Dzień Chłopaka czy Dzień Mężczyzny? "Niektórzy panowie nie dojrzeli do roli mężczyzny"

Mężczyzna bawi się z chłopcem
Dzień Chłopaka czy Dzień Mężczyzny? "Niektórzy panowie nie dojrzeli do roli mężczyzny"
Źródło: Petri Oeschger/Getty Images
O ile jasnym jest, że kobiety świętują swój dzień 8 marca, o tyle gorzej jest z panami. Kiedy złożyć im życzenia - 10 marca czy 30 września? Socjolog dr Tomasz Sobierajski nie ma wątpliwości. Pozornie mało ważne święta dużo mówią o naszym społeczeństwie i mężczyznach.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Ojcowie o rodzicielstwie

Jakob Kosel
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jakob Kosel o roli ojca
Jakob Kosel o roli ojca
Spełniony czterdziestolatek, dumny tata
Spełniony czterdziestolatek, dumny tata
Tata napisał bajkę dla syna z ADHD
Tata napisał bajkę dla syna z ADHD
Mężczyźni na froncie rodziny
Mężczyźni na froncie rodziny
Niezwykłe podróże taty z córką
Niezwykłe podróże taty z córką
Tata, no weź - czyli jak zostać ojcem idealnym
Tata, no weź - czyli jak zostać ojcem idealnym
Roman Paszkę o relacji z synem
Roman Paszkę o relacji z synem
Prowadzący "Mask Singer" o roli ojca i wymarzonym weselu
Prowadzący "Mask Singer" o roli ojca i wymarzonym weselu
Dzień Chłopaka 2024 - kiedy go świętujemy? Geneza święta

Dzień Chłopaka obchodzimy 30 września. Nie należy mylić go jednak z Dniem Mężczyzny, który w naszym kraju obchodzimy 10 marca. Mimo krótkiej historii, święto z roku na rok zdobywa coraz większą popularność.

Dzień Chłopaka obchodzony jest od 19 listopada 1999 roku. Zainicjowany został tego dnia w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz grupy aktywistów w Stanach Zjednoczonych, Europie, Afryce, Azji i na Karaibach. Miał być symbolem równowagi płci oraz odpowiedzią na Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Dzień Chłopaka a Dzień Mężczyzny - czy to to samo?

Dzień Mężczyzny, który obchodzimy 10 marca, miał być jedynie odpowiedzią na Międzynarodowy Dzień Kobiet. Co ciekawe, obchodzony kilka miesięcy później Dzień Chłopaka, wziął się właśnie od święta mężczyzn.

Termin 10 marca wiąże się z obchodzonym w Kościele katolickim nieoficjalnym wspomnieniem 40 Świętych Męczenników z Sebasty - rzymskich legionistów skazanych w 320 roku na śmierć za odmowę wyrzeczenia się chrześcijaństwa. 30 września, kiedy oficjalnie obchodzony jest Dzień Chłopaka, jest datą przypadkową.

Dzień Chłopaka a Dzień Mężczyzny - czym się od siebie różnią?

Wiele osób rok w rok staje przed dylematem, kiedy zrobić przyjemność mężczyznom, którymi się otaczamy - 10 marca czy 30 września. Jaka jest zatem różnica między Dniem Mężczyzny a Dniem Chłopaka? W ogólnym rozumieniu, zazwyczaj Dzień Mężczyzn celebrujemy z dorosłymi panami, a Dzień Chłopaka obchodzą nastolatkowie. Jednak coraz częściej spotykanym jest, że i starsi panowie świętują swój dzień we wrześniu.

W celu rozwiania wątpliwości, kto i kiedy powinien obchodzić swoje święto, porozmawialiśmy z socjologiem dr. Tomaszem Sobierajskim. Nie ma on wątpliwości, że zbliżający się Dzień Chłopaka, powinni świętować... chłopcy, a nie mężczyźni.

- Żartobliwie rzecz ujmując, mamy do czynienia z kobietami, natomiast jeśli chodzi o dorosłych po stronie męskiej, mamy do czynienia zarówno z mężczyznami, jak i z chłopcami. Niektórzy obchodzą dzień chłopaka, bo nie dojrzeli do roli mężczyzny. Niektóre kobiety tez obchodzą dzień chłopaka, ale często tak też traktują partnerów - właśnie jak chłopców - mówił nasz ekspert.

- Dzień Chłopaka jest bardziej popularny, co nie brzmi dobrze. Jeśli widzę dorosłych mężczyzn, czy kobiety, którzy celebrują ten dzień – wzbudza to moją wątpliwość. Jeśli definiuję siebie jako dorosłego mężczyznę, który na być odpowiedzialny, jako chłopaka, to znaczy, że definiuje mnie to jako osobę niedojrzałą. No chyba, że chłopaka określimy jako partnera, bo można być np. chłopakiem swojej dziewczyny - ale to też do pewnego wieku. Potem fajnie byłoby przyjąć inną rolę - partnera, czy narzeczonego. Chłopak to ktoś, kto jest, a zaraz może go nie być. To ktoś mało odpowiedzialny, w krótkich spodenkach, bez konkretnego systemu wartości w głowie. Mężczyzna brzmi zdecydowanie dumniej - dodał.

Polscy mężczyźni w Dzień Chłopaka

Okazuje się, że celebrowanie Dnia Chłopaka wiele mówi na temat płci męskiej w naszym kraju. Znacznie różnimy się od mężczyzn z zagranicy.

- Są dwie rzeczy, które nas odróżniają od mężczyzn w innych krajach. Patrząc na takie badania, które prowadzone były na całym świecie możemy wywnioskować, że kiedy mężczyźni wchodzą w związek z innymi kobietami, to rezygnują z męskich relacji, a druga jest taka, że wyróżniamy się na tle mężczyzn w innych krajach, także jeśli chodzi o przestrzeń domową. Kiedy mężczyźni w Polsce zakładają rodzinę, często rezygnują z przestrzeni, która jest tylko i wyłącznie dla nich - stwierdził dr Tomasz Sobierajski, socjolog.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości