Obliczono, ile godzin średnio poświęcamy urodzie. Jak na tle innych krajów wypadła Polska?

Obliczono, ile godzin średnio poświęcamy urodzie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Urodę poprawiamy już od starożytności
Urodę poprawiamy już od starożytności
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc

Przeciętnie na dbaniu o urodę ludzie spędzają 4 godziny dziennie. Tak wynika z nowych badań przeprowadzonych wśród mieszkańców 93 krajów. Jak na tym tle wypadli Polacy? W czym zawyżamy, a w czym zaniżamy średnią?

Jak dbamy o urodę?

Międzynarodowa publikacja w "Evolution and Human Behavior", zrealizowana w ramach grantu Preludium, miała określić średni czas, jaki ludzie spędzają na dbaniu o urodę oraz rozróżnić wpływające na niego czynniki demograficzne. Badanie przeprowadzono poprzez ankiety, w których pojawiły się kolejno: aktywność fizyczna (poprawianie sylwetki), dbanie o dietę (w tym przygotowywanie specjalnych posiłków), higiena (jak wizyty u dentysty), ubiór (w tym kupowanie elementów garderoby i codzienne dobieranie stroju), dbanie o włosy (i zarost), nakładanie kosmetyków i makijaż.

- Jeśli ktoś uznał, że wykonuje dane zajęcie przede wszystkim dla zdrowia albo relaksu, to nie było to liczone jako dbanie o urodę - zaznaczyła w rozmowie z PAP dr Marta Kowal z Uniwersytetu Wrocławskiego, która jest pierwszą autorką międzynarodowej publikacji w "Evolution and Human Behavior".

Czy Polki i Polacy dbają o urodę?

Jak Polska wypadła na tle pozostałych krajów? To zależy. Zawyżaliśmy średnią długość czynności związanych z dbaniem o dietę. Zaniżaliśmy z kolei w zakresie ćwiczeń fizycznych i doboru ubrań.

- Mogłoby się wydawać, że wśród najbardziej dbających o urodę krajów będą te wysoko rozwinięte - jak choćby USA czy Francja. A wcale tak nie jest. Tam, w porównaniu z innymi krajami, czas poświęcany na upiększanie się był stosunkowo krótki - powiedziała dr Marta Kowal.

W czołówce znalazły się Tunezja, Tajlandia, Ghana, Nigeria, Dominikana, Kolumbia i Ekwador.

- Polska uplasowała się mniej więcej w połowie stawki, choć była w czołówce Europy (wyprzedzały nas: Ukraina, Włochy i Rumunia) - dodała ekspertka.

Kto najczęściej dba o urodę?

Co poza pochodzeniem koreluje z czasem poświęcanym na dbanie o urodę? Naturalnie, tak zależna od czynników kulturowych płeć, zwłaszcza w tych państwach, w których dominuje sztywny podział na kobiece i męskie role. Wyjątkiem jest okres między 35. a 37. rokiem życia - wówczas do lusterka częściej zaglądają panowie. Więcej czasu swojej aparycji poświęcają również ludzie młodzi. Po 25. roku życia o zewnętrzne piękno dbamy coraz krócej, by minimum osiągnąć w wieku 42 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). Później, o dziwo, czas ten się wydłuża.

Swojej aparycji mniej czasu poświęcają również osoby pozostające w stałych związkach, unikające mediów społecznościowych i oceniające swoją urodę jako przeciętną (ani wyjątkową, ani fatalną, w przypadku obu ekstremów czas ten się wydłuża).

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości