Łojotokowe zapalenie skóry - przypadłość dorosłych i dzieci. Jak je leczyć - farmakoterapia i domowe sposoby.

Wysypka na skórze
Ivan-balvan/Getty Images

Łojotokowe zapalenie może dotyczyć skóry głowy, twarzy, a nawet okolic kręgosłupa. W przebiegu choroby dochodzi do nadmiernego złuszczania naskórka, któremu często towarzyszy rumień, a w zaawansowanej postaci, także uporczywy świąd. Na ŁZS chorują dorośli i niemowlęta.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry nastręcza wiele trudności, ponieważ jest to choroba przewlekła i nawracająca. Wymaga ona od pacjenta szczególnej pielęgnacji skóry, np. wybierania odpowiednich, łagodnych szamponów, przeznaczonych do codziennego użytku. Często, oprócz preparatów stosowanych miejscowo, konieczne może okazać się podanie środków doustnych. Farmakologiczne leczenie stosuje się jedynie u dorosłych.

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry nazywane jest także wypryskiem łojotokowym. To jedna z dermatoz, która stanowi przewlekłą i nawracającą chorobę skóry, charakteryzującą się nadmiernym złuszczaniem naskórka. Kiedy choroba dotknie jedynie okolicę owłosionej skóry głowy, mówimy o łojotokowym zapaleniu skóry głowy.

Nie jest to jednak jedyne miejsce, które może zaatakować ŁZS. Zmiany rumieniowo-złuszczające mogą pojawić się na twarzy, klatce piersiowej lub wzdłuż kręgosłupa. Zdarzają się zarówno u mężczyzn i kobiet, a także nawet u niemowląt. Najwięcej osób zaczyna zmagać się z łojotokowym zapaleniem skóry w wieku dojrzewania lub po ukończeniu 50. roku życia. Często objawy nasilają się jesienią i zimą, by w cieplejszych miesiącach nieco złagodnieć. Łojotokowe zapalenie skóry głowy to najbardziej znana forma choroby.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry

Zmiany chorobowe w pierwszej kolejności obejmują owłosioną skórę głowy, by potem przenosić się stopniowo na twarz w okolice brwi, fałdów nosowo-wargowych, za uszy. Mogą sięgać jeszcze dalej, dochodząc do klatki piersiowej czy dotrzeć aż na plecy. Możliwe jest wystąpienie zapalenia brzegów powiek.

Objawem łojotokowego zapalenia skóry jest rumień i złuszczanie naskórka, które może być dość intensywne. Skóra wygląda jak pokryta żółtymi, tłustymi łuskami. Chory może przy tym doświadczać pieczenia i uporczywego świądu. Postępujący stan zapalny może prowadzić do przerzedzania włosów, a nawet do uogólnionego zapalenia skóry, który dotyka głównie osoby starsze.

Łojotokowe zapalenie skóry może wywoływać obawy wśród osób, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat choroby. Choć ŁZS wygląda groźnie, nie jest to przypadłość zaraźliwa i nie powinna stanowić bariery w kontaktach towarzyskich.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry

Istnieje wiele możliwych przyczyn wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry. Wśród najważniejszych wymienia się:

  • wzmożoną aktywność gruczołów łojowych,
  • nieprawidłowy skład łoju,
  • obniżoną odporność,
  • nieodpowiednią dietę,
  • nieodpowiednią higienę,
  • zaburzenia hormonalne,
  • stres,
  • wpływ czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia środowiska,
  • występowanie określonych chorób przewlekłych, neurologicznych i zaburzeń psychicznych,
  • infekcje grzybicze,
  • predyspozycje genetyczne.

ŁZS pojawia się też u osób uzależnionych od alkoholu i przyjmujących niektóre leki (haloperydol).

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?

Niezmiernie istotne jest dbanie o higienę osobistą i stosowanie odpowiednich kosmetyków. Zazwyczaj stosuje się jednak leczenie skojarzone - miejscowe i ogólne. Leczenie doustne farmakologiczne przeznaczone jest jedynie dla osób dorosłych, zwłaszcza w sytuacji, gdy następują nawroty, a zmiany są wyjątkowo intensywne.

Podawanymi lekami są retinoidy, antybiotyki i steroidy. Leczenie miejscowe polega na smarowaniu zmienionych chorobowo miejsc kremami, zawierającymi składniki przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.

Co na łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Skuteczne w leczeniu ŁZS występującego na głowie są: siarka, ichtiol, dziegcie, cynk i selen, dlatego warto poszukiwać preparatów opartych na wymienionych składnikach. Do codziennej pielęgnacji skóry głowy pacjenci powinni wybierać szampony lecznicze o delikatnym działaniu złuszczającym i przeciwgrzybiczym. Bardziej zaawansowane formy dermatozy należy zawsze skonsultować ze specjalistą.

Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry twarzy

Chorzy na dermatozę bardzo często poszukują domowych sposobów na pozbycie się uciążliwych dolegliwości. Jakie metody można zastosować, by powstrzymać łojotokowe zapalenie skóry twarzy i inne formy ŁZS? Przede wszystkim należy zmodyfikować swoją dietę, którą trzeba wzbogacić o warzywa i owoce.

Do jadłospisu należy włączyć kasze, ryby i mięso drobiowe, a także pestki, orzechy i nasiona. Warto zaś unikać cukru, soli, dużych ilości kawy i herbaty, serów i ostrych przypraw. Zaleca się odstawienie alkoholu i wypijanie herbatek ziołowych: szałwii, rumianku, pokrzywy.

Łojotokowe zapalenie skóry - leczenie ziołami

Szukając metody prostej, a zarazem dostępnej, możemy spróbować leczenia ziołami. Sprawdzą się tutaj:

  • łopian, który wpływa pozytywnie na mieszki włosowe, gruczoły potowe i łojowe; leczy też łupież,
  • tatarak, działający przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Dodatkowo warto stosować: glinkę, lukrecję, rozmaryn, miętę, mniszka lekarskiego i liść laurowy. Z wymienionych składników można przygotowywać płukanki na skórę głowy i włosy, a także maseczki na twarz.

Zobacz wideo: Bawełniane kompresy do skóry. Dlaczego warto zrezygnować z wacików?

x-news

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie