Styl życia

Od "Kapitana Żbika" do "Thorgala". Twórca kultowych polskich komiksów kończy 80 lat

Styl życia

"Kapitan Żbik" i "Thorgal" to tytuły, które zna każdy fan komiksów. Ich twórcą jest Grzegorz Rosiński. Rysownik obchodzi właśnie 80. urodziny. Jak zaczęła się jego przygoda z komiksami? Skąd czerpał inspiracje? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Twórca "Kapitana Żbika" kończy 80 lat

Grzegorz Rosiński to najbardziej znany polski twórca komiksów. W Warszawie można oglądać wystawę poświęconą jego twórczości. Czy przypuszczał, że stworzony przez niego Kapitan Żbik na zawsze zagości w polskiej popkulturze i stanie się postacią kultową? - To nie Kapitan Żbik stał się kultowy, tylko komiks. Wcześniej czegoś takiego nie było, dlatego tak świetnie się w tym czułem - mówił Grzegorz Rosiński w rozmowie z Filipem Chajzerem.

Rysownik od przeszło 30 lat mieszka w Szwajcarii. Kiedy opuszczał Polskę, uzyskanie zgody na wyjazd nie było takie proste. - Stworzyłem pewien precedens. Dla nikogo nie pracowałem, nie byłem też związany z żadną partią. Kiedy wysłałem kolejne odcinki "Thorgala" do wydawcy paczka do mnie wróciła. Okazało się, że zgodnie z jednym z paragrafów ustawy o Stanie Wojennym paczka nie może zostać wysłana. Wtedy w ciągu 15 minut podjęliśmy z żoną decyzję, że wyjeżdżamy z kraju. Najpierw - na zaproszenie - wyjechaliśmy do Belgii, a później trafiliśmy do Szwajcarii - mówił rysownik.

Skąd czerpał inspirację do pracy?

Rysownik wyznał kiedyś, że przy tworzeniu kobiecych postaci inspirował się głównie jedną kobietą - koleżanką z klasy. - Mieliśmy po czternaście lat, byliśmy w pierwszej klasie liceum. Byłem w niej platonicznie zakochany, ale ona o tym nie wiedziała i nie wie do tej pory - wyznał w rozmowie z Filipem Chajzerem.

Artysta obchodzi właśnie 80. urodziny. Czy ma jeszcze jakieś marzenia? Czy jest coś, czego mu brakuje? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Alicja Myśliwiec, Filip Chajzer

Pozostałe wiadomości