Edyta Bartkiewicz zamienia ptasie pióra w sztukę. "Inaczej zaczęłam patrzeć na przyrodę, która nas otacza"

Zamienia ptasie pióra w sztukę
Źródło: Dzień Dobry TVN
Edyta Bartkiewicz specjalizuje się w fotografii modowej i portretowej. Jej pasją jest też robienie zdjęć ptasim piórom. Nie tylko docenia ich piękno, ale również poznaje ich historię. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoim niezwykłym hobby.

Zdjęcia ptasich piór

Na początku 2017 roku Edyta Bartkiewicz trafiła do maleńkiej rybackiej miejscowości nad Zatoką Meksykańską. Tam przez cały dzień oglądała flamingi, pelikany i inne ptaki. Tak narodził się pomysł, by napisać książkę o tym, jakie znaczenie mają w historii ludzkości. Połączyła to ze zdjęciami piór, które uważa za małe dzieła sztuki.

- Ptasie pióra to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie stworzyła matka natura - powiedziała Edyta.

Fotografka odwiedziła 33 kraje, a ze swoich podróży przywiozła wiele legend, zabobonów i mitów związanych z ptakami.

- Buriaci, którzy zamieszkują okolice jeziora Bajkał, wierzą, że orzeł, który szybuje po niebie, jest wcieleniem ich szamana. Ptaki są wszędzie. Zdobią flagi, godła, pieniądze. Za pomocą ich różnych zachowań tłumaczy się wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości i są nie do końca zrozumiałe. Można przepowiadać przyszłość - tłumaczyła fotografka.

Zobacz wideo: O czym śpiewają rajskie ptaki?

O czym śpiewają rajskie ptaki?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Pasja Edyty Bartkiewicz

Współpraca ze stacją badawczą Polskiej Akademii Nauk w Łomnej dała Edycie dostęp do piór gatunków, których do tej pory nie widziała.

- Mam sfotografowane pióra prawie 200 gatunków ptaków i nie wszystkie z nich mieszkają w tropikach, nie wszystkie są egzotyczne. Są tutaj też ptaki, które są naszymi rodzimymi gatunkami, np. żuraw zwyczajny lub myszołów zwyczajny, którego można spotkać na spacerze, gdy wyjedzie się za miasto. W Łazienkach Królewskich można znaleźć kaczkę mandarynkę. W Korei Południowej ptaki te są symbolem szczęśliwego małżeństwa. W dniu zaślubin młodej parze daje się drewniane kaczki podobne do mandarynek, które mają przynieść im szczęście - wyjaśniła Bartkiewicz.

Nie tylko kolorowe, egzotyczne ptaki mają piękne pióra. - Gatunki te bardziej szare, których nie zauważamy na co dzień, też są przepiękne. Pióra mają to do siebie, że wszystkie mają identyczną strukturę. Po prostu różnią się kształtami, funkcją. Praca nad tym całym projektem sprawiła, że trochę inaczej zaczęłam patrzeć na przyrodę, która nas otacza. Na pewno z większym szacunkiem, dlatego że niewiele nam brakuje, żebyśmy już nigdy nie mogli zobaczyć niektórych ptaków. Zatrzymuję te pióra na swoich zdjęciach, ale wolałabym, żeby każdy mógł zobaczyć je na żywo - podkreśliła Edyta.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Miłka Fijałkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości