Dzieci z zespołem Downa: "Nie jesteśmy z innej bajki!"

Aktualizacja:

Ludzie z niepełnosprawnością intelektualną często spotykają się z niechęcią, stygmatyzacją a nawet wrogością. Projekt „Nie jestem z innej bajki” ma na celu szerzenie pozytywnych postaw oraz informacji na temat zespołu Downa. Zobacz reportaż Małgorzaty Fall i poznaj bohaterów akcji.

Niepełnosprawność dzieci

Fundacja Strefa Integracji stara się walczyć z nietolerancją względem osób z zespołem Downa i integrować ich ze społeczeństwem. Celem organizacji jest kreowanie świadomości oraz przestrzeni do współistnienia i współdziałania osób z niepełnosprawnością intelektualną i pełnosprawnych.

Dzieci z tej samej bajki

Zamierzeniem projektu „Nie jestem z innej bajki” jest uświadamianie społeczeństwa na temat zespołu Downa i walka z istniejącymi w Polsce stereotypami, które namnożyły się na przestrzeni lat.

Założyliśmy, że każde dziecko będzie mieć dwa rodzaje zdjęć – jedno baśniowe i drugie, które będzie odzwierciedleniem jego codzienności – powiedziała fotografka Monika Klapiszewska.

W ramach akcji na płycie Starego Rynku w Poznaniu wystawiono dziewięć par zdjęć opatrzonych opisami, które ujawniają ideę towarzyszącą projektowi.

Jeżeli oswoimy się z innością i przestaniemy udawać, że jej nie ma, to wtedy ona przestaje być straszna – wyznała Olga Kierstan, założycielka fundacji.

Zobacz też:
Autor: Agata Polak
Pozostałe wiadomości