Styl życia

Faustyna Malik rządzi na skoczni narciarskiej w Wiśle. "Nie umiem sobie wyobrazić życia bez skoków"

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Szymon Brózda
Kobieta, która rządzi skokami narciarskimi

Faustyna Malik jest kierownikiem zawodów Pucharu Świata w Wiśle. Ten sport ma we krwi. Niemal wszyscy w jej rodzinie zajmowali lub zajmują się skokami narciarskimi. Zarówno jej dziadek, jak i tata, to utytułowani skoczkowie.

Faustyna Malik rządzi skokami narciarskimi

Faustyna Malik od najmłodszych lat wiedziała, że zwiąże swoją przyszłość ze skokami. Jej dziadek, Józef Przybyła, to legenda skoków i rekordzista Polski w długości skoku. Z kolei Tata Faustyny, Janusz Malik, również skakał i stanął na podium zawodów Pucharu Świata.

- Wygrał Weissflog, Amerykanin był drugi, ja byłem trzeci. Dla mnie to było piękne wydarzenie - wspomina Janusz Malik.

Faustyna już jako mała dziewczynka była fanką skoków i z zapartym tchem śledziła losy zawodników.

- Miałam około 7 lat, wtedy skakał w telewizji Noriaki Kasai i ja siedziałam, i krzyczałam, że to będzie mój mąż. W gimnazjum pomagałam tacie przy zawodach. Jeździłam też na zawody jako wolontariusz. Na mistrzostwach świata miałam obowiązki asystenta delegata, a na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi pracowałam jako wolontariusz w biurze zawodów. Znajomość języka angielskiego spowodowała, że wkręciłam się w przygotowania i organizację - powiedziała Malik.

Zobacz także: Skoki narciarskie. Klasyfikacja generalna Pucharu Świata. Na którym miejscu są Polacy?

Kierowniczka skoków w Wiśle

Faustyna została sędzią skoków narciarskich, a od 7 lat jest kierownikiem najważniejszej imprezy sportowej w Wiśle. Kamera Dzień Dobry TVN towarzyszyła jej tuż przed rozpoczęciem zawodów Pucharu Świata.

- Kierownik zawodów odpowiada za przygotowanie zawodów i przeprowadzenie ich. Powinien być też koordynatorem prac i działań różnych osób - jest ktoś, kto jest kierownikiem bura zawodów, kierownikiem skoczni, kierownikiem najazdu. Im wyższa ranga zawodów, to dochodzi jeszcze kierownik infrastruktury, ochrony - wyliczyła Malik.

Faustyna nadzoruje również pracę swojego taty. Były skoczek odpowiada za idealne utrzymanie zeskoku oraz najazdu.

- Charakter ma ciężki. Czasem jak na mnie wyskoczy, to jest mi ciężko, bo nie wiem nawet, co mam odpowiedzieć. Nie można z nią zaczynać, nie można się z nią kłócić, bo już ma jakąś wiedzę - powiedział żartobliwie Janusz Malik.

- Faustyna jest bardzo dobrze zorganizowana i bardzo dobrze sobie radzi z pracą z bardzo dużą ilością ludzi - przyznała Martyna Leśnikowska, pracowniczka biura zawodów.

Faustyna jest przekonana, że historia jej rodziny miała wpływ na to, jak potoczyły się jej zawodowe losy. - Praca pochłania mnie na tyle, że muszę przyznać, że jest całym moim życiem. Chyba nie umiem sobie wyobrazić życia bez skoków narciarskich i jest to od najmłodszych lat wpisane w moją rzeczywistość - podkreśliła Malik.

Skoki narciarskie można oglądać na antenie TVN, Eurosportu 1 oraz w Player.pl. Zobacz, gdzie oglądać transmisje Pucharu Świata w skokach narciarskich i sprawdź aktualny terminarz skoków.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości