Poławiacze monet z Indii
Święta rzeka Ganges, nazywana przez mieszkańców Indii "matką Gangą", jest uważana za jedną z najbrudniejszych na świecie. W jej pobliżu pali się ciała zmarłych, a tych, którzy nie mogli być skremowani wrzuca się do wody. Z kolei pielgrzymi składają w niej ofiary z pieniędzy i ozdób, żeby okazać wdzięczność i zjednać sobie przychylność bogów. Zatopione monety wyławiają dzieci, czyniąc z tego swoje źródło dochodu. - Pracują tak 12 miesięcy w roku, niezależnie od sezonu i pogody - powiedziała Marzena Figiel-Strzała.
Jednym z poławiaczy jest Natik Sahani z miasta Waranasi. Chłopiec wyławia monety w 40-stopniowym upale za pomocą konstrukcji z magnesów. Temperatura jest tak wysoka i zdecydowanie różni się od zimnego Gangesu, że praca w takich warunkach grozi nawet śmiercią. Jego rewir znajduje się pod bocznymi filarami mostu, gdzie wcześniej łowił jego starszy brat, ojciec, a także dziadek. W trakcie połowu, któremu przyglądała się Marzena Figiel-Strzała, udało mu się wyłowić równowartość 70 groszy.
Trudne życie dzieci w Indiach
Indie w 1947 roku odzyskały niepodległość i od tego momentu system kastowy został zniesiony. Jednak jest on tak głęboko zakorzeniony w głowach mieszkańców, że nadal żyją według jego zasad. Natik między innymi z tego względu musi codziennie łowić monety, które pomagają rodzinie się utrzymać. Chłopiec chciałby się kształcić, ale czy ma szanse spełnić swoje marzenia?
- To, co jest niezwykłe, to to, że w Indiach faktycznie szkoła jest darmowa - tłumaczyła Marzena Figiel-Strzała. - Natik całe szczęście ma możliwość chodzenia do szkoły, bo jest bezpłatna, ale do tej szkoły nie chodzi. Ma marzenie, żeby zostać inżynierem, budować dom, ale, żeby to zrobić, musi chodzić do szkoły. Do szkoły nie chodzi, ponieważ pracuje - tłumaczyła podróżniczka.
Jeśli nic się nie zmieni, prawdopodobnie chłopiec nie będzie mógł spełnić swojego marzenia, bo należy do najniższej kasty.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Lech Wałęsa w szczerej rozmowie z Dorotą Wellman. "Straciłem rodzinę, bo nie było mnie, kiedy dzieci dorastały"
- "Szlachetna Paczka" od Dzień Dobry TVN. "Razem naprawdę możemy działać cuda"
- Irena Santor świętuje 88. urodziny. "To mi się udało dzięki przyjaciołom i lekarzom"
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Marzena Figiel-Strzała
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News