Przeciętnie na dbaniu o urodę ludzie spędzają 4 godziny dziennie. Tak wynika z nowych badań przeprowadzonych wśród mieszkańców 93 krajów. Jak na tym tle wypadli Polacy? W czym zawyżamy, a w czym zaniżamy średnią?
Jak dbamy o urodę?
Międzynarodowa publikacja w "Evolution and Human Behavior", zrealizowana w ramach grantu Preludium, miała określić średni czas, jaki ludzie spędzają na dbaniu o urodę oraz rozróżnić wpływające na niego czynniki demograficzne. Badanie przeprowadzono poprzez ankiety, w których pojawiły się kolejno: aktywność fizyczna (poprawianie sylwetki), dbanie o dietę (w tym przygotowywanie specjalnych posiłków), higiena (jak wizyty u dentysty), ubiór (w tym kupowanie elementów garderoby i codzienne dobieranie stroju), dbanie o włosy (i zarost), nakładanie kosmetyków i makijaż.
- Jeśli ktoś uznał, że wykonuje dane zajęcie przede wszystkim dla zdrowia albo relaksu, to nie było to liczone jako dbanie o urodę - zaznaczyła w rozmowie z PAP dr Marta Kowal z Uniwersytetu Wrocławskiego, która jest pierwszą autorką międzynarodowej publikacji w "Evolution and Human Behavior".
Czy Polki i Polacy dbają o urodę?
Jak Polska wypadła na tle pozostałych krajów? To zależy. Zawyżaliśmy średnią długość czynności związanych z dbaniem o dietę. Zaniżaliśmy z kolei w zakresie ćwiczeń fizycznych i doboru ubrań.
- Mogłoby się wydawać, że wśród najbardziej dbających o urodę krajów będą te wysoko rozwinięte - jak choćby USA czy Francja. A wcale tak nie jest. Tam, w porównaniu z innymi krajami, czas poświęcany na upiększanie się był stosunkowo krótki - powiedziała dr Marta Kowal.
W czołówce znalazły się Tunezja, Tajlandia, Ghana, Nigeria, Dominikana, Kolumbia i Ekwador.
- Polska uplasowała się mniej więcej w połowie stawki, choć była w czołówce Europy (wyprzedzały nas: Ukraina, Włochy i Rumunia) - dodała ekspertka.
Kto najczęściej dba o urodę?
Co poza pochodzeniem koreluje z czasem poświęcanym na dbanie o urodę? Naturalnie, tak zależna od czynników kulturowych płeć, zwłaszcza w tych państwach, w których dominuje sztywny podział na kobiece i męskie role. Wyjątkiem jest okres między 35. a 37. rokiem życia - wówczas do lusterka częściej zaglądają panowie. Więcej czasu swojej aparycji poświęcają również ludzie młodzi. Po 25. roku życia o zewnętrzne piękno dbamy coraz krócej, by minimum osiągnąć w wieku 42 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). Później, o dziwo, czas ten się wydłuża.
Swojej aparycji mniej czasu poświęcają również osoby pozostające w stałych związkach, unikające mediów społecznościowych i oceniające swoją urodę jako przeciętną (ani wyjątkową, ani fatalną, w przypadku obu ekstremów czas ten się wydłuża).
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Doczepiła klientce sztuczne rzęsy. Pochwaliła się efektem, a w komentarzach zawrzało. "Dzwonię na policję"
- Champagne nails. Ten błyszczący manicure będzie hitem wiosny i lata
- Tworzy niesamowite kreacje z piór, cyrkonii i innych świecidełek z lumpeksu. Pokazał nam swoje projekty
Autor: Michalina Kobla
Źródło: PAP/wirtualnemedia.pl
Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/Leonard Mc Lane