Historia tatuaży japońskich. Znaczenie, rodzaje, symbolika

Autor:
Adrian
Adamczyk
mężczyzna z tatuażami

Był znakiem statusu społecznego, rodzajem piętna, pełnił również funkcję dekoracyjną. Tatuaż japoński, czyli misternie wykonany malunek z egzotycznymi motywami, nie od dziś wzbudza emocje. Wiele z nich stanowi prawdziwe dzieła sztuki, którą zdobią plecy, ręce, uda czy pośladki.

Pierwsze oficjalne doniesienia o tatuażu japońskim pochodzą z dokumentów z 300 roku p.n.e. Obecny kształt zaczął on jednak przybierać około XI wieku, kiedy to malunki na ciele zaczęto wzbogacać o smoki i tygrysy, a także inne postacie z japońskiej mitologii. Dowiedz się więcej o jego rozwoju i symbolice.

Historia tatuażu japońskiego w pigułce

Mimo że pierwsze zapisy na temat tatuażu japońskiego pochodzą z III wieku p.n.e., mówi się, że już w czasach prehistorycznych pierwotny lud Ainu ozdabiał swoje ciała. W III w. p.n.e., podczas ery Yayoi, o tatuażach pisali podróżnicy z Chin, dla których były one znakiem barbarzyństwa. Choć tatuaż stanowił wówczas symbol statusu społecznego i był związany z duchowością, to między III a VI wiekiem n.e. został uznany za oznakę działalności przestępczej – stał się wówczas rodzajem ary. Pomiędzy 1600 a 1868 rokiem, w czasie epoki Edo, pojawiły się tatuaże, które zachowały swój kształt do dziś.

Można wyróżnić dwa rodzaje tatuażu japońskiego:

  • horimono - rodzaj zdobienia, w którym pojawia się pięć podstawowych kolorów: czerń, zieleń, czerwień, indygo i żółć oraz barwy, które powstały w wyniku ich zmieszania, irezumi – typ wzoru, który wykonywany jest na ciele za pomocą spreparowanych igieł; wykonuje się go również dzisiaj.

Różnice kulturowe

Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców AmerykiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Modny tatuaż - smok japoński jako opiekun ludzkości

Smok (ryū) to jeden z najpopularniejszych wzorów japońskich tatuaży. Warto wiedzieć, że jest to legendarne stworzenie, które w japońskiej mitologii (yōkai) opisywane jest jako opiekun ludzkości, a nie jak w kulturze europejskiej - zagrożenie dla niej. Jednocześnie jest to symbol odwagi, szczęścia, siły i nieprzeciętnej mądrości. W Kraju Kwitnącej Wiśni czasem łączy się go z siłami wody i wiatru.

Męskie tatuaże japońskie - samuraj jako symbol honoru i oddania

W kulturze Japonii samuraj jest ucieleśnieniem wszystkich najważniejszych dla mężczyzn wartości. Sama nazwa pochodzi od słowa saburau (służyć). Dawniej samurajowie przestrzegali zasad etycznych zawartych w kodeksie bushido, którego nazwa oznacza w tłumaczeniu „droga wojownika”. Jednocześnie punktem odniesienia dla samurajów były zasady obowiązujące w buddyzmie zen, takie jak praworządność, honor, zaufanie, szacunek, wielkie oddanie i dobroć.

Demoniczne tatuaże japońskie – maski Oni

Dużą popularnością cieszą się również tatuaże japońskie z motywem maski. Na pierwszy plan wysuwa się tu tzw. maska Oni, która jest symbolem wiary w istnienie inteligentnych demonów, wymierzających kary złym, niesprawiedliwym ludziom. Warto wiedzieć, że przekonanie to łączy się również z wiarą w dobre demony, które ochraniają człowieka.

Kobiece tatuaże japońskie - kwiaty piwonii, chryzantemy, lotosu, wiśni

Osobne miejsce, jeśli chodzi o symbolikę tatuażu japońskiego, zajmują kwiaty. Do najchętniej wybieranych motywów należy piwonia (botan), która nazywana jest także różą bez cierni. Zazwyczaj taki tatuaż ma czerwony kolor, choć można spotkać też inne warianty. Piwonia stanowi symbol dobrobytu, bogactwa i szczęścia, ale również piękna i delikatności.

Czasem można spotkać tatuaże z motywem chryzantemy (kiku). Warto wiedzieć, że cesarz Japonii uznał ten kwiat za symbol państwa; pojawia się on również w godle narodowym. Japończycy obchodzą obecnie Narodowy Dzień Chryzantemy, nazywany też Świętem Szczęścia - kwiat symbolizuje bowiem długie i pomyślne życie, perfekcję, a nawet boskość. Jako że chryzantemy kwitną zimą, dawniej wielu ludzi uznawało, że pośredniczą one między światem doczesnym a pośmiertnym.

Należy wspomnieć również o kwiecie lotosu (hasu), który obecnie często stanowi motyw pojedynczego tatuażu - dawniej był zazwyczaj elementem większej kompozycji. Do dzisiaj jednak stanowi symbol zrozumienia, oświecenia, mądrości i życia.

Kwiat wiśni (sakura) jest natomiast nierozłącznie związany z kulturą samurajów. Jak odczytywać znaczenie tatuażu z takim motywem? Z reguły wzór ten był malowany przed walkami na ciele wojowników, którzy w ten sposób oznajmiali światu, że są pogodzeni z ewentualną śmiercią. Kwiat wiśni jest swego rodzaju symbolem przemijania, przypomnieniem, że nic nie trwa wiecznie. W związku z tym każdą chwilę w życiu powinno się uważać za wyjątkową.

Tradycyjny tatuaż japoński - tygrys chroniący przed złem

Tygrys (tora) jest uznawany w Japonii za jedno z czterech świętych zwierząt. Jego symbolika wiąże się z wielką siłą oraz długim życiem. Tygrysy w mitologii japońskiej są stworzeniami, które władają żywiołem wiatru. Znak ten miał ochraniać ludzi przed złymi istotami, uciążliwymi chorobami, a także przed niepowodzeniem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Oliver Rossi/Getty Images

Pozostałe wiadomości