Dorota Gardias wspomina pisanki babci. "Miała specjalny patyczek"

pogoda2
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pogoda. Wieś malowana
Pogoda. Wieś malowana
Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? (napisy)
Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? (napisy)
W świecie kur wielkanocnych (napisy)
W świecie kur wielkanocnych (napisy)
Dekorujemy koszyczek wielkanocny
Dekorujemy koszyczek wielkanocny
Pyszne pasty jajeczne na Wielkanoc
Pyszne pasty jajeczne na Wielkanoc
 Upiększamy dom na święta - napisy
Upiększamy dom na święta - napisy
Upiększamy dom na święta
Upiększamy dom na święta
Wielkanocne przysmaki
Wielkanocne przysmaki
Palmy wielkanocne sięgają nieba
Palmy wielkanocne sięgają nieba
Wyjątkowy zając wielkanocny
Wyjątkowy zając wielkanocny
Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne
Kiełki i mikrolistki - zdrowie z parapetu
Kiełki i mikrolistki - zdrowie z parapetu
Staropolskie sekrety wielkopostnych olejów
Staropolskie sekrety wielkopostnych olejów
Przepisy na dania z kiełbasą
Przepisy na dania z kiełbasą
Zalipie to niezwykła wieś znajdująca się w województwie małopolskim. Niewielka miejscowość słynie z pięknie dekorowanych domów. Na wyjątkowy spacer po jej uliczkach wybrała się Dorota Gardias.

Zalipie - malowana wieś

W Zalipiu, niezależnie od pory roku, zawsze jest kolorowo. A to za sprawą malowanych chat. Na ich ścianach pojawiają się kwiaty i ludowe ornamenty. To wszystko tworzy niezwykły klimat podtarnowskiej miejscowości. Barwne są nie tylko domy, ale też zabudowania gospodarcze, czy nawet psie budy. Na terenie miejscowości można znaleźć ponad 40 kolorowych chat. Trudno więc wyobrazić sobie lepsze miejsce do malowania jajek. - Pisanki mieszkańców miejscowości również są zdobione w zalipiańskie kwiaty - wyjaśniła Ewelina, mieszkanka miejscowości. - Zdobią one koszyki wielkanocne. To są kwiaty wyobraźni, można improwizować. Tradycja bierze swój początek od bardzo prostych plam, tak zwanych pacek, które na początku były malowane tylko w trzech kolorach: brązowym, czarnym i białym. Później pojawiły się barwniki i dziś właśnie tym charakteryzuje się zalipiańskie malowanie: jest bardzo dużo kolorów. - dodała. Przy okazji ozdabiania skorupek, Dorota Gardias zdradziła, jak ten zwyczaj wspomina z dzieciństwa. - Pochodzę z Roztocza, moja babcia malowała, a właściwie pisała pisanki woskiem - opowiedziała prezenterka. - Miała specjalny patyczek z dziurką, przez którą wlewała wosk, robiła nim wzór, a potem wkładała to do wywaru z cebuli. Następnie zeskrobywała go i zostawał ślad.

Wielkanocne przepisy

Oczywiście Wielkanoc to nie tylko jajka. Miejscowe gospodynie wraz z gospodarzem przyjęły pogodynkę Dzień Dobry TVN przy suto zastawionym stole. Przygotowane potrawy miały za sobą niezwykłą historię. Wszystkie ciasta zostały wykonane według przepisów z 1945 roku. - To zeszyt mojej mamy - zdradziła z dumą pani Marysia, członkini koła gospodyń. - Jest babka, czyli królowa stołu wielkanocnego, różne mazurki. Trzymamy się tych przepisów, warto do nich wracać - podsumowuje.

e-kartki wielkanocne
e-kartki wielkanocne

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości