Styl życia

Szachy dla początkujących - figury i ich ruchy

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Dobrila Vignjevic/Getty ImagesRuchy figur

Szachy należą do najpopularniejszych i najstarszych gier planszowych świata. Warto więc zdobić umiejętność grania w nie - poprawią Twoją zdolność koncentracji i analitycznego rozumowania. Zasady nie należą do najłatwiejszych, ale gdy już zdobędziesz solidne podstawy, resztę informacji przyswoisz znacznie szybciej.

Ile jest figur w szachach?

Szachy są grą strategiczną rozgrywaną przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy przy pomocy bierek, czyli zestawu pionków. Potocznie bierki nazywa się właśnie szachami.

Gracze dysponują po zestawie bierek w odmiennych kolorach (potocznie nazywa się je bierkami białymi i czarnymi). W skład każdego zestawu wchodzi szesnaście bierek: król, hetman (czasami zwany damą lub królową), dwa gońce, dwa skoczki (zwane czasami końmi), dwie wieże oraz osiem pionów.

Figura lub pionek w szachach. Jak się poruszają?

Bierki (zwane potocznie szachami) są zarówno pionkami, jak i figurami. Należy jednak pamiętać, że figurami są: król, hetman, wieża, goniec, skoczek. Pionki są więc bierkami, ale nie są figurami!

Każdy spośród 6 rodzajów bierek porusza się w inny sposób. Figurom nie wolno przechodzić przez inne figury (tylko skoczek potrafi przeskakiwać nad innymi bierkami). Figurom nie wolno także pójść na pole, na którym znajduje się ich własna figura. Mogą jednak być przestawione w miejsce, w którym znajduje się figura przeciwnika - zostaje ona wtedy zbita.

Podsumowując, można stwierdzić, że figury są przestawiane na pola, na których mogą być inne figury należące do przeciwnika (poprzez zajęcie ich pól oraz zastąpienie bierki), mogą także bronić własnych figur lub kontrolować ważne pola w partii.

Nazwy figur w szachach

Król - najsilniejsza figura w szachach

Król jest najważniejszą figurą na całej szachownicy. Celem partii jest przecież pojmanie króla przeciwnika. Wygrywa ten zawodnik, który pierwszy zamatuje Króla przeciwnika. Własnego króla należy bronić, a króla przeciwnika atakować. Gdy król zostaje zaatakowany przez inną figurę, nazywamy to zagranie "szach".

Król jest jedyną figurą w szachach, której nie można zabić, jest obecny na szachownicy do samego końca partii. Porusza się o jedno pole we wszystkich kierunkach. Król nie może zająć pola, które jest atakowane przez inną bierkę. Król do drugiego króla nie może zbliżyć się na odległość mniejszą niż jedno pole. Co więcej, biały król może zabić czarnego gońca i skoczka, ale nie może pobić czarnej wieży, bo znalazłby się w strefie działania czarnego króla.

Hetman (inaczej: dama lub królowa)

Figura ta porusza się o dowolną ilość pól we wszystkich kierunkach (poziomo, pionowo i po przekątnych). Biały hetman bije czarnego gońca, pionka, skoczka i wieżę.

Wieża

Porusza się o dowolną ilość pól, zarówno po liniach poziomych, jak i pionowych. Wieża to jedyna figura, która postawiona na dowolnym polu pustej szachownicy, atakuje zawsze taką samą ilość pól. Biała wieża może zabić czarnego gońca lub pionka.

Goniec

Porusza się o dowolną ilość pól po liniach ukośnych. Każdy spośród graczy ma do dyspozycji dwa gońce (jeden z nich porusza się tylko po białych polach, drugi tylko po czarnych). Biały goniec może zabić wieżę lub pionka.

Skoczek (zwany także koniem)

Skoczek ma dość dziwny sposób poruszania się, niełatwo go zapamiętać. Porusza się "po literze L", co oznacza, że wykonuje dwa pola poziomo i jedno pionowo lub dwa pola pionowo i jedno poziomo. Co ważne, skoczek jest jedyną figurą, która może przeskakiwać przez inne bierki. Skoczek może pobić wieżę lub gońca, nie może natomiast pobić żadnego spośród pionków (nie atakuje pól przez które "przechodzi").

Pionek

Pionek jest jedyną spośród bierek, która porusza się inaczej niż bije. Jako jedyna bierka nie może również się cofać (porusza się wyłącznie do przodu). Pionek nie jest figurą! Porusza się tylko do przodu o jedno pole.

Pionek, który nie wykonał jeszcze ruchu i stoi w pozycji wyjściowej, może przesunąć się od razu o dwa pola. Pionek bije o jedno pole na ukos, również do przodu. Ważnym pojęciem jest także promocja pionka. Pionek, który dochodzi od ostatniej linii (ósmej dla białych, a pierwszej dla czarnych), jest zastąpiony dowolną figurą tego samego koloru (za wyjątkiem króla). Przy przemianie pionka w inną figurę nie ma znaczenia, czy na szachownicy są takie same figury. Oznacza to, że w jednej rozgrywce może pojawić się kilka hetmanów, wież i innych figur tego samego koloru.

Ustawienie figur w szachach. Jak ustawić bierki na szachownicy?

W momencie rozpoczęcia rozgrywki szachownica powinna być ułożona tak, by zawodnik miał białe pole na najbliższej mu linii po prawej stronie.

Układanie bierków na szachownicy powinno się rozpocząć od lewej strony. Będą to kolejno: wieża, skoczek, goniec, hetman, król, goniec, skoczek, wieża oraz 8 Pionków w drugiej linii. Prawidłowe ułożenie figur w szachach jest kluczowe do właściwego przeprowadzenia rozgrywki.

Zobacz wideo: Podwodne szachy

Podwodne szachy
Podwodne szachy
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dobrila Vignjevic/Getty Images

Pozostałe wiadomości