Styl życia

Dekoracje świąteczne w listopadzie. Socjolog: "To jest wojna o nasze pieniądze"

Styl życia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Dekoracje świąteczne w listopadzie - czy to za wcześnie?
Dekoracje świąteczne w listopadzie - czy to za wcześnie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/18

W sklepach już od tygodni można odczuć świąteczny klimat. Dekoracje, czekoladowe mikołaje, kubki z reniferami - to dopiero początek listy towarów, które witają nas od progu. Czy to nie za wcześnie? O to w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy socjologa dr. Marka Troszyńskiego z Collegium Civitas.

Świąteczny szał

Jeszcze przed Zaduszkami można było dostrzec na sklepowych półkach pierwsze produkty świąteczne. Znicze mieszały się z czekoladowymi mikołajami, a obecnie ze wszystkich stron jesteśmy atakowani reklamami nawiązującymi do Bożego Narodzenia.

- Osobiście jestem bardzo przeciwko takiemu sposobowi podejścia do świąt, świętowania. Takiemu, który podporządkowuje się mechanizmom marketingowym. To, co zazwyczaj było nasze, prywatne, rodzinne, gdzie mieliśmy swój ustalony kalendarz, czekaliśmy na pierwszy śnieg, pierwszą gwiazdkę, w tej chwili jesteśmy w listopadzie i już wszyscy chcemy obchodzić - mówi dr Marek Troszyński w Dzień Dobry TVN.

Zdaniem socjologa święta zostały zawłaszczone.

- Jeśli my jesteśmy konsumentami, to mamy po drugiej stronie wszystkich tych, co chcą nam coś sprzedać. I to jest wojna o nasze pieniądze. W tej wojnie firmy sprzedające uciekają się do różnych środków. Każdy sposób działania jest dozwolony. To znaczy, "jeśli możemy wykorzystać czyjeś emocje związane z rzeczą dawniej tak prywatną, jak święta, to zróbmy to. Sprzedawajmy przez wykorzystanie emocji nawet tych, które wydawałoby się, że są zarezerwowane dla rodziny, bliskich" - tłumaczy nasz gość.

Świąteczna gorączka - jak jej uniknąć?

Według dr. Marka Troszyńskiego receptą na to, by nie dać się złapać w sidła marketingu, jest próba odłożenia emocji na bok oraz racjonalne podejście.

- Sprzedaje się z wykorzystaniem emocji, więc jako konsumenci starajmy się powściągnąć nasze emocje i kupować racjonalnie. Kupować nie dlatego, że są kolejne przeceny i ktoś nam pokazuje, ile zaoszczędzimy, kiedy u nich właśnie kupimy - radzi socjolog.

Jak odpowiednio przygotować się do świąt? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Posłuchaj całej rozmowy z dr. Markiem Troszyńskm w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości