Finanse i Praca

Banknoty 500 zł dostępne w bankomatach. Ile jest ich w obiegu?

Finanse i Praca

Banknoty 100, 200 i 500 zł

Najwyższy nominał funkcjonujący na polskim rynku to 500 zł. Trzy lata temu został on wprowadzony do obiegu, teraz trafi też do bankomatów. Bank centralny przypomina, że nie są to banknoty kolekcjonerskie.

Duże nominały w bankomatach

Banknoty o nominale 500 zostały udostępnione w kilkunastu bankomatach sieci Euronet w Polsce - poinformował Łukasz Drywa z biura prasowego firmy.

W wyniku rozmów z Narodowym Bankiem Polskim i w kilkunastu, na razie testowo, urządzeniach na terenie kraju będzie możliwość wypłaty 500 zł w jednym banknocie

- powiedział Drywa.

Wcześniej banknoty o nominale 500 zł były dostępne w kasach banków i Poczty Polskiej.

Narodowy Bank Polski poinformował, że banknoty o nominale 500 zł ułatwiają rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz pozwalają na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza ponoszonych przez przedsiębiorców, to też niższe koszty przechowywania rezerw.

Banknot 500 zł

Bank centralny przypomina, że nie są to banknoty kolekcjonerskie i można ich używać we wszystkich transakcjach gotówkowych w całej Polsce. Obecnie w obiegu znajduje się 618 sztuk banknotów 500-złotowych.

Banknoty 500 zł zostały wprowadzone do obiegu 10 lutego 2017 r. Należą one do serii banknotów powszechnego obiegu “Władcy polscy”, obok banknotów: 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł, 200 zł.

Zobacz wideo: Banknot 500 zł tuż przed wprowadzeniem do obiegu.

Zobacz też:

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości