Porady

Oszustwa w Black Friday. Jak ich uniknąć?

Porady

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk/Teofila Siewko
Źródło:
innpoland.pl, uokik.gov.pl, cinkciarz.pl
kobieta robi zakupy przez Internet w Black Friday a jej pies się patrzy i myśli, po co ci to kobieto

Tuż przed Black Friday w sieci powstają tysiące fałszywych stron. Często do złudzenia przypominają znane, godne zaufania sklepy internetowe. Tym sposobem oszukanych zostaje wielu konsumentów. Jak tego uniknąć? Jak korzystać z listopadowych promocji i nie dać się oszukać?

Fałszywe sklepy internetowe w Black Friday

Co roku w listopadzie wzrasta liczba fałszywych stron internetowych, które podszywają się pod oryginalne sklepy. Można na nie trafić m.in. poprzez wpisanie konkretnego produktu w wyszukiwarkę czy przez kliknięcie reklamy w mediach społecznościowych. Niektórzy oszuści z każdym rokiem są coraz bardziej profesjonalni, przez co z czasem trudno odróżnić fałszywy sklep od prawdziwego. Poza tym dotyczą wielu różnych branż, ponieważ oszuści chcą zwabić jak najwięcej potencjalnych klientów i ukraść ich pieniądze.

Jak nie dać się oszukać?

Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest prawdziwy?

Warto spróbować znaleźć na stronie sklepu dane rejestracyjne przedsiębiorcy, adres oraz dane kontaktowe. Jak przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, każdy sprzedawca ma obowiązek umieścić je na stronie swojego przedsiębiorstwa. Poza tym wątpliwości powinny wzbudzić nieestetyczny wygląd strony, literówki czy błędy gramatyczne.

Warto również sprawdzić, czy sklep posiada certyfikat SSL - symbol zamkniętej kłódki znajdującej się przed adresem strony internetowej, a także prefiks https://.

Aby nauczyć się identyfikować fałszywe sklepy internetowe, można skorzystać z symulatora Europejskiego Centrum Konsumenckiego. To narzędzie dostępne w kilku językach, również w polskim, które przypomina sklep internetowy i pokazuje, na jakie rzeczy trzeba zwrócić uwagę na każdym etapie zakupów. Przy okazji można sprawdzić swoją wiedzę o prawach konsumenckich i przekonać się o błędach, jakie najczęściej popełniamy.

Inne oszustwa na Black Friday

Poza fałszywymi sklepami internetowymi często zdarzają się również fałszywe promocje. Jakiś czas przed Black Friday/Week/Month wielu sprzedawców zawyża ceny swoich produktów, by późniejsza, przedświąteczna obniżka wydawała się znacznie korzystniejsza. Aby nie paść ofiarą fałszywej promocji, warto wcześniej zrobić rozeznanie cenowe towarów czy usług, które zamierzamy kupić.

Jak nie przepłacić i nie dać się złapać na zawyżone ceny? Według eksperta Roberta Błaszczyka z Cinkciarz.pl. powinno się nie zwracać uwagi na procentową skalę obniżki, tylko na cenę oraz pamiętać o wahaniach kursów walut i zwracać uwagę na metody płatności.

- Warto to sprawdzić, np. porównując w internetowych wyszukiwarkach, ile kosztują takie same produkty u innych sprzedawców bądź też, korzystając na portalach aukcyjnych z opcji historii zmiany cen. Z pewnym zapasem czasowym przed kulminacją obniżek opłaca się też zyskać orientację, ile w regularnej sprzedaży kosztują artykuły, którymi jesteśmy zainteresowani. Warto to zrobić, aby później zdawać sobie sprawę z ew. okazyjności i nie dać się omamić sloganami na sklepowych witrynach, które mogłyby sugerować, że ich właściciele pozbywają się artykułów za pół darmo. - wyjaśnia ekspert Robert Błaszczyk.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk/Teofila Siewko

Źródło: innpoland.pl, uokik.gov.pl, cinkciarz.pl

Źródło zdjęcia głównego: ArtistGNDphotography/Getty Images

Pozostałe wiadomości