

Origami grzybek - przepis krok po kroku:

  1. 1Bierze się kartkę papieru, wycina z niej kwadrat. Składa go na pół, aby powstał finalnie trójkąt. Zaznacza się zagięcie idące przez połowę kwadratu, następnie rozkłada.
  2. 2Każdy z boków figury zagina się do środkowej linii.
  3. 3Powinno się otrzymać w wyniku zagięć kształt przypominający latawiec. Bierze się kartkę i odwraca ją na drugą stronę. Na środku figury wyznacza się ołówkiem dwie poziome linie.
  4. 4Kształt, który teraz się otrzymuje, zagiąć wzdłuż dwóch poziomych linii, które zarysowało się wcześniej.
  5. 5Kolejnym krokiem, który trzeba wykonać, jest zagięcie rogów wzdłuż omawianych wyżej poziomych linii. Chwilę później odgina się rogi – potrzebne są bowiem tylko linie zagięcia, które wskażą dalszą drogę.
  6. 6Wyjmuje się teraz na zewnątrz oba trójkąty, które powstały po bokach figury.
  7. 7Zagina się część dolną, która wystaje wzdłuż dolnej części figury. Zagina się wszystkie rogi, które wystają na zewnątrz. Na koniec odwraca się figurę. Powoli motyw origami zaczyna przypominać grzybek.
  8. 8Wystarczy jeszcze pomalować motyw origami na odpowiadające muchomorowi kolory. Górę maluje się na czerwono, w niektórych miejscach stawia białe kropki. Muchomor origami jest gotowy!

Na rynku można kupić zestaw do origami dla dzieci, jednak sugerujemy, aby projekt stworzenia motywu z papieru był przez dzieci wykonany samodzielnie od początku do końca. Dzięki temu maluch będzie czuł jeszcze większą satysfakcję, że wykonał coś samodzielnie, bez pomocy opiekuna.

Zobacz wideo: Bawimy się w... jak pomóc maleństwu wyciszyć się przed snem?

Bawimy się w… jak pomóc maleństwu wyciszyć się przed snem?
Bawimy się w… jak pomóc maleństwu wyciszyć się przed snem? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: SanyaSM/Getty Images

Pozostałe wiadomości